BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Utrecht’teki Turizm Fuarına Türkiye Damgasını vurdu

Faruk Şahin: 2023 Yılı Hedefimiz 50 Milyar Dolar Turizm Geliri

 

8 Ocak 2013 tarihinde resmi açılışı yapılarak basın mensuplarına tanıtılan Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı’nda 40 Türk girişimci var. Hollandalıların büyük ölçüde tatil tercihlerini yaptıkları önemli bir etkinlik olan bu fuarda, oteller, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve tanıtma büroları, Türkiye’ye daha çok turist gitmesini sağlamak için gayret gösterecekler. Fuarda Türkiye bin metrekareyi aşkın bir alanda yer alan stantları ile katılan en büyük ülkeler içinde ilk onda yer alıyor. Bu yıl 42’ncisi düzenlenen fuara 150 ülkeden 1500 temsilci katılıyor.

BURSA İDDİALI

T.C. Lahey Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin yer aldığı fuara, Aydın, Muğla, Mersin, Antalya, Kuşadası gibi sahil turizminin önemli yer tuttuğu bölgeler özel stantlarla katıldılar. Bu yıl ilk kez Bursa ilimiz kültür ve doğa turizmi alanında iddialı bir şekilde fuarda.

Fuar geçen yıl 126 bin 500 kişi tarafından ziyaret edilmiş. Yetkililer bu yıl daha fazla ziyaretçi bekliyorlar. Fuar 13 Ocak Pazar gününe kadar sürecek.

Bu yıl fuarın açılışı nedeniyle Türkiye standında bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin, Muğla Valisi Fatih Şahin, Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Lahey Kültür ve Tanıtma Müşaviri Enis Tataroğlu katıldılar.

Bir açıklama yapan Faruk Şahin, Türkiye’nin konuk ettiği turist sayısı bakımından dünyada altıncı Avrupa’da ise dördüncü sırada yer aldığını belirtirken Türkiye turizminin iyi yolda olduğunu söyledi. Şahin 2012 yılında Türkiye’nin toplam 32 milyon turiste ev sahipliği yaptığını söyledi. Hollanda nüfus oranına göre Türkiye’ye en çok turist gönderen bir ülke olduğunu belirten Şahin Hollanda pazarına büyük önem verdiklerinin altını çizdi. Bu fuarda da her bakımdan iyi hazırlanmış olduklarını belirten Şahin netice olarak hem Hollanda’dan hem de tüm dünyadan daha çok ilgi görebileceklerini söyledi. Şahin turizmde hedeflerinin 2023 yılına kadar 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri olduğunu ifade etti.

MUĞLA’NIN TANITIMA İHTİYACI VAR

Muğla Valisi Fatih Şahin şunları söyledi ʺMuğla ve ilçeleri bildiğiniz gibi dünyanın en güzel yörelerinden bir tanesidir. Bizim özellikle bazı ülkelerde tanıtıma ihtiyacımız var. Hollanda’da bu ülkelerden bir tanesidir. Hollanda’dan gelen turistler gün geçtikçe artıyor. Ama halen hak ettiğimiz yerde değiliz.ʺ Şahin Muğla’nın bin 200 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi ve tarihi mekânlarla birleşen çok güzel koylarının olduğunu hatırlatarak bunların daha iyi tanıtılması gerektiğini söyledi.

Lahey Kültür ve Tanıtma Müşaviri Enis Tataroğlu ise Hollanda’dan Türkiye’ye giden turist sayısının 2012 yılının ilk 11 ayında 1 milyon 250 bin olduğunu kaydederken bu rakamı 2013 yılında 1 milyon 300 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral da yaptığı kısa konuşmasında şunları söyledi. ʺ Bu yıl ikinci defa katılıyorum fuara. Sanki Uluslararası Utrecht Turizm Fuarına değil de kendimi Hollanda Türkiye Turizm fuarına gelmiş gibi hissediyorum. Gerçekten Türkiye her manada fuara damgasını vurmuş.ʺ

Adnan Şahin / Utrecht-euturkhaber.com

 

 

Comments are closed.