width=750

Yazar ve çevirmen Ahmet Cemal vefat etti. Kurtulmuş’tan taziye mesajı!..

Koroner yoğun bakım tedavisi gören yazar ve çevirmen Ahmet Cemal, hayatını kaybetti.

Yazar ve çevirmen Ahmet Cemal vefat ettiİSTANBUL (AA)-Koroner yoğun bakım tedavisi gören yazar ve çevirmenAhmet Cemal, 75 yaşında hayatını kaybetti.

Can Yayınlarından yapılan açıklamaya göre Cemal, Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (Eski Gata Askeri Hastanesi) tedavi görüyordu.

Ahmet Cemal’in cenazesi, ikindi namazını müteakip Moda Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından, Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Ahmet Cemal

Eserleri, çevirileri, köşe yazıları ve akademik çalışmalarıyla büyük bir okur kitlesine ulaşan Ahmet Cemal, 1942′de dünyaya geldi.

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi’ni bitiren yazar, İstanbul’daki Avusturya Kültür Ataşeliği’nde çalıştı. Ahmet Cemal, İÜ Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde çeviri dersleri verdi ve aynı fakültede bir süre asistanlık yaptı.

Yeni Ufuklar, Varlık, YAZKO Edebiyat, Gergedan, Argos ve Milliyet Sanat dergilerinde yazıları yayımlanan Cemal, Walter Benjamin, Bertolt Brecht, Hermann Broch, Elias Canetti, Paul Celan, Ernst Fischer, Goethe, Franz Kafka, Heinrich v. Kleist, Georg Lukacs, Friedrich Nietzsche’nin çeşitli eserlerini Türkçe’ye çevirdi.

Ahmet Cemal, “Yaşamdan Çevirdiklerim”, “Odak Noktasında Yaşananlar”, “Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor”, “Aradığımız Tiyatro, Oynamak Varken”, “Sanat Üzerine Denemeler”, “Okuyan Gençliğe Mektuplar” adlı deneme ve makalelere imza attı.

“Kıyıda Yaşamak” romanı ve “Dokunmak” adlı hikaye kitabı ile “Geçmiş Bir Dua Kitabından” adlı şiir kitabı bulunan edebiyatçıya, Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından 1988′de fahri doktora unvanı verildi.

Avusturya Federal Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı ile Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nün de sahibi olan Cemal’e Türk Dil Kurumu tarafından Türk diline katkılarından ötürü Onur Ödülü verildi.

Bakan Kurtulmuş’tan ‘Ahmet Cemal’ mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, yazar ve çevirmen Ahmet Cemal’in vefatı nedeniyle mesaj yayımladı.

Bakan Kurtulmuş'tan 'Ahmet Cemal' mesajıANKARA (AA)-Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 75 yaşında vefat eden yazar ve çevirmen Ahmet Cemal’in sanatın birden fazla dalına emek verdiğini, çeşitli fakültelerde akademik hizmetlerde bulunduğunu ve kendi dilinde kıymetli yapıtlar kaleme alırken, yabancı dillerdeki eserleri de başarıyla Türk okuyucuyla buluşturduğunu belirtti.

Kurtulmuş, vefatı nedeniyle mesaj yayımladığı Cemal’in, edebiyat ve basın camiasının kıymetli çalışmalara imza atmış bir kalemi olduğunu vurguladı.

Ahmet Cemal’i “sözcüklerin çok yönlü ustası” olarak tanımlayan Numan Kurtulmuş, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Ahmet Cemal, sanatın birden fazla dalına emek vermiş, çeşitli fakültelerde akademik hizmetlerde bulunmuş ve kendi dilinde kıymetli yapıtlar kaleme alırken, yabancı dillerdeki eserleri de başarıyla Türk okuyucuyla buluşturmuştur. Ahmet Cemal, yazın dünyamıza katkılarıyla her zaman sevgi ve saygıyla yad edilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine, edebiyat ve basın camiamıza başsağlığı diliyorum.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>