Yemek adabı uygulamalı anlatıldı

ERCÜMENT AYDIN/KÖLN-Düsseldorf şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı DİTİB Merkez Camii’nde hafta sonu dini bilgiler kurslarına devam eden çocuklara yönelik farklı etkinlik düzenlendi.

“Yemek adabı ve Hz. Muhammed (s.a.v)’nin yemekte uyguladığı sünnetler“ ana başlığı altında “Yiyiniz, içiniz fakat İsraf etmeyiniz, Çünkü Allah israf edenleri sevmez” konusu 5-7 yaş grubu 40 öğrenciye ahşap tepsiler üzerine boyama yapılarak anlatıldı.

Din görevlileri Aycan Bellikli ve Meyliser Köken’in öncülüğünde gerçekleşen etkinlikte, çocuklara yemek yeme adabı ayet ve hadisler ışığında anlatılırken, çocukların ezberlemeleri sağlandı ve konu kapsamında ilahiler söylendi. Etkinliğin uygulama kısmında ahşap tepsiler üzerine yemek adabını hatırlatacak „Yemekten önce Bismillah, sonrası Elhamdülillah ve yemek duası“ sözlerle süslendi.

Etkinlik hakkında bilgi veren Din Görevlisi Aycan Bellikli, „Ayda bir yapmış olduğunuz değişik etkinlikler sayesinde çocuklar camiye severek geldiklerini, hafta sonunu sabırsızlıkla beklediklerini söylüyorlar“ dedi.

Yapılan etkinlikle konunun çocuklar üzerinde daha kalıcı etki sağladığını belirten eden Bellikli, „Çocuklara yemek adabını boya yaparak anlatmaya çalıştık. Onların gözlenebilir performanslarını arkadaşlarıyla birlikte daha güzel sergilediklerini gördük. Boyadıkları tepsilerle ikramda bulunarak çocuklardan farklı yemek duası dinledik. Çocuklara yemek adabını izleterek, anlatarak değil bilakis uygulayarak kolay öğrenecekleri ve akıllarında kalacaklarını müşahade ettik.“ ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>