Vergi Uzmanı Asım Tozoğlu uyarıyor ‘Fırsatı kaçırmayın..!

2010 yılı vergi denkleştirmesi için son gün 31.12.2014

2013 yılı işlemleri için de aclelediniz uyarılar geliyor.

Hemen hemen her yazımızda değindiğimiz bir gerçek şudur ki, çok sayıda vergi mükellefi hakkını takip etmiyor ve ödediği verginin bir kısmını da olsa geri almak için çaba sarfetmiyor.

Asım Tozoğlu (Almanya/Frankfurt)

Yaptığımız araştırmaya göre, mükelleflerin çoğu ‘Benim düşülecek masrafım yok ki, neden vergi iadesi alayım, birkaç yıl önce bir yerde hesaplatmıştım zaten para alamayacaksınız demişlerdi…’ diyerek, alacağı haklarını devlete hediye etmektedir.

Oysa biz diyoruz ki: Her yılın durumu farklıdır, her vergi danışmanı aynı değildir, ailelerin durumları özel olarak yıldan yıla değişmektedir. Bazen bir yıl içinde bile değişik kanunlar veya karanameler yayınlanabiliyor ve yüzlerce mahkeme kararı çıkıyor.

Öyleyse ne yapmamaız gerekiyor diyorsunuz değil mi…

Biz diyoruz ki, her yıl için mutlaka vergi denkleştirme işleminizi yaptırınız. Ödediğiniz vergiden mutlaka bir miktar geri alırsınız. Geri almamanız için bir sebep yoktur ki… Çünkü sizin geliriniz vergiye tabi tutulurken çok sayıda faktör dikkate alınmamaktadır.

Örneğin evinizle iş yeriniz arasındaki uzaklık, sendikaya ödediğiniz aidat, dernek veya camilere verdiğiniz yardımlar, çocuk kreşlerine ödenen ücretler, aile büyüklerine veya çocuklarınıza yaptığınız yardımlar, bazı mesleklerde olduğu gibi çeşitli yerlerde çalışmaktan kaynaklanan ek masraflar… Bunlara daha çok örnekler ekleyebiliriz.

Yukarda saydığımız bir veya birkaç masrafı vergi denkleştirme işleminde değerlendirdiğimiz zaman, mutlaka vergi iadesi söy konusu olacaktır.

Yazımızın başlığını fırsatı kaçırmayın demekle, hem zaman aşımını hem de iade farkını dile getirmeye çalıştık.
Zaman aşımı olarak tam dört yıl geriye dönük vergi işlemi yaptırma hakkımızın olduğunu, bir ocaktan itibaren 2010 yılına ait vergi denkleştirmenin yapılamayacağını hatırlatmak isteriz.

Üstelik geçen yılların vergi denkleştirme işlemi hangi nedenle yapılmamışsa farketmez. Vergi iadesi miktarına 2010, 2011 ve 2012 yılları için yüzde 6 oranında faizi, devlet o parayı kullandığı için ödemek zorundadır.
Yukarıda değindiğimiz 4 yıl süre, on yıla kadar değişebilir.

Bunun için, hangi nedenle olursa olsun maliyenin talep etmesi hali, geçen on yıl içinde aile fertlerinden birisinin işsizlik veya hastalık parası alması, çocuk eğitim parası alması.. vs durumlar.

Malesef çok sayıda mükellefin Türkiye Sosyal Sigortalar Kurumuna yatırdığı emeklilik borçlanma parasının Almanya’da vergiden düşüldüğünü bilmemesidir.

Aileye yatırılan miktar ve ailenin geliriyle oranlı olarak çok büyük rakamlar olduğunu ve geriye dönük en azından dört yıl içinde SGK’ya para yatırıp da işlem yaptırmayanlar için derhal bir vergi denkleştirme bürosuna başvurmalarını salık veririz.

Bilhassa iş yerinden işi bırakma tazminatı (Abfindung) alanların bir taşla iki kuşu nasıl vuracaklarını daha önceki yazılarımızda değinmiştik…

Paralı çıkış konusu çok hassas bir konu olduğundan mutlaka bir uzmana danışmadan imza atılmamalıdır. Çok büyük farklar ortaya çıkmaktadır.

Sakın treni kaçırmayın…

 

Comments are closed.