Upload Sinema Maratonu ve Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali..!

İstanbul Modern Sinema’da internet videoları ve kısa filmlerden oluşan iki program 

İstanbul Modern Sinema bu ay interneti beyazperdeye taşıyan Upload Sinema Maratonu ve kısa filmlerden oluşan Sinepark Kısa Tür Filmi Festivaliile iki farklı etkinliğe ev sahipliği

On

yapıyor. 13 Aralık’ta Upload Sinema Maratonu ile internetin ilgi çekici ve şaşırtıcı videolarını beyazperdeye üçüncü defa taşıyan İstanbul Modern Sinema, 20-21 Aralık tarihlerinde ise Galatasaray Üniversitesi MEDİAR’ın(Media Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi) bu yıl altıncısını düzenlediği Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali’ne yer veriyor.

13 Aralık’ta Hollandalı film kulübü Upload Cinema ile ortak gerçekleştirilecek Upload Sinema Maratonu’nda yılın en çok izlenen 40 videosunun da dahil olduğu dört ayrı seçkide 100’den fazla video yer alıyor. Bu alışılmadık, yaratıcı ve eğlenceli  amatör videoların arasına serpiştirilmiş, Başlangıç’tan (Inception)  Rüzgar Gibi Geçti’ye (Gone with the Wind) kadar çeşitli sinema filmlerinden sahneler ve güncel olayları işleyen sürprizler seyirciyi şaşırtıyor. Upload Sinema Maratonu, izleyicideki yaratıcılığı ortaya çıkarıyor ve sinema tanımının genişlediği yeni bir interaktif

Evren’in Sonu

alan sunuyor. İnternet ve sosyal medyanın, sinema ve filmlere yönelik bakışı, algılayışı ve bu türün tüketim biçimini değiştirmesi üzerine Upload Cinema ekibi, topladıkları videoları küratöryel bir çalışmayla sinema salonlarında göstermeye başladı. Gösterilen videolar arasında amatör ve profesyonel olarak çekilenler, buluntu filmler, arşiv görüntüleri ve güvenlik kameralarından parçalar bulunuyor. Upload Cinema takipçileri, videoları ile seçmelere katılabildikleri gibi jüri olarak da seçkilerde söz sahibi olabiliyorlar. Böylece etkinlik, interaktif bir yapı kazanıyor. Upload Cinema’nın kurucuları amaçlarının “son yıllarda gitgide küçük bir bilgisayar ekranına sıkışıp kalmaya başlayan film izleme tecrübesini yeniden ait olduğu yere, büyük ekrana taşımak” olduğunu dile getiriyor.

Hollanda dışında, başka Avrupa ülkelerinde de gösterimleri yapılan Upload Cinema, 13 Aralık Perşembe günü saat 13.00’te spor alanında alışılmadık olaylara ve başarılara tanıklık eden 39

Kafes

videodan oluşan Kaybedenlere Yer Yok; saat 15.00’te Uluslararası Rotterdam Film Festivali ve Upload Cinema işbirliği ile, eğlenceli 34 videoyu bir araya getiren Kötü Biten Maceralar; Saat 17.00’de Hollanda Mimarlık Enstitüsü ve Upload Cinema işbirliği ile seçilmiş şehir temalı 33 videonun bulunduğu Şehri Karıştıranlar ve saat 19.00’da geçtiğimiz yılın en iyi 40 videosunun yer aldığı 2011’in En İyileri başlıkları altında dört farklı seans halinde İstanbul Modern Sinema’da izleyici ile buluşacak. 20-21 Aralık tarihlerinde İstanbul Modern Sinema’da gösterilecek, kısa filmcileri Türkiye’de son yıllarda canlanan “tür” sinemasına teşvik etmek amacıyla Galatasaray Üniversitesi MEDİAR (Medya Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi) tarafından düzenlenen Kısa Tür Filmi Festivali’nde, bu yıl toplam altı kategoride başvuran 162 film arasından belirlenen 32 finalist yarışıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile

Buhar

gerçekleştirilecek 6. Sinepark’ta korku, aksiyon, fantastik ve bilimkurgu türündeki kısa filmler “Korku Tüneli”, komedi filmleri “Komikaze”, dramlar “Alabora”, deneysel kısa filmler “Labirent”, belgesel filmler “Çarpışan Aramalar” ve lise öğrencilerinin kısa filmleri “Atlıkarınca” bölümlerinde değerlendiriliyor. Bu altı bölümün finalistleri, 21 Aralık’ta İstanbul Modern’de kısa film meraklıları ile buluşuyor. 6. Sinepark’ın bu yılki konuklarından yönetmen Ümit Ünal da ilk filmi “9” ve “Türkiye’de Gerilim Sineması” konulu söyleşisiyle 20 Aralık’ta saat 17.00’de İstanbul Modern’de olacak. Bu yıl “Elmalarla armutları karıştırmayan festival” sloganını kullanan Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali’nin finalistleri yönetmen Seren Yüce, oyuncu Serdar Orçin, yapımcı Tolga Esmer, sinema yazarı Ceyda Aşar, belgesel sinemacı ve festival yönetmeni Melek Özman, görüntü yönetmeni Eyüp Boz ve yapımcı Fuat Ermandan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Lise öğrencilerinin kısa filmlerinin yarıştığı “Atlıkarınca” bölümünün kazananını ise Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema alanı dördüncü sınıf öğrencileri seçecek.

 

Ben Saksı Değilim

Upload Sinema Maratonu

 

13 Aralık Perşembe

13.00

Kaybedenlere Yer Yok (No Time For Losers)

Özellikle spor alanında alışılmadık olaylara ve başarılara tanıklık eden videolardan oluşan 39 videoluk, sürprizi bol bir derleme.

15.00

Kötü Biten Maceralar (Bad Endings)

Uluslararası Rotterdam Film Festivali ve Upload Cinema işbirliği ile bir araya getirilmiş 34 eğlenceli video. Rüzgar Gibi Geçti (Gone With the Wind) filminden dramatik bir sahne ile başlayan bu derlemede kara mizah öğeleri içeren haber kesitleri ve tesadüfen yakalanmış amatör videolar bulunuyor.

17.00

Şehri Karıştıranlar (Remixing the City)

Hollanda Mimarlık Enstitüsü ve Upload Cinema işbirliği ile seçilmiş, şehir temalı 33 video. Aralarında Başlangıç (Inception) filminden de bir sahne bulunan ilginç bir şehir videoları derlemesi.

19.00

2011’in En İyileri (Top 40: 2011)

Geçtiğimiz yılın en iyi 40 filminden oluşan bu programda Kaddafi’nin yakalanışı gibi yılın iz bırakan olaylarından, izleyiciyi kahkahaya boğacak kliplere, gündelik hayatımıza dair yaratıcı denemelerden, şaşırtıcı mizansenlere uzanan ve çoğu sosyal medyada “gişe rekorları kırmış” videolar izleyici ile buluşuyor.

Comments are closed.