Türkler, Wetzlar’lı üç kardeşe kan vermek için seferber oldu

Brambaur DİTİB Ulu Cami’sinde Wetzlar’da ağır Akdeniz anemisi için kan bağış kampanyasına Türk vatandaşlar  kan vermek  için seferber oldular.

DRK kan bağışı kuruluşu yaptığı açıklamada,’’ kan bağışı için gösterilen hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz. Verilen kan bağışı umuyoruz  bir çok kişiye  hayat verir. Burada yapılan kan bağışı çok olumlu geçti’’ diyerek memnun oldukarını dile getirdiler.Wetzlar’lı üç kardeş  için Almanya genelinde başlatılan kan bağışı kampanyası Mustafa Gross, Kader Gross, Sibel Gross umut ışığı olması için çalışmaların devam edeceği açılandı.

Üç kardeşin en büyük sorunu hepsi genetik bir hastalık olan Akdeniz anemisi hastası. Kan üretme sistemleri yeterli bir şekilde kan üretemediği için, her üçü’de iki haftada bir yaşamlarına devam edebilmek için hastaneye gidiyor ve kan transfüsyonu alıyor. Üç kardeş  aynı zamanda her akşam ağır ilaç almaları gerekiyor. Kader, Sibel, Mustafa artık bu gerçeği anlayacak yaştalar.

Anne ve babaları bu duruma çok üzüldükleri için neden bu kadar çok hasteneye gitmek zorunda olduklarını söylüyorlar. Çocuklar içinde bulundukları duruma rağmen çok yürekliler ve umutlarını yitirmediler. Yaşıtları gibi onlarda oynayıp koşmak istiyorlar. Genetik ikizleri bulunsa nakil olup bu hastalıktan kurtulabilirler. Maalesef dünyaca taramalara rağmen ikizleri henüz bulanamadı. Mustafa, Sibel, Kader gibi binlerce çocuğa yardımcı olabilmek için DKMS Alman Kemik İliği Kuruluşu özellikle Almanya’da yaşayan Türklere yönelik toku tipleme kampanyaları  düzenliyor.

İSMAİL ÇAKIR/LÜNEN-BRAMBAUER-euturkhaber.com

Comments are closed.