Yemen krizinin çözümü için yeni girişim

DOHA (AA)-Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman Al Sani’nin, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed ile Yemen’deki son gelişmeleri görüştüğü bildirildi. Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’nin, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed ile Yemen’deki son gelişmeleri görüştüğü bildirildi.

Katar resmi ajansı QNA’da yer alan haberde, Dışişleri Bakanı Muhammed’in başkent Doha’da BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed ile bir araya geldiği belirtildi. İkilinin Yemen’deki son gelişmeleri ve siyasi çözüm konusunu ele aldığı ifade edilirken ayrıntılı bilgi verilmedi.

BM arabuluculuğunda Kuveyt’te yapılan Yemen barış müzakereleri 6 Ağustos’ta askıya alınmıştı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde geçen perşembe yapılan toplantının ardından Yemen krizinin çözümü için “yeni bir plan ve yöntem” belirlediklerini açıklamıştı.

Yeni planda Husilerin de katıldığı ulusal birlik hükümeti oluşturulması, Husilerin başkent Sana’dan çekilmesi, ülkedeki ağır silahların üçüncü bir tarafa teslimiyle ilgili maddeler yer aldığını belirten Kerry, BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed’in yakında bu kapsamda görüşmelere başlayacağını kaydetmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>