width=750

Uygur’lar Münih’te 6. olağanüstü kurultay için toplandı

MEHMET KARACA/MÜNIH-Dünya Uygur Kogresi’nin 3 gün sürecek olan 6. olağanüstü kurultayı Münih’te başladı. 19 ülkeden 120 delegenin katılımı ile gerçekleştirilen kurultay Schwanthaler str. 38 numarada bulunan Kristall Hotel konferans salonunda gerçekleştiriliyor.

Doç. Dr. Erkin Emet kongre ile ilgili şu açıklamaları yaptı; ” Çin ‘in yeni seçilen diktatör başkanı Şi Jumping ile Doğu Türkistanda 25 milyon nufusa sahip Turk soylu vatandaşlarımıza baskılar artmıştır.

Din dil ve kültürümüzü yok etmek için ve soydaşlarımızı Çinlileştirmek için baskılar doruk noktasına ulaşmış durumdadır. Bütün bunlar için olağanüstü kurultayı düzenleyerek amacımız genç ve dinamik bir yönetim oluşturmaktır.

Böylece Doğu Türkistan Türklüğünün büyük dava yol haritası belirlenecektir. Yeni yönetime seçilecek arkadaşlarıma bu kutsal davada başarılar dilerim.” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>