BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Yaramış: ”Hasene Büyüyüp Gelişerek Çalışmalarını Sürdürüyor”

IGMG Sosyal Yardım Kurumu Hasene 20 Haziran Cumartesi günü Amsterdam’da Koning Party Event salonunda verdiği iftarda gönüllüleri, hayırseverleri ve sivil toplu temsilcilerini bir araya getirdi. İftara T.C. Lahey büyükelçiliği kâtibi Harun Reşit Halisoğlu, Amsterdam Konsolosu Mehmet Emre Gökmenoğlu, IGMG Hasene başkan yardımcısı Mehmet Güneştepe, Hasene teşkilatlanma başkanı Ömer benli ve Sosyal hizmetler başkan yardımcısı Erol Aldemir özel davetli olarak katıldılar. Bay bayan yaklaşık 800 kişinin katıldığı iftarda ilk konuşmayı Hasene Hollanda başkanı Mehmet Yaramış yaptı. 

BİZLER HAYIRDA YARIŞANLARDANIZ ELHAMDÜLİLLAH

Sözlerin böyle mübarek bir ayda bir araya geldikleri için şükrederek başlayan Yaramış sözlerini şöyle sürdürdü. “Hasene yardım vakfımız 2010 yılında Almanya’da ve 2011 yılında da Hollanda’da resmen kuruldu. Kurulduğumuzdan bu güne dek hamdolsun siz değerli kardeşlerimiz yardım ve desteği ile büyüyerek, gelişerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hem Hollanda içerisinde hem de Hollanda’nın dışında 4 kıtada değişik yerlerde mazlum ve mağdurlara değişik projeler çerçevesinde yardım etmeye çalışıyoruz. Esasen anlattığımız hikâyeler sizlerin yaptığı şeyler.

Bizler sadece bir aracıyız. Tabi ki, buda kolay değil ama doğrusu o ki dünyanın en ücra köşelerindeki malumlara ulaşmamız asıl sebebi sizin yardımlarınızdır.” Kur’anı kerimde zekâtın ve sadakanın sıkça zikredildiğini anımsatan Yaramış bunu yapanlara engel olanların elim bir azap ile müjdelendiğini belirterek “Biz onlardan değiliz elhamdülillah. Bizler hayırda yarışan, hayır için koşturan, birbirlerine hayırla yaklaşan bu hususta gayret eden bir topluluğuz Allah’a hamdolsun” diye konuştu.

Yaramış Hollanda’da Mevlana Camii başkanı İsa Seven ile birlikte yaptıkları kumanya çalışmasına değindi. Yaramış buraya çoğunluğu Afrika’dan olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen mülteciler iki ayrı yerleşim yerinde 224 adet kumanya paketi dağıttıklarını ifade etti. Yaramış başta kurban olmak üzer, acil kış yardımları, su kuyusu çalışmaları ve yetim projeleri konusunda çalışmalarının başarı ile devam ettiğinin altını çizdi.

Bu yıl Hami Altıntepe, Şükran Altın tepe ve Muhammed Bangura’dan oluşan ekiple Sierra Leon ve Liberya’ya gittiklerini belirterek burada 9 yıldır devam eden yardım çalışmalarının neticesinde okul, yetimhane ve su kuyularının açıldığını hatırlattı. Sierra Leon vardıklarında kendilerini çoğu öğrencilerden oluşan yüzlerce kişinin karşıladığını belirten Yaramış “Hasene’nin dolayısıyla sizlerin yaptığı yardımlar buralarda dört gözle beklenmektedir. Ve bizlerde Allah’ın izniyle bu yardımları ulaştırmaya devam edeceğiz” diye konuşan Yaramış salondakileri Hasene’ye üye olmaya davet etti.

RAMAZAN BAŞLI BAŞINA KUTLU BİR ZAMAN DİLİMİ

Daha sonra kürsüye davet edilen T.C. Lahey Büyükelçiliği kâtibi Harun Reşit Halisoğlu şunları kaydetti. “Değerli vatandaşlarımız, muhterem Müslümanlar Hasen Vakfının değerli yöneticileri. Hep birlikte bir ramazana daha ulaşmış bulunuyoruz. Allahuteala’ya bu vesileyle bir kere daha şükranlarımızı sunuyoruz. Ramazan ayı başlı başına rahmet, bereket, merhamet, bağışlanma ayı.

İnşallah onu hakkıyla eda edenlerden oluruz. Daha nicelerine hep birlikte kavuşuruz. Ramazan başlı başına kutlu bir zaman dilimi fakat bu birlikte yapılan ibadetlerle daha da anlamlı olan bir zaman dilimi. Bu gibi güzel iftar programları, teravih namazları, sohbetler, bunlar bizleri bir araya getiren, yapılan işten daha çok nasiplenmemize vesile olan faaliyetlerdir.

Dolayısıyla bu güzel günü organize eden Hasene vakfımızın yöneticilerine, çalışanlarına, gönüllülerine ve emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Yine bu vesileyle büyükelçimiz Sayın Sadık Aslan’ın da sizler selamlarını iletiyorum. Edindiğim bilgiye göre 80 kadar ülkeye giderek oradakilerin yaralarını saran sizler çok önemli işler yapıyorsunuz.

İleride geriye dönüp baktığınızda bunların rahmetini bereketini hatırlayıp iyi ki, de yapmışız diyeceksiniz. Yüce rabbim bu emeklerinizi katlayarak devam ettirsin. Sizleri bu işlerde daim kılsın.” Diye konuşan Halisoğlu bu işleri yapmakta Hasene gibi sivil toplum kuruluşlarının rollerinin çok büyük olduğunun altını çizerek “Onlara sahip çıkın lütfen” diyerek sözlerini tamamladı.

ŞEFKATLE OKŞANMASI GEREKEN YETİM BAŞLARI VARDI

Peşinden IGMG Hasene başkan yardımcısı Mehmet Güneştepe bir konuşma yaparak Hasene’nin çalışmaları hakkında teknik bilgiler verdi. “Hasene derneğimiz bu yılda toplam 62 bin 515 kumanya bağışı toplamıştır. Bu 183 gözlemci nezaretinde Colombiya’dan Nepal’e, Sirra Leon’dan Balkanlara toplam 48 ülke ve bölgede ve güzel ülkemizin 35 ilinde kumanya dağıtımını hamdolsun gerçekleştirdik.

Bizler iki haftadır yoldayız. Bu gün buraya ayağımızın tozuyla deprem bölgesi Nepal’den geliyoruz. Henüz evimi ailemi göremedim. Bunlara neden katlandık. Çünkü üzerimizde ulaştırılması gereken emanetler vardı. Dinmesi gereken akan gözyaşları vardı. Şefkatle okşanması gereken yetim başları vardı. Sevinmesi gereken çocuklar vardı. O yüzden katlandık bütün bunlara” diye konuştu.

İNSANLARIN SEVGİLERİNİ VE DUALARINI KAZANIYORSUNUZ

Son olarak Amsterdam Başkonsolosu Mehmet Emre Gökmenoğlu bir konuşma yaptı. “Mübarek ramazan ayında sizleri saygıyla selamlıyor bu bereket ayının hepimize hayırlar getirmesini diliyorum. Ramazan ayı bizlere merhametin yardımlaşmanın, dayanışmanın, hakkın, hakikatin şefkatin ve sevginin önemini hatırlatmaktadır.

Ramazan ayı bizleri bir araya getirerek birlik ve beraberliğimizin önemini vurgular, sahip olduğumuz her şey için şükretmemizin gerektiğini hatırlatır. Bahsettiğim bu değerler Hasene kurumunda vucud bulmaktadır. Sizle maddi imkânları olmayanlara zor durumda bulunanlara mağdur ve mazlumlara elinizi uzatarak eğitimden sağlığa, birçok projeye imza atıyorsunuz.

İnsanların sevgilerini ve dualarını kazanıyorsunuz. Bu çok önemli bir husustur. Bu mübarek gün vesilesiyle değerli çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutluyorum ramazan ayının hepimize hayırlı olmasını dileyerek hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Programda kuzey Hollanda milli görüş başkanı Oktay Dalma ve Hollanda İslam Federasyonu başkanı Mehmet Erdoğan’a vekâleten Adnan Şahin kısa birer konuşma yaptılar. Hasene’nin yaptığı güzel çalışmalara her daim tam destek olacaklarının altını çizdiler.

İlk kez bayan gözlemci olarak eşi ile birlikte Sierra Leon’a giden Şükran Altıntepe anılarını paylaştı. Eğitim konusunda oradaki bacıların feryat boyutundaki isteklerini dile getirdi. Ahmet Yılmaz hocanın yaptığı duadan sonra birlikte iftar edildi.

Adnan Şahin/Amsterdam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>