Usingen’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenliği

EUTURKHABER/USINGEN-Bu yıl 99.’su kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edildi.

T. C. Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinin desteğiyle gerçekleştirilen, bütün yurtta ve dış temsilciliklerde olduğu gibi Usingen’de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yıl dönümü coşkulu bir törenle kutlandı.

Program şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Sude EVCIM günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Kartılımcılara yapılan selamlama konuşmasından sonra 1.Sınıflar Palyaço rondu, 23 Nisan şiirini Zehra Naz BOZDEMIR okudu. 3. ve 4. sınıflardan ‘TÜRKiYEM’ şiir gösterisini, 2. sınıfların “Vals grubu gösterisi takip etti.

Tuba YILMAZ’ın okuduğu şiirden sonra, HSS Dans grubu (Abdullah Abdi), 23 Nisan şiirini Sara Sultan BALTACI okudu. Damla Senlikoğlu’nun Türkü Dinletisi  programa ayrı bir renk kattı. “Türk Büyükleri” dramatizasyonu ve “Nasreddin Hoca” fikra canlandırmasından sonra Karadeniz Halk Oyunları sergilendi. Havin Havin H. ÖZDURAK’tan yine bir başka  23 Nisan şiiri, İlkokul Korosu’nun seslendirdiği ‘Atatürk Çocukları’ sarkısı ve ilkokul hediye dağıtımı yapıldı.

Daha sonra Harmandal/Zeybek Oyunu, ‘Erik Dalları’ Dans Gösterisi, Rap Grubu Gösterisi’ Ferrari, Ortaokul Hediye Dağıtımı, 20-Yarışmalar ve ödül dağıtımının ardından, Tekin Şenlikoğlu’nun Müzik dinletisiyle program sona erdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922′de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935′te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927′de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.

Comments are closed.