BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Ümraniye Belediyesi’nden Brühl’e çadır

Avrupa’daki gurbetçilerimizin pek çoğu doğup büyüdükleri memleketlerine çeşitli yardımlarda bulundular. Kimisi ambulans, kimisi yangın söndürme aracı, kimisi de kepçe aldı götürdü. Anayurt merkezli bu yardım düşüncesi uzun yıllar devam etti.

Aradan geçen yıllar bu yardım ve destek anlayışını da değiştirdi. Ekonomik nedenlerin de belirleyici olduğu bu değişim sonucu gurbetçilerimiz artık kalıcı olarak ikamet ettikleri topraklarda kendi okullarını, kendi eğitim merkezlerini, kendi yurtlarını düşünmeye başladılar.

Bu minvalde Avrupa’nın çeşitli şehirlerine yeni açtıkları camilere bile zaman zaman anavatandan yardım geldiği haberleri basına yansıyor.Ümraniye belediyesi de benzer bir çalışmaya imza attı.Almanya’nın Duısburg şehrine yapılan camiye yaptıkları yardımlarla bilinen Ümraniye belediyesi Brühl’deki Milli Görüş Camii’ne de iki büyük çadır hediye etti.

Brühl cemiyet başkanı Osman Üstün ‘’ Ben Ümraniye’de oturuyorum. Bir vesileyle irtibata geçtiğimiz Ümraniye Belediyesi, bizlere buralarda bulmakta güçlük çektiğimiz, Türkiye orjinli iki büyük çadır hediye etti. Bunun maddi anlamından ziyade manevi anlamını en iyi Avrupa’daki gurbetçilerimiz anlar sanırım. Sanki zaman artık tersine akmaya başladı.

Tersine beyin göçü de diyebileceğimiz günleri yaşamaya başladık. Burada yetişen akademisyenlerimiz son üç yılda yüz bin kişi ülkemize geri dönmüş. Biz Brühl’de yabancı olmakla ilgili hamdolsun bir sıkıntı içerisinde değiliz ama, farklı eyaletlerdeki gurbetçilerimizin bazı sıkıntılarla yüz yüze kaldıklarını biliyoruz. Ümraniye belediye Başkanımız Hasan Can’a sizler aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum.

Manevi olarak değeri büyük bu iki çadırdan dolayı cemaatım adına kendisine teşekkür ediyorum.Hakikaten senenin büyük bölümü yağış alan buralarda bazen cenaze namazını kılarken bile cemaatımız sırılsıklam oluyordu. Artık bu çadırlar bizleri hem yağmurdan hem de güneşden koruyor.’ dedi.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Comments are closed.