width=750

Türkiye’ye kesin dönüş yapanlarda artış gözleniyor!..

MEHMET KARACA-MÜNIH-Almanya’da her geçen gün artan saldırılar ve ırkçılık ülkede yaşayan gurbetçilerimizin Türkiye’ye kesin dönüş yönünde karar almasını sağlıyor.

Alman Federal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı 2016 yılı göç istatistiklerine göre, Türkiye’den Almanya’ya yaklaşık 29 bin kişi gelirken, yaklaşık 25 bin kişi Almanya’dan Türkiye’ye gitti.

İstatistiklere göre, 2016 yılında Almanya’ya toplam 1 milyon 865 bin kişinin göç etti, buna karşılık Almanya’dan göç edenlerin sayısının 1 milyon 365 bin olduğunu kaydedildi.

İstatistiklerde ayrıca Almanya’ya göç edenlerin sayısının 2015 yılına kıyasla 272 bin kişi azaldığına, Almanya’yı terk edenlerin sayısının ise bir önceki yıla göre 368 bin kişi arttığına dikkat çekildi. 2016 yılı sonu verilerine göre Almanya’da yaklaşık 82,5 milyon kişi yaşıyor.

Federal İstatistik Dairesi’nin açıklamasında 2016’da Almanya’ya göç edenlerin en büyük grubunu Romanyalılar oluşturuyor. Romanyalıları Suriyeliler takip ediyor.

Üçüncü sırada ise Polonyalılar yer alıyor. Almanya’ya göç edenler arasında dördüncü grubu ise eski Doğu Bloku ülkelerinde yaşayan Alman kökenliler oluşturuyor.

Mültecilerin Avrupa’ya gelmek için kullandığı Balkan güzergahının 2016 ilkbaharında kapatılması ve Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatının, Almanya’ya gelen göçmen sayısını etkilediği tahmin ediliyor.

Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, Suriye’den ve Afganistan’dan gelenlerin sayısı azaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>