UID Antalya çıkarması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkanlığı Cevdet Yılmaz, Ak Parti istanbul milletvekili Zafer Sırakaya, AK Parti Berlin Temsilcisi Meryem Göka, UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, Merkez Yönetim kurulu üyeleri, Bölge başkanlarının ve Hessen Bölge başkanımız Erkan Arslan’ ın katıldığı UID Bölge Başkanları Çalıştayı 3 gün sürdü.

“Avrupa düşüşte, Asya ise yükselişte”

Proğramın birinci gününde Mevlüt Çavuşoğlu konuşma yaptı, geçmişte cazibe merkezi olan AB’nin ya da Avrupa’nın öneminin azalmaya başladığını belirterek, “Avrupa düşüşte, Asya ise yükselişte” dedi.

Çavuşoğlu, ABD ve Rusya ile yapılan Barış Pınarı Harekâtı görüşmelerine deyinerek, “Beş günde iki süper güçle yaptığımız anlaşmalardan dolayı şimdi herkes bizimle görüşmek için, Cumhurbaşkanımızla görüşmek için sıraya girdiler.” dedi.

AK parti Istanbul milletvekili Zafer Sirakaya Kur’an-ı Kerim tilavetiyle programı açtı… UID Genel Başkanı Bülent Bilgi programın açılış konuşmasını yaptı..

Programın organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı… UID’nin gelişim sürecini, dönemindeki yenilikleri ve kurumsallaşma sürecini, kurumsallaşmaya döneminde verilen önemi ayrıntılarıyla anlattı. UID Genel Merkez Teşkilâtlanma Başkanı Suat Kaya yoklama aldı.

Ardından Ak parti Dışilişkiler Başkanı Cevdet Yılmaz’ ın konuşmasıyla devam etti. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Suriye’de başkalarının petrol bölgelerine, Türkiye’nin ise insani hedeflere yöneldiğini bildirdi.

Yurt dışında 7,5 milyon vatandaş var

Yılmaz, Antalya’da düzenlenen Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yurt dışında yaklaşık 7 milyona yakın vatandaşının bulunduğunu belirterek, çoğunluğun Avrupa’da yoğunlaştığını, Türk lobisi için vatandaşların ekonomiden spora, siyasetten sanata daha aktif bir çalışma içerisine girmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin 2013′den bu yana DEAŞ, PKK, FETÖ gibi terör unsurlarıyla eş zamanlı girdiği mücadelede başarılı olduğuna işaret eden Yılmaz, bunun en güzel göstergelerinden birinin turizm rakamları olduğunu bildirdi.

Bu sene Türkiye’de 50 milyonu aşan bir turist sayısı olacağını vurgulayan Yılmaz, bu rakamın 2023 hedefi olduğunu, yıl sonunda hedefin geçileceğini kaydetti.

Yılmaz, Türkiye’nin dünyanın en güvenli ülkelerinden olduğunu, son yıllarda aldığı kritik kararlarla terör unsurlarının saldırısını beklemeden sorunları kaynağında çözme noktasında önemli adımlar attığını belirterek, şöyle konuştu:

“Suriye’nin istikrarsızlığı nedeniyle milyonlarca insan yerinden oldu. 3,6 milyondan fazla mülteci Türkiye’ye geldi. Avrupa’da bazı ülkelere birkaç yüz kişi gittiğinde çok ciddi bir kriz yaşanıyor.

Ama Türkiye yaklaşık 4 milyona yakın Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Diğer taraftan başka ülkelerden de gelenleri sayarsanız 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz.

Bu tarihsel bir görevdir.

Millet ve devlet olarak bu imtihanı en güzel şekilde verdiğimize inanıyorum. Tarihe de bu şekilde geçecek. Bizden çok daha zengin olan ülkeler maalesef bu imtihanı veremediler.

Tabii bu durumu ilelebet vermek de düşünülemez . Bu sorunları çözmek durumundayız.” Suriye’nin geleceği hakkında insani anlamda gerçekçi çözümler ürettiklerini anlatan Yılmaz, “Suriye’de ‘Petrol bölgesi’ diyebileceğimiz alanlar Kamışlı ve Deyrizor denilen bölgelerdir.

Her ikisi de petrol bölgesi.

Petrol bölgesinin birinde rejim ile Rus güçleri var diğerinde Amerika ve terör unsurları söz konusu. Bu bile çok ciddi sembolik anlam ifade ediyor. Suriye’de başkaları petrol bölgelerine, Türkiye ise insani hedeflere yöneliyor. Bizim bir başka ülkenin toprağında gözümüz yok.

Bu petrol hiçbir yabancı gücün petrolü değil.” ifadelerini kullandı. Ardından başına kapalı Soru cevap bölümüne geçildi, bölge başkanları tek tek söz alarak Avrupa da yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarını aktardı… çözüm önerilerini sundular…

Başına kapalı bölümde Avrupa ile siyasetin normalleşmesi, Türklere yönelik terör saldırıları, alınacak önlemler, bilgi paylaşımı, Türkiye’de son düzenlemer, SGK emekliliği ve Türkiye de tedavi konuları tek tek ele alındı… Interaktif bölümde 10 bölge başkanı söz alarak, yaşanılan sorunları tek tek anlattı…

Avrupalı Türklerin Emeklilik, Askerlik, Sağlık sistemi konuları ele alındı

UID Hessen bölge başkanı Erkan Arslan da söz alarak Ak Parti Dışilişkiler başkanı Cevdet Yılmaz’a, Batı Avrupa da yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye de yaşadığı sorunlarını doğru aktarmanın önemini vurgulayıp, yaşanılan sorunları tek tek sıraladı.

Empati yapılarak gönülleri alınmalı

Emeklilik, Askerlik, Sağlık sisteminden yararlanma gibi konuların Avrupalı Türk vatandaşlarıyla empati kurularak alınması gerektiğini hayatında bir gün bile gurbeti yaşamamış bir bürokratların Avrupalı Türkler hakkında karar almaması gerektiğini ve özellikle gurbette yaşayan vatandaşların empati yapılarak gönüllerinin alınması gerektiğini vurguladı…

İkinci bölümde UID Genel Sekreteri Serkan Sezen “UID güncel istatistik ve Makro stratejik hedefleri Raporu adlı sunumunu yaptı.. Ak parti dışilişkiler başkanı Cevdet Yılmaz 38 bölge başkanıyla birebir görüşerek istişarelerde bulundu bölgesel sorunları tek tek dinledi…

Bölge başkanlarına UID bilgi teknojileri başkanı Ali ihsan İçoğlu tarafından Uid için geliştirilen program eğitimi verildi. YTB genel başkanı Abdullah Eren Avrupalı Türklere yönelik yapılan çalışmaları özel bir sunumla anlattı. Ardından Akşam yemeği ve Antalya kültür turuyla program devam etti…

Comments are closed.