UTV, Türkiye’den gelen medya mensuplarını ağırladı

Kısa adı UTV olan Türk Dernekler Birliği, Türkiye’nin farklı illerinden Belçika’ya gelen yerel medya mensuplarını bir akşam yemeğinde ağırladı.

Belçika’nın yapısı ve Belçikalı Türk toplumu ile ilgili bilgiler edinmek üzere Afyon, Manisa, Diyarbakır ve Trabzon gibi illerden gelen medya mensupları, Saint-Josse sınırları içerisinde yer alan ‘De Ultieme Hallucinatie’ isimli restoranda ağırlandılar.

TC. Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri Veysel Filiz ile Belçika’da Türkçe yayın yapan yerel medya mensuplarının da davetli olarak katıldıkları yemekte Türk Dernekler Birliği’nin yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgiler paylaşıldı.

Yemekten önce bir konuşma yaparak Türkiye’den gelen yerel medya mensupları hakkında bilgi veren Basın Müşaviri Veysel Filiz, “Döndüklerinde Belçika’yla ilgili iyi bir veri tabanı oluşturacaklarını düşünüyoruz. O yönde bir bilgi edinecekler. Buradaki yerel medyamızlada biraz daha yakınlık kuracaklar” diye konuştu.

Türk Dernekler Birliği Genel Başkanı Hikmet Çakır ise federasyon hakkında önemli bilgiler paylaştı. Yönetim kurulu olarak tamamen gönüllü olduklarını ifade eden Başkan Çakır, “Biz işimizin sonrasında dernekçilikle uğraşıyoruz. Tamamen evini, eşini ve çocuklarını bırakıp, fedakarlık yaparak bu işi götürüyoruz” dedi.

“Sizleri burada ağırlamaktan gurur duyuyoruz” diyen mekan sahibi Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Umarım buradan bir takım bilgilerle Türkiye dönersiniz ve oradaki insanlarımıza hizmet edersiniz. Basın çok önemlidir. Basın ne kadar bilgili, ne kadar özgür ve ne kadar doğru haber yaparsa, vatandaşı o kadar doğru bilgilendirir. Ülke ise o doğru bir şekilde ileri gider.”

Haber/Fotoğraflar: Cafer Yıldırımer/yenivatan.be

Comments are closed.