Uzmanlar ‘Göç ve Engellilik’ konusunu ele aldı..!

DİTİB Kadın, Aile, Gençlik ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün ve Almanya Bedensel ve Çoklu Engelli Dernekleri Federasyonu’nun (bvkm) ‘Göç ve Engellilik’ adı altında ortaklaşa düzenlediği toplantıya Almanya’nın farklı kentlerinden uzmanlar katıldı.

Kadın, Aile, Gençlik ve Sosyal Hizmetler Müdürü Ayten Kılıçarslan yaptığı açılış konuşmasında camilerde engellilere yönelik çalışmaların önemini vurguladı. Kılıçarslan, ayrıca Leverkusen DİTİB Camii’nde örnek olarak başlatılan engelli aile fertleri için ‘Kendine Yardım Grubu ve Engellilere Yönelik Danışmanlık’ çalışmalarına değindi.

Kendi Kendine Yardım Grubu kurucusu Sosyal Pedagog Sultan Şahin de bu çalışmalar hakkında bilgi verdi ve katılımcılara bu alanda değişik perspektifler sundu.

Almanya Bedensel ve Çoklu Engelli Dernekleri Federasyonu (bvkm) Hukuk Danışmanı ve Proje Geliştiricisi Hülya Turhan ise, kurumun çalışmaları ve engellilerin hakları konularını ele aldı.

Seminerin ilerleyen kısmında DİTİB Akademi Müdürü Taner Yüksel ‘İslam ve Engellilik’ konulu bir konuşma yaptı ve engelli insanların İslam’daki özel yerlerini vurguladı.

Bir gün süren uzmanlar toplantısına katılanlar, rehber eşliğinde DİTİB Merkez Camii inşaatını gezme imkanı da buldular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>