UID Hessen, Türk Toplumunu Hessen Eyalet Seçimlerine hazırlıyor

EUTURKHABER/MÖRFELDEN-WALDORF-UID-Hessen 28 Ekim 2018’de gerçekleşecek Hessen Eyalet Seçimi ve Anayasa değişikliği hakkında siyasi partilerin adaylarını vatandaşlarla Mörfelden-Walldorf’da panelde buluşturdu.

UID -Uluslararası Demokratlar Birliği- Hessen’nin organize ettiği Hessen Eyalet seçimi ve anayasa değişikliği konulu 14 Ekim 2018’de Siyasi partilerin adaylarıyla Vatandaşlara açık panelde Mörfelden-Walldorf’da buluşuldu.

Selamlama konuşmasını UID Hessen Bölge başkan yardımcısı, STK ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mehmet Emin koçak Bey yaptı. Açılış konuşmasını, UID Genel başkanı Sayın Bülent Bilgi bey gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasında UID’nin kısaca bir tanıtımını yaptı. Uluslararası Demokratlar Birliği’nin Avrupa’da ve özellikle Almanya’da aşırı sağcıların ve ırkçıların siyasette gittikçe söz kazandıklarını ve bu gidişatın Avrupa ve Almanya Demokrasi Açısından hiç hoş ve kabullenebilir olmadığını ifade etti.

Avrupa’da yaşayan Göçmenler ve Özellikle Müslüman topluluğuna karşı Irkçı sözlerle, Avrupa toplumun bir çok ülkesinde söylenebilir bir hale gelmesinin şaşkınlıkla ve hayal kırıklığına vardığını söyledi ve ‘İslam Almanya ve Avrupa’nın bir parçasıdır’ dedi.

Bu aşırı ve ırkçı gidişatın Avrupa ve özellikle Almanya tarihten örnek alarak nereye kadar varabildiğinin örneğini verdi. Özellikle yabancı nüfusun pek yüksek olmadığı batı Almanya’da ve buradaki Alman vatandaşların aşırı ve faşist partilere daha fazla oy vermelerini şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti.

Bu Irkçı ve aşırı sağcı gidişatın toplumsal olarak dur demenin zamanı geldiğini ve geçtiğini, bunun için de en iyi önlem siyasete katılımın artmasının olduğunu söyledi. Yabancı veya Türk kökenli Alman vatandaşlarının Siyasete daha fazla katılımın artmasına örnek olarak gösterdi.

Bu on yargılarılarının Kırılması için toplum olarak birbirimizle konuşmanın ve diyalog halinde olmanın faydalarını örnek olarak gösterdi. UID için Siyasi katılımının artmasının ve anayasal hakların korunmasının ne kadar önem verdiğini tekrar ifade etti.

UID Hessen bölgesinin gerçekleştirdiği bu panelin önemini tekrar vurguladı, UID Hessen bölge yönetimine, misafir konuklarına ve katılan vatandaşlara teşekkür etti.

Hessen eyalet ve Anayasa Değişimi seçimi hakkındaki teknik bilgilerini bir sunum halinde, UID Hessen Siyasi işler başkanı Murat Dilki Bey misafirlere ve siyasi partilerin temsilcilerine sundu. Sunumunda özellikle oy işleminin nasıl yapıldığını, oy işleminde neye dikkat edilmesinin gerektiğini ve bir oyun ne kadar önemli olduğunu geçmişdeki Hessen Eyalet seçiminden ilk örnekle gösterdi.

UID Hessen Gençlik Kolu başkanı Muhammed Mustafa Koç, Hessen Eyalet ve Anayasa değişikliği seçimi İçin Hessen’de büyük şehirlerdeki gerçekleştirmiş olduğu anket araştırmasını, siyasi partilerin konuklarına ve katılımcılara sundu.

Araştırmanın sonuçları özellikle gençlerin siyasette pek fazla temsil edilmediğini, Bir çok vatandaşın anayasa değişikliği hakkında bilgisinin olmadığını, Aşırı sağcılar ve faşistlerin muhtemel oy oranının yüksek olduğunu elde edildi.

Bu anket araştırmasını, Siyasi partilerin konuklarına Broşür halinde takdim edildi ve takdir ile karşılandı. Sunumların akabinde panele geçildi.

Paneli serbest gazeteci Teyfik Özcan Bey yönetti. Katılan siyasi partilerin temsilcileri ve eyalet parlamento adayları Hıristiyan Demokratlar birliği partisinden (CDU) Sayın Ines Claus, Sosyal demokratlar partisinden (SPD) Sayın Norbert Schmitt, Hür Demokratlar partisinden (FDP) Sayın Yankı Pürsün ve Hür Seçmenler partisinden (Freie Wähler) Sayın Ayhan ışıklı Bey Panele teşrif ettiler.

Paneli Yöneten Teyfik Özcan Bey Siyasi partilerin temsilcilerine çeşitli konular hakkında soru sorup Düşüncelerini paylaşmalarını sağladı. Özellikle eğitim sistemiki yabancı öğrencilerin durumları ve bu eğitim sisteminde yaşanan ırkçı ve on yargılı yaklaşımları ele alındı.

Maalesef Almanya’da yaşayan bir yabancını kökenli vatandaşın bir Alman vatandaşın ile karşılaştığında, aynı bilgileri ve not ortalamanın sahip olduğu halde bir çok İş başvurularında olumsuz cevap aldıklarını örneklerde kanıtlandı.

Bu önyargıların okuldaki öğretmenlerin vermiş olduğu notlarada da yansıdığını bir istatistik araştırma sonucunda ispat edildiği, konuşuldu. Panelde ele alınan başka bir konu NSU Cinayetleri ve bu cinayetlerin faillerinin Alman devletinin Anayasa koruma üyelerini tarafından gerçekleştiğini tartışıldı.

NSU davanın Alman hakimler tarafından vermiş olduğu 120 senelik belgelere İnceleme ve bakma yasağı bir çok mağdurları ve yakınları üzdüğünü ifade edildi.

Bu dava kararın ne kadar adil veya haklı olup olmadığı siyasi partilerin temsilcileri ile panelde tartışıldı. Panelin son bölümünde katılan Vatandaşların soruları alındı ve siyasi partilerin temsilcilerine yönetildi.

Panelin Son kısmında UID Hessen Bölge başkanı Erkan Arslan Bey katılan siyasi partilerin adaylarına ve vatandaşlara programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti, Adaylara hediyeler takdim edildi, topluca aile fotoğrafı çekildi.

Panel bitimi Aşure ikramı ile, vatandaşlar ve siyasi parti adaylarının Çay ve kahve sohbeti ile Son buldu. Katılımcıların tamamı memnun bir şekilde ayrıldı, bir sonraki toplantı önümüzdeki hafta Limburg da yapılacak…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>