width=750

Veda Yemeğinde konuşan Dağlı: ‘Dost, elinden tutup seni Allah’a götürendir’

DAĞLI; RABB’İMİZLE ARAMIZI DÜZELTELİM!..’

ALİ SAGLAM/FRANKFURT-KELSTERBACH-Almanya’daki görev süresi dolan TC. Frankfurt Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ve Sosyal İşler Ataşesi RAMAZAN DAĞLI’nın onuruna, önceki gün DİTİB Hessen Eyalet Birliği’nin düzenlediği yemekli veda programı tek kelimeyle muhteşemdi.

Frankfurt yakınlarındaki Kelsterbach’da Congresium konferans salonunda gerçekleştirilen programa başta TC Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran olmak üzere, Türk-Alman Ticaret Platformu Gencay Koyunbaşoğlu, IHK Hanau Başkan Yardımcısı ve ayrıca milletvekili aday adayı Salih Taşdirek, Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin, MÜSİAD Hessen Bölge Başkanı Musa Aydın, UETD Hessen Bölge Başkanı Tamer Cansız, IGMG Hessen Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz ve diğer STK başkan ve temsilcileri, Hessen bölgesi’nde faaliyet gösteren cami, cemiyet ve dernek başkanları ve idare heyeti ve cemaatları, Hessen bölgesinde faaliyet gösteren başarılı İş Adamları ve çok sayıda davetli vatandaş katıldı.

(VİDEOYU TIKLA) YouTube Preview Image

Veda programının sunuculuğunu Nergis Demirtaş ile Selçuk Doğruer birlikte gerçekleştirdi.

Doğruer; ”Değerli ataşemiz, Ramazan Dağlı hocamızın Hessen eyaletindeki başarılarını hizmet ve gayretlerini hatırlamak ve tebrik etmek, aynı zamanda Cemaatımıza, dernek ve insanlarımıza yakınlığı, DİTİB camiasına büyük ivme kazandıran hocamıza teşekkür etmek istiyoruz. Görev süresince hizmetlerinde gönülülük esasını öne alarak dernek lerin ve insanlarımızın gönlünde vaaz ve nasihatlar, anılar ve hatıralarla kalıcı bir yer edinmiştir” dedi.

Hocam hayır yarışlarında DİTİB Hessen’i liderliğe taşıdı. 

İhsan Işık hocaefendinin açılış Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Hessen Eyalen Birliği Başkanı Salih Özkan misafirleri selamladı ve; ‘Bugün burada bir veda programındayız. Bu vedalarda hep hüzünlenirim. Ramazan Hocamı dakikliği ile dertlerimize ortak olması, makam odasında değil, daima sahada ve insanlarımızın yanında olduğuna şahitlik ettim. Hayır yarışlarında DİTİB Hessen’i liderliğe taşıdı. Afrika su kuyusu gibi hayırlara vesile olarak bizlere örnek olarak yol gösterdi. Hakkınızı helal ediniz. Bu vesileyle yeni görevinizde başarı ve yaşamızda mutluluklar diler, dua eder dualarınızı beklerim’

DİTİB Genel Başkan Yardımısı Ahmet Dilek; ”Cenab-ı Hakkın bahtiyar kullarıyız, çünkü, Allah cc.bize kendi kullarına hizmet etme imkanını bahşediyor. Bir hikmet sahibi der ki;’Bir kimse Allah’ın katındaki değerini bilmek istiyorsa yerini onu nasıl bir işte istihdam ettiğine baksın’ der. İnsanların hayrına ve faydasına yaptığımız iş kadar Allah’ın katında değer sahibi olduğumuzu billelim.

Birinci ve ikinci nesil Avrupa müslümalarının Sahabe neslidir. 

İslamın davasının Hz. Muhammed SAV ile başladı. İlk yükünü taşıyan omuzlayan ilk nesil olması hasebiyle, Sahabe-i Kiram’ı hatırladıkça 14 küsür asır sonra bile hayırla yadedilme ünvanını elde ettiler. Şu an içinde yaşadığımız Avrupa topraklarında bundan üç-dört yüz yıl sonra müslüman ve islam varlığı devam edecekse, bu topraklara yol yordam bilmez dil bilmez olarak gelip evinden işinden traktöründen önce, Rabbine ibadet edeceği mekanlar oluşturmaya seferber olan birinci ve ikinci neslin o fedakarlıklarla dolu kahramanlığına bağlıdır.

Bu nedenle birinci ve ikinci neslin bireysel hatalarına bakılmaksızın birer kuşak ve nesil olarak Avrupa müslümalarının Sahabe neslidir. Bu topraklara islamın nurunun taşıyıcı ilk nesli olma ünvanını kazanan şerefli, mübarek tertemiz insanlardan bahsediyoruz.

Bizlere de o neslin çocuklarıına hizmet etmek üzere böylesine büyük bir görevi ifa etmemizi sağlayan yüce Rabbime şükür eder, bunun affımıza vesile olması niyazıyla, bugün veda programını icra ettiğimiz muhterem Ramazan hocamızı buradaki sahabe neslin çocukları hayırla yad edecek” dedi.

Hocaefendiler, Hakkın ve halkın hizmetine  adanmış din gönüllüleridir

DİTİB Hessen Bölgesi Kadın Kolları olarak yöresel yiyecekler ikram ettiler. Program, Din görevlileri adına Semih Öğrünç hoca bir konuşma yaparak, Hocaefendilerin atanmış olmalarının yanısıra aslında Hakkın ve halkın hizmetine  adanmış din gönüllüleridir. Sayın hocamız da göreve geldiğinden beri sabah akşam demeden hizmet için her programa katılarak Avrupa’daki insanlarımıza moral aşılamış. Hakkın ve haklının yanında olan hocamıza teşekkür ederiz. Bundan sonraki hayatınızda hocama ve eşlerine mutlu, huzurlu bir hayat sürmelerini Allah’tan diliyorum” dedi.

Öğrünç, Ramazan Dağlı’ya ithafen yazdığı şiirle konuşmasını noktaladı.

Kayseri’den bir yiğit geldi Frankfurt’a, Hizmete başladı vermedi ara,

Koştu heyecanla yetişti programlara, Yolun açık olsun kıymetli hocam.

Biliyordu yapılacak çok iş var, Ahiret yatırımı için güzel bir kar,

Hizmet hizmet dedi etmedi ah-u zar, Yolun açık olsun kıymetli hocam.

Dik durdu eğilmedi, görevliyi ezdirmedi, Bölgenin hakkını kimseye yedirmedi,

Haksızlığa asla, asla boyun eğmedi, Yolun açık olsun kıymetli hocam.

Semihi söyledi açık açık sözü, Gittiği yerlerde gülsün o güzel yüzü,

Bekliyor şimdi Hach Bayram kürsüsü, Yolun açık olsun kıymetli hocam.

DİTİB Hessen Bölgesi dernek başkanları adına konuşan Hidayet Sarıkaya da Ramazan Dağlı hocaefendinin bütün bölge cemiyetleriyle tek tek ilgilendiğini ifade ettiği konuşmasında; ”Hocam siz görev süresince Hessen DİTİB ailesinin bir ferdi olarak yol bizlere ailelerimize ve gençlerimize yol gösterdiniz. Sevgi ve muhabbet dolu güzel sohbetlerinizle hayatımıza renk kattınız. Biz sizi böyle tanıdık, hep böyle hatırlayacağız. Biz sizlerden razıyız, Alllah cc’da sizden razı olsun, biz size hakkımızı helal ettik, siz de hakkınızı helal ediniz”

Yolunuz açık olsun hocam

Rheinland Pfalz Eyalet Birliği başkanları adına Yılmaz Yıldız konuşmasında, ”Bölgemizde Din Ataşemizin yokluğunu uzun süre aratmayan hocamız, görev bölgesi dışında olmasına rağmen bölgemizde sayısız defalar sabah namazları, sahur ve sohbet programlarımıza katıldılar. Biz sizden razıyız Rabb’im de sizden razı olsun hocam, yolunuz açık olsun”

Hessen eyaletinde görev yaptığı süre içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetleri içeren bir sinevizyon sunumunun ardından, ‘Grup Natürel Sesler’ Müzik grubunun Musıki dinletisi ile birlikte davetlilere yemek ikram edildi.

Veda deyince akla hüzün gelir

Program sunucularından Nergis Demirtaş; ”Rumi der ki; ‘Candan ümid kesebiliriz ama can dostlarıyla irtibatı kesmek güçtür’. Dört yıl boyunca kazanılan tecrübeleriniz ve dostluklarınızın özel bir yeri olmalıdır diye düşünüyorum. Veda deyince ister istemez aklımıza hüzün gelir. Bugün burada hüznün yerine kazanılan zenginliğin perspektifinden bakarak onurla saygıdeğer ataşemize veda edeceğiz” diyerek veda konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

Ümmetin derdiyle dertlenmek

TC. Frankfurt Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ve Sosyal İşler Ataşesi RAMAZAN DAĞLI, ”Mutluyum, Rabbime hamd olsun camilerimizde din hizmetleri bir ivme kazandı. Çok sevdiğim bir hoca efendiye dedim ki; Allah sizden razı olsun, bize ümmeti sevmeyi, ümmetin derdiyle dertlenmeyi öğrettiniz.

Hizmetleri yaparken ümmet bilinci içerisinde Suriye’nin acısını içimizde hissederek, Filistin için ağlayarak, dünyanın mazlumlarına dua ederek hizmet vermeye çalıştık. En önemlisi omuzuma yüklenen bu ağır yük nedeniyle burada bir müslüman evladı içkiye, uyuşturucuya mübtela olursa kaybolacak bir yavrumuzun hesabını ya bana sorarsa düşüncesiyle manevi vebalini hissederek rahat uyuyamadım.

Geleceğimiz için gençliği inşa etmeliyiz

Frankfurt Merkez camimizde ilk toplantımızı gerçekleştirdiğimizde birinci derdimiz gençliğimiz, yavrularımız demiştim. Geleceğimiz için onları inşa etmeliyiz. Bunun için de en önemlisi eğitim demiştim. Hamd olsun bu yolda camilerimizde büyük mesafeler katettik. Bölgemizde vatandaşlarımızın yararına faaliyet gösteren STK’larla beraber olduk. Din hizmetlerinde asla ayırım yapmadım. Bizler bir devletiz, devlet anadır, devlet babadır, bu nedenle herkesi kucakladık.

‘İncitmeyiniz ve incilmeyiniz’

Mümine sevgi yakışır, doğruyu söylemek, onurlu duruş ve zalimin karşısında da hakkı söylemek yakışır. Buradan ayrılacağız, dost; seni elinden tutup Allah’a götüren kişidir. İncitmeyelim, incilmeyelim, Allah cc bizlere böyle dostlar nasip etsin. İnşallah bu dostluğumuz ahirette de Rasülüllah (ASM)’ın sancağı altında toplanmayı nasip etsin.

Rabb’imiz ile aramızı düzeltelim.

Hessen bölgesi olarak ‘Kuruyan dudaklara bir damla su’ projesiyle 33 Afrika’da, 4 adet de Filistin Gazze’de olmak üzere 37 su kuyusunu sizlerin gayretleriyle açtık.

Makamlar gelip geçicidir. Hizmetlerde her birinizin büyük desteğini gördüm. İnsanız, başta meslekdaşlarım olmak üzere bir gönül kırdım, incittimse, hoş olmayan bir ifadem olmuşsa her bir kardeşimden ayrı ayrı helallik istiyorum. Ben sizlere hakkımı helal ediyorum, sizler de Hakkınızı helal edin” dedi.

Dağlı konuşmasının sonunda; ”Manevi her türlü desteği esirgemeyen, sürekli motive eden eşime de huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diyerek ‘Başarılı her erkeğin ardında doğru bir kadın vardır’ sözünü teyit ederek eşini onore etti.

Konuşmasının ardından Dağlı’ya, çiçek ve plaket takdimini İlk olarak Hessen Eyalet Birliği adına Salih Özkan, Din görevlileri adına İsmail Dağ hoca yaptı.

Hessen Eyalet Birliği adına Selami Şahin hediye takdimi yaptı ve başarı dileklerinde bulundu. Hessen Din Görevlileri adına da Sedat Arslan hediye takdimi yaptı. Ardından şahsi hediye takdimleri ve yemek duasından sonra program sona erdi.

EuTurkHaber olarak imkanlar dahilinde hocamızın hizmetlerini yansıtmak üzere haberlerine yer vermeye çalıştık. Bizler de muhterem Ramazan Dağlı hocamıza Ankara’daki yeni görevinde de başarılarının devamını dileriz.(06.05.2018, Pazar)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>