Uuslararası Çocuk Festivali yapıldı..!

Münih kenti yakınlarındaki Oberschleissheim’da Uluslarası Çocuk Festivali düzenlendi. Oberschleissheim Türk-Alman Dostluk Derneği’nin düzenlediği festivale, Türkler kadar Almanlar da büyü ilgi gösterdi. Türk ve Alman mili Marşlarının okunmasıyla başlayan festivalde dernek başkanı Fehime Akıllıgil bir açılış konuşması yaptı. 12. kez festivali düzenlediklerini söyleyen Akıllıgil, festivalin bölgede yaşayan Türk ve Alman çocuklarının bir arada eğlendikleri gelenek haline geldiğine dikkati çekti.

Festivalde bir konuşma yapan Oberschleissheim Belediye Başkan yardımcısı Dr. Angelika Kühlewein, dostluk derneğinin beldeye katkılarından övgüyle söz etti. Kühlewein, derneğe katkı amacıyla başkan Fehime Akıllıgil’e belediyenin hediyesi olarak içinde çek olan bir zarfı hediye etti.

Konsolos Selçuk Eke, konuşmasını Türkçe ve Almanca olarak yaparken, Türk-Alman Dostluk Federasyonu Genel Başkanı Cihan Sendan ‘da bir konuşma yaptı. Konukların en çok ilgisini çken konuşmayı ise kucağında uyuyan oğluyla sahneye çıkan Christoph Göbel oldu. Kucağında uyuyan Mongol kıyafetli iki yaşındaki oğlu ile konuşan kaymakam “oğlumun kucağımda uyuyup kalması bu çocuk festivaline uygundur sanırım. Bu çocuk bayramı Atatürk’ün muhteşem fikrinin, 95 yıl sonra hala ilk günkü gibi güncel olması müthiş bir şey. O geleceğin çocuklara ait olduğunu görmüştü” dedi. Eşinin Mongolistan’dan olduğunu söyleyen kaymakam, oğlumun damarlarında Alman, Mongol, İsviçre,  İngiliz ve Hollandalı kanı dolaşmakta. Bu artık ülkemizde ender rastlanan bir durum değil. Bu  bir hazinedir” dedi. Şenlikte değişik okullardan gelen öğrenciler, dans gösterileriyle konuklardan bol bol alkış aldılar. Münih Trabzon-Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin minik ve yetişkin folklorcuları şenlikte Karadeniz rüzgarları estirdiler. Nuray Aslan’ın Alman arkadaşıyla iki dilli olarak söylediği “Yarim gitti çeşmeye” adlı türkü ayakta alkışlandı.

MEHMET KARACA-MÜNIH

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>