Wuppertal’de Kur’an-ı Kerim Ziyafeti

ERCÜMENT AYDIN/WUPPERTAL-Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) DİTİB Düsseldorf Bölge Birliği’nin Wuppertal Stadthalle Salonu’nda düzenlediği “Kur’an Ziyafeti” büyük ilgi gördü.

Programa, Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan, Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan, NRW DİTİB Düsseldorf Bölge Birliği Başkanı Ersin Özcan, bölge din görevlileri, eyalet birliği ve dernek yöneticileri ile iki binin üzerinde Kur’an sevdalısı katıldı.

Kur’an ziyafetine Türkiye’den ünlü Kurra hafız imam hatipleri Bünyamin Topçuoğlu (İstanbul – Fatih Camii), Ferruh Muştuer (İstanbul – Eminönü Camii), Hasan Tok (İstanbul – Eyüp Sultan Camii), Ali Derman İstanbul – Şişli Merkez Camii), İsmail Coşar (Ankara Kocatepe Camii emekli Baş İmamı) ve Mustafa Bodur (Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi Müdürü) okuyucu olarak katıldı.

Programda KRV Eyalet Birliği ve Bölge Birliği Başkanı Ersin Özcan ve Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan günün anlam ve önemine binaen açılış ve selamlama konuşmalarında Kur’an-ı Kerim’in faziletlerini anlatarak, aziz şehitlerimizi yad ettiler.

Kur’an-ı anlayarak okumanın önemine değinen DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu; „Kur’an merhamet eğitiminin ana kaynağı ve rehberidir. Hidayet kaynağıdır, şifadır, rahmettir. Kur’an’ı okumalı, anlamalı, yaşamalı ve yaşatmak için de gayret sarf etmeliyiz. Kur’an-ı okumak ibadet olduğu gibi dinlemek de ibadettir“ dedi.

Necip milletimizin asırlar boyu Kur’an’a hizmetkarlık yaptığını söyleyen Aşıkoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

“60 yıl önce yurdundan, memleketinden kalkarak, Anadolu’nun bağrından koparak buralara gelen ama dinini, Kur’an-ı’nı kaybetmeyen ve bunu mufaza etmek için, inancını yaşayabilmek için buralarda cemiyetler, camiler kuran büyüklerimizden Allah razı olsun. Kur’an’a hizmet için gayret gösterdiler. Nesillerinin kaybolmaması için ömürlerini feda ettiler. Kur’an’ın en doğru ve en güzel okunması bizim milletimizin hasleti olmuştur. Kur’an-ı Kerim’i okumak, okutmak, anlamak ve anlatmak için hep yarış halinde olacağız/olmalıyız. Bu haklı gururu, emaneti bugün onların çocukları, torunları taşıyor. Bizim milletimiz dünyanın neresinde ve hangi coğrafyada olursa olsun dinini, kimliğini, inancını muhafaza etmiş ve bulunduğu bölgede en güzel Müslümanca yaşamayı göstermiştir. Kur’an Ziyafeti programına emeği geçenleri tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.”

Son dönemlerde Müsümanlara yönelik artan ön yargıları değerlendiren Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel de şöyle konuştu: “Almanya’da yaşanan cami saldırıları ve Müsümanlara yönelik artan ön yargılar kaygı vermekte ve bizleri derinden üzmektedir. İslam gibi bir dinin terörle bağdaştırılması bu dine yakışmaz. Terörün dini ve milliyeti olmaz. İslam barış ve sevgi dinidir. Bizlere, hepimize İslam’ı anlatmak için görevler düşmektedir. Programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Burada yapılacak duaların ülkemizin huzuruna, birlik ve beraberliğine, dünya huzuruna, barışına katkı sağlamasını Allah katında kabul olmasını niyaz ediyorum.”

Konuşmaların ardından sırasıyla Bünyamin Topçuoğlu, Ferruh Muştuer, İsmail Coşar, Hasan Tok ve Ali Derman çıkarak muhteşem bir Kur’an ziyafeti sundular.

Muhteşem sesleri ve okuyuşları ile dinleyicileri mest eden İmam Hatipler, katılımcıların yoğun ilgisinden memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Kur’an Ziyafeti; İsmail Coşar, Ferruh Muştuer ve Hasan Tok tarafından okunan üçlü ezanın ardından Essen Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Program sonrası konuşmacılara ve Kur’an-ı Kerim tilavet eden imam hatiplere günün anısına DİTİB logolu hattatlar tarafından “Allah“ ve “Muhammed“ yazılı tablolar hediye edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>