UID Hessen’in ‘Çanakkale Ruhu Wiesbaden’de programına yoğun ilgi!..

EUTURKHABER/WIESBADEN-Çanakkale Zaferinin 104. inci yıldönümü ve Çanakkale şehitleri ‘Çanakkale Ruhu Wiesbaden’da’ programı ile anıldı.

Çanakkale şehitlerinin yâd edildiği programı UID Hessen’e bağlı Wiesbaden şubesi ve UID Hessen Halkla ilişkiler organize etti.

Programa çok sayıda davetlinin yanı sıra, Tarihci Yazar Adem Taflan, Müsiad Hessen Başkanı Musa Aydın, IHK Hanau ikinci Başkanı Salih Taşdirek ve bir çok sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Wiesbaden şubesi Halkla ilişkiler başkanı, Yusuf Yılmaz’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle açılan programda, selamlama konuşmasını Wiesbaden şube başkanı Davut Aslan, programın moderatörlüğünü Yunus Emre Demirkıran yaptı.

Programın açılış konuşmasını UID Hessen Bölge Başkanı Erkan Arslan yaptı. Arslan konuşmasına;  ‘Yeni Zelanda’da , camilere yapılan, insanlık onurunu yaralayan, vahşice saldırıda, onlarca Müslüman kardeşimiz şehit edilmiştir.

İbadet eden insanlara yönelik bu vahşice saldırılar, faşizmin ve tahammülsüzlüğün nasıl bir sapkınlığa ve caniliğe dönüşğünü göstermektedir.

Bütün insanlık için, barış ve huzurun en güçlü mekanları olan, Camilere yapılan vahşice saldırıları, UID Hessen adına şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.“ dedi.

Tarihçi Yazar Adem Taflan`ın da konuk olduğu programda Adem Taflan Çanakkale şehitlerinin hikayelerini ve kahramanlıklarını tek tek anlattı. Anadolu`ya niçin ANADOLU dendiğini, kahraman yetiştiren anaların, artık kariyer peşinde koştuklarından bahsetti.

Oldukça etkili bir konuşma yapan Adem Taflan`ın konuşması katılımcılar tarafından pür dikkat dinlendi ve zaman zaman alkışlarla kesildi.

Çanakkale’de askerlerimize öğün olarak verilen hoşaf ve kuru ekmekten oluşan menü, UID Hessen Halkla ilişkiler ekibinden Fatma Teyze ve yardımcılarınca hazırlanan Çanakkale asker menüsü katılımcılara ikram edildi.

UID Hessen Gençlik kollarından Enes Birkan`ın O güne dair anlatımı ve arkasından Efe oyunu gösterisi, tüm katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

UID Bölge Yönetim kurulu üylerinden Ayşe Özdemir, Refika İğdeli ve Tahsin Soydaş, Çanakkale Cephesindeki kahramanların hüzün dolu hikayelerini tek tek anlattılar.

İzleyicilerin duygusal anlar yaşadığı anlatıma Sanatçı Fatih Özmen de Ney ağırlıklı müziğiyle eşlik etti. Çanakkaleli Hasan Hüseyin Amcanın „Mehmedim“ şiiri ise herkese duygu dolu anlar yaşattı.

Programın sonunda organizede emeği geçen, başta ev sahibi Wiesbaden şubesi başkanı Davut Aslan olmak üzere, UID Hessen Halkla ilişkiler Başkanı Mehmet Emin Koçak, Başkan yardımcısı Nuray Berdici, ikramı Hazırlayan Fatma Teyze ile Frankfurt Şube başkanı Alpay Duru ve organizasyonda emeği geçen herkese tek tek teşekkür edildi.

Duygu dolu anların yaşandığı program aile fotografı çekimiyle son buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>