UNICEF: Musul’dan 20 bin 700 kişi göç etti

UNICEF, Musul’u terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonunun başlamasından bu yana kent ve çevresinden 20 bin 700 kişinin göç ettiğini duyurdu.

UNICEF: Musul'dan 20 bin 700 kişi göç ettiBAĞDAT (AA)-Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından hazırlanan raporda, 17 Ekim’de başlayan Musul’u terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonu nedeniyle bugüne kadar 9 bin 700′ü çocuk 20 bin 700 kişinin göç ettiği belirtildi.

Göçmenlerin zor şartlarda denetim merkezlerine ulaştığı bildirilen raporda, yapılan incelemelerin ardından gerekli yardımların sunulduğu, 6-15 yaş arası çocuklara çocuk felci ve kızamık aşısı yapıldığı ifade edildi.

Irak’taki Saha Programları Başkanı Birinla Ironside’nin göçmenlerin kabul edildiği Nerkizilya Denetim Merkezi’ni ziyaret ettiği kaydedilen raporda, ziyarette görüşülen kadın ve çocukların hayatta kalabildikleri için mutlu olduklarını ilettikleri belirtildi.

DEAŞ’ın Irak’ın kuzey ve batısında bulunan toprakları ele geçirmesinden bu yana 3 milyondan fazla kişinin bu topraklardan göç ettiği belirtiliyor.

Irak ordusu, polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinin katıldığı ve uluslararası koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonu, 17 Ekim’de başlamıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>