UETD Genel Merkezi Almanya Seçim Sonuçlarının Analizini Basınla Paylaştı

Türk Kökenlilerin seçime katılımında rekor Sonuç

% 4 MEKTUPLA %66 SANDIĞA GİDEREK TOPLAM  %70 SEÇİME KATILIM

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik Marmara Üniversitesi ve Berlin Data4U işbirliğiyle geçtiğimiz ay yapılan, Federal Almanya seçim sonuçlarında Türk kökenli Alman vatandaşlarımızın, başta siyasi tercihlerinin analiz edildiği, deneklere yöneltilen,  30 soruyla  bilimsel dayanaklı ciddi veri çalışması sonuçlarını  kamu oyuna açıkladı .

UETD Köln ‘ün Porz  semtindeki Genel Merkez binasında Ulusal medya temsilcileriyle  kahvaltı sonrası basın açıklaması yapıldı.  Genel Başkan Süleyman Çelik UETD’nin seçimle ilgili çalışmalarını aktardığı konuşmasında ‘’ İzin dönemi de dahil yaklaşık  100 bin vatandaşımıza gerek el ilanıyla gerek sınır kapılarında uzattığımız bir bardak suyla bu çalışmayı ciddi olarak yürüttük. Bu çalışmalarda arkadaşlarımız çok çaba sarf ettiler. Başta Mehmet Kara ve tüm UETD çalışanlarının emeği oldu.

Yine basına da desteğinden dolayı teşekkür ederim en büyük pay size aittir’’ dedi. Türk kökenli vatandaşlarımızın seçimlere iştirakinde belli bir rakamı bekliyorduk ama umduğumuzdan fazla bir katılım oldu %70 bunu doğrusu hiç beklemiyorduk. Almanya’daki genel katılım %71,5 . Bu 22 Eylül’deki kadar katılım hiç olmadı. Tekrar altını çizerek söylüyorum biz bu kadar insana dokunduk. Diyerek sözlerini tamamladı.

Hacettepe ünüversitesi göç ve siyaset araştırma merkezinden Doç.Dr. M. Murat Erdoğan yaptıkları bilimsel anket çalışması hakkında verdiği bilgide bu çalışmayı Berlin ( Data4U ) merkezli araştırma kuruluşuyla birlikte gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu kuruluşun özel olarak 25 yıllık bir birikimi olduğunu Türkler konusunda  marketing  yapan bir kuruluş olduğunu belirtti.

Erdoğan Almanya’daki 11 eyalette bu çalışmayı yaptıklarını yaklaşık 30 soru yönelttiklerini, 2244 kişiyle bire bir görüştüklerini, bunların 1002′si Alman vatandaşlığına geçmiş Türkiye kökenli olduklarını belirtti. %84 Alman vatandaşı %16 sı ise çifte vatandaş olduklarını belirterek ankette Türkiye siyaseti de dahil çok farklı sorular yönelttiklerini ifade etti.

SİYASİ BULGULAR

Doç. Dr. M.Murat Erdoğan Avrupa’da en çok eksikliğini hissedilen konunun veri eksikliği olduğunun altını çizerek’’ bu yapılan çalışma ilk kez somut bir şekliyle net rakamlara bizleri ulaştırdı ‘’dedi.Erdoğan istatistiki verileri dia destekli aktardığı konuşmasında şu bulguları verdi.’’  Almanya’da 951 bin civarında Türk kökenli Alman vatandaşımız  oy kullanabilecek durumda. Yaklaşık 1 milyon civarında oyumuz var. Bu oyun  bu gücün farkında olmak bizim için çok önemli. 61 milyonluk seçmen sayısı olan Almanya’da bu %1,5 rakamına tekabül ediyor.11 milletvekilimiz parlemontaya girdi.

Bunun oranı %1,7 temsil oranımız bu manada düzelmiş durumda. Bu çalışmanın en büyük özelliği şu ki. Hani seçim öncesi anketler yapılır sandığa gidecekmisin falan diye sorular yöneltilir. Biz bunu seçim sonrası birebir yaptıkki o zaman oy vermiştir, veya vermemiştir, net bir şakilde tavrını ortaya koyar. %70 oranında sandığa gitmişiz, bu yaklşık 661 bin Türk vatandaşımızın sandığa gittiği anlamına geliyor. Son derece önemli bir rakam.

Oy kullanmada erkekler kadınlara göre biraz önde %72 kadınlar %68 civarında ,50 yaş ileri olanların seçimlere daha ilgili olduklarını gördük. Bizim insanlarımızın % 4 ü mektupla oyunu kullanmış. %66 sıda sandığa gitmiş.  Kime oy verdiniz diye sorduğumuzda Sosyal Demokratlar yüksek bir oranda temsil ediliyorlar. % 64 Yeşiller ve Sol parti %12 şer, CDU %7 BİG Parti %3 oy aldığını görüyoruz. Son seçimleri eskisiyle katogorize ettiğimde yeşillerin çok büyük oranında düşüş kaydettiklerini görüyoruz. Bu oyların büyük ölçüde sosyal demokratlara kaydığını görüyoruz.

BİG PARTİ

Big parti çok tartışıldı biliyorsunuz. 24 bin net olarak oy aldılar. Bu tip avrupada farklı denemeler  oldu. Fransadada avusturyadada oldu, ama fazla amacına ulaşamadığını bir kez daha görmüş olduk.Benim şahsi kanaatım siyaset bilimcisi olarak bizim vatatndaşlarımız kendileri siyaset noktasında daha büyük partilerde temsil edilmesini istiyor olduklarını görüyorum. Bu partiye daha çok gençlerin ilgi gösterdiğini gördük.

YEŞİLLER PARTİSİ

Sosyal demokratlarar 425 bin Türkler tarafından oy verildiğini görüyoruz. Sol ve yeşillere 80 er bin civarında, CDU ya da 45 bin oy verildiğini görüyoruz.BİG partiyede 23 bin civarında oy kullanmışız. Yeşiller partisi burada çok ciddi oaranda oy kaybetti. Bunların nedenlerinden seçmenine ettiği vaadini yerine getirmemesi, Türklerin büyük partiler içerisinde haklarını daha rahat elde etme düşünmesi  SPD ye yöneliş deetken olmuş olabilir.

Gezi parkı olaylarında da çok daha aktif olmaları da Türkleri rahatsız etti. Bir unsur da Yeşillerin, Alevi partisine doğru dönüştü görünümünün verdiği özellikle partinin üst düzey yöneticilerinin alevi kökenli vatandaşlarımızdan olması Türklerde rahatsızlık yarattığı verisine ulaştırdığını tahmin ediyoruz..

GEZİ PARKI ETKİLEDİ Mİ?

Gezi parkı olayı siyasi parti tercihinizi etkiledimi diye sorduğumuzda % 20lik bir payın etkiledi cevabının önemli olduğunu düşünüyorum. Nasıl etkiledi. Türk hükümetini eleştiren partilere oy vermemekle bu kendini gösterdi..  yeşillerle bağlantı kurmamız mümkün olabilir. Vatandaşlarımızın %40 ı kendilerini burada evinde gibi hissettiklerini aktardı.

TÜRKİYE’DE KİME OY VERİRDİNİZ?

2244 kişiye bu soruyu yönelttiğimizde % 58 AkPartiye % 26 CHP,%4 MHP,%5 BDP verildiğini gördük. Bu benim için şaşırtıcı olmadı. Daha önceki çalışmalardada Bunu gördük. Türkiye’de sağcı Avrupa’da solcu. Aslında bu şunu gösteriyor. İnsanlar kendi çıkarı için birden fazla partiyi tercih edebiliyorlar. Buradaki muhafazakar kitlenin genişliğini görüyoruz. UETD’yle yaptığımız bu ciddi çalışma neticesinde çıkan bu rakamlar buradaki STK ların yönlendirmesi açısından ciddi başarılar sağlayabilir.’ dedi.

Basın toplantısının sonunda UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

 

Comments are closed.