Völklingen’de YES Kampı..!

“Avrupa’da müslüman genç olmak”

İslam Toplumu Millî Görüş Teşkilatı Rhein Neckar Saar Bölgesinin düzenlemiş olduğu ikinci YES Kampı Saarland eyaletinde bulunan Völklingen Şubesinde gerçekleşti. 

Orta Öğretim Başkanlığının düzenlediği yatılı eğitim semineri, bölge çapından katılan gençler tarafından memnuniyetle karşılandı. Peygamberin sünneti olan karşılıklı tanışma faslı ile başlayan eğitim kampı şubenin akşam yemeği ile birlikte devam etti.

Yatsı namazı sonrası kısa bir selamlama sohbetinde gençler ile tanışma fırsatı tanıyan şube imam hatibi İsa Ulus hoca efendi nekadar mutlu olduğunu ve şube adına ev sahipliği yapmanın hoşnutluğunu dile getirdi. Seminerin ilk dersinide aynı zamanda iki oturumlarda veren şube imam hatibi, peygamber efendimizin hayatından misaller vererek ahlakın önemini işlemiş oldu.

İkinci oturumda günümüzde bir müslüman gencin ahlakın nekadar önem taşıdığına değinerek ve hangi özelliklere sahip olması gerektiği oturumun içerisinde bulunan konu idi. Daha sonra aramıza katılan RNS Bölge Gençlik Teşkilatı Başkanı İbrahim Köroğlu beyin gerçekleştirmiş olduğu sunum ile devam eden Yatılı Eğitim Semineri, Viyana kuşatması sonrası Almanya’da kalan türklerin izleri hakkında sinevizyon izlemi gerçekleşti. İmanın ve bir kimliğe sahip olmanın, o günlerde aynı zamanda günümüz böylesine bir toplumda nekadar mühim olduğunu dile getirdi. “Bir müslüman genci herzaman peygamberin izinde kuran ve sünnet anlayışı taşıyan günümüzün ali’si, ömer’i, osman’ı, ebu bekiri olmayı hedefleyen farklı vasıflara sahiplenen toplumu frenleyen değil genişleten çalışarak kalkınmaya mahkum eden olacak.” diyerek gençleri motive etti.

Orta Öğretim başkanlığı tarafından düzenlenen YES kampı Völklingen şehir gezisi ile devam ederken gençler arasında samimiyet oluştu ve daha sonra yapılan turnuvalarda oluşan sohbet halkaları ile dostluklar sıklaştırıldı. Eğitim Kampının son oturumu orta öğretim başkanı Abdullah Ergün’ün vermiş olduğu “Avrupa’da müslüman genç olmak” konu başlıklı semineri ile devam etti.

Ergün “Müslüman genç olarak ahlaki ve davranışlarıyla kendini etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı ve toplum içerisinde mühim bir rol oynadıklarını dile getirdi. Kamp sonu değerlendirmeyi yapmak üzere katılan Bölge GT GOB Başkanı Bekir Kaçan, gençlerin dilek ve temennilerini karşıladı ve sonunda katıldığı kamp sayısını 10′a çıkaran Kerem Kaçan kardeşimize hediye taktimde bulundu.

Hasan Simsek/Völklingen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>