Türkiye Frankfurt ‘Ambiente’ fuarında gözde ülke

A. SAĞLAM/FRANKFURT-Bu yılki “Ambiente” Fuarı Metal mutfak eşyaları, plastik ev ve mutfak eşyaları ile elektrik – elektronik küçük ev eşyaları sektörlerinde katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesinde, endüstriyel tasarım süreçlerinin yaygınlaştırılmasında ve özendirilmesinde, bu sektörlerin ihracata yönelik rekabet gücünün arttırılmasında önemli katkısı olan 8 şubatta başlayan Ambiente Uluslararası Züccaciye ve Ev Aksesuarları fuarı, 12 Şubat 2018 tarihine kadar devam edecek.

08 – 12 Şubat 2019 tarihleri arasında Frankfurt fuar alanında düzenleniyor. Başkonsolos Burak Karartı ve Ticaret Ataşesi Tansu Günendi ile birlikte dün fuar alanındaki Türk stantlarını ziyaret etti. Çok sayıda basın mensubunun da takip ettiği ziyarette firma yetkilileri fuardan genelde memnun olduklarını dile getirdiler. (TIKLA/İZLE) YouTube Preview Image

Ayrıca, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), Ambiente 2019 Fuarı vesilesiyle ile Başkonsolos Karartı ve Ticaret Ataşesi Günendi’nin de katılımlarıyla akşam pazar günü saat 18.0’da  fuarda yer alan firma yetkilileriyle birlikte Restaurant Metropol’de yoğun katılımlı bir yemek düzenledi.

Yemekte sırasıyla İDDMİB Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki,  İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı birer selamlama ve değerlendirme konuşması yaparak iş insanları olarak birlikte hareket etmenin ülkemize itibar kazandıracağı ve ekonomizi güçlendireceğine vurgu yaptılar.

Tahsin Öztiryaki: İDDMİB (İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı) Kendi firmasının 24 yıldır bu fuarlara katıldığını dile getirerek bu Ambiente fuarına 50 yıl gecikmeli katılınmasına rağmen dünyada ilk 10. sıralara gelmeyi başardıklarını ifade ettiği değerlendirme konuşmasında Öztiryaki;

‘Bu yıl Mutfak eşyaları, cam, porselen, aleminyumuyla vb ile birlikte 4 buçuk milyar liralık ihracat yaptık hep beraber. İtalya’dan Çin’e kadar olan harita içerisinde en büyük tedarik edici ülke biziz.

Fiyatlarımız makul, kalitemiz yüksek standartta. Elektrikli ev aletleri imalatı konusunda da gösterilen çaba çok önemli. Biz bu çabayı farklı bir şekilde destekleyeceğiz.

İhracatçılar birliği olarak ihracatımızı artırmak için çeşitli tasarım yarışmaları yapıyoruz, sizlerle paylaşıyoruz. Geçtiğimiz senenin ihracatını yüzde 18′lik bir artışla kapattık.

Bu sene de 6 milyarlık ihracat hedefliyoruz. Bu fuarda gördüğüm, herkes tasarıma inanmış, inavasyona inanmış, sergilemenin önemli olduğuna inanmış gördüm.

Burasını bir imtihan alanı, bir arı kovanı olarak düşünüyorum. İnşallah burada en iyi malı üreteceğiz’ dedi.

Adil Pelister: İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri ;hracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı) ’2017 yılında 168 milyarlık ihracat yaptık, kimyada 17.4 milyar dolarla üçüncü sektör konumunda. Bunun yaklaşık yüzde 34′ü plastik ve plastik mamülleri ihracatı. Mutfak ve ev eşyaları bunda önemli bir yer tutmaktadır.

Bakanlığımız önümüzdeki 2019 senesi için 30 tane hedef ülke verdi. Bunlardan; ABD, Meksika, Çin, Rusya ve Hindistan çok önem arz ediyor. Kasımda yapılacak Çin ithalat fuarına, 2018′de katıldık ve 725 m2′lik yer almıştık, bu sene ise 4 bin m2′lik yer aldık ve ülkemizi temsil edeceğiz. Çin’e olan ithalatımız 21 milyar dolar, ihracatımız 3 milyar dolar, 1.7 milyar insanın yaşadığı Çin’de sizlere bir kapı açacaktır.

Burak Karartı (TC. Frankfurt Başkonsolosu) ’ Ekonomimizin büyümesi ve gelişmesi için ihracatçılarımızın önemi şüphesiz çok büyük. Fuarlar ihracat olanaklarımızın geliştirilmesi bakımından da önemli bir fırsat kapısıdır.

Ambiente fuarları Türkiye’den en geniş katılımlı fuarlandan. Geçtiğimiz yıl 151 olan katılım sayısı bu yıl 168′e çıkartmış durumdayız.

Tasarımdaki geleneksel uygulamalar, ürün kalitemiz ve fiyat dengesi geliştikçe bunu daha da ileriye taşırız. Türkiye imajı ve algısı küresel ölçekte daha ileri boyutlara taşıdıkça ihracatımız gelişecek ve ekonomimizin itici güçlerinden biri olmaya devam edecek.

Bunda sizlerin payı çok büyük, dolayısıyla bu fuarlara daha fazla Türk firmasının katılmasından bizler de ziyadesiyle mutlu olacağız.

Stand ziyaretlerine de değinen Karartı genelde olumlu izlenimler edindiğini belirttiği konuşmasında bunun yanısıra fuarda stand yeri, konumu gibi çeşitli taleplerin ilgili birimler tarafından not edildiğini ifade ederek, ‘Fuarlarda topyekün birlikte daha güçlü varlık gösterdiğimiz takdirde fuar yetkilileri sizlerin ihtiyaç ve taleplerinizi dikkate alacaklardır’ dedi.

Frankfurt, Züccaciye ve Ev Aksesuarları Fuarı:

Frankfurt Fuar merkezinde 1970 yılından beri aralıksız her yıl periyodik olarak gerçekleştirilen Züccaciye ve Ev Aksesuarları Fuarı ’Ambiente’ye Türkiye başta olmak üzere Portekiz, İtalya, Almanya, Amerika, Brezilya, İngiltere ve Hollanda gibi sektörün önde giden ülkelerini tek bir platformda buluşturan Ambiente Frankfurt Uluslararası Züccaciye Fuarı, ev gereçleri endüstrisinin son trendlerini ve yeniliklerini tüm dünyaya tanıtıyor.
4.500′den fazla katılımcı ile, Ambiente Züccaciye Fuarı,  dünya pazarında yer alabilmek için, rakipsiz bir fırsat sunuyor. En büyük ve uluslararası ölçekte tek platform olarak, Ambiente, yılda 140.000 ticari ziyaretçi ağırlıyor. Bu da, yeni iş bağlantıları yapmak isteyen firmalar için büyük bir şans.

2018 yılında, 87 ülkeden 4.543 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen Ambiente; dünyadaki huzursuz ekonomik iklime rağmen, dünyanın en önemli tüketici ürünleri fuarı olma özelliğini korumayı başardı.

Ambiente, uzman tedarikçi ve tasarımcılar için uluslararası buluşma noktası olma özelliğine sahip sektörün en önemli fuarı. Dünya çapında, büyük sipariş hacmiyle önemli sözleşmeler yapmak, yenilikleri takip etmek ve firmalarımızı uluslararası ölçeklere taşımak için Ambiente Fuarı’na katılmanın büyük önemi var.

Metal mutfak eşyaları, plastik ev ve mutfak eşyaları ile elektrik – elektronik küçük ev eşyaları sektörlerinde katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesinde, endüstriyel tasarım süreçlerinin yaygınlaştırılmasında ve özendirilmesinde, bu sektörlerin ihracata yönelik rekabet gücünün arttırılmasında önemli katkısı olan 8 şubatta başlayan Ambiente Uluslararası Züccaciye ve Ev Aksesuarları fuarı, 12 Şubat 2018 tarihine kadar devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>