width=750

Yeneroğlu: ‘Geriye dönük bilgi paylaşımı yok’

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu Almanyanın Essen şehrinde, dernek ve STK temsilcileriyle Avrupalı Türkleri yakından ilgilendiren konularla ilgili sorulara yanıt verdi. Askerlikten, emekliliğe mahkeme kararların tanınmasına, Türkçe derslerinden diaspora politikasına kadar pek çok konu hakkındaki hükümetin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

BANKA BİLGİLERİNİN PAYLAŞIMI

MİLLİ GAZETE’ de “Gurbetciyi ateşe atık” başlığıyla çıkan “AGİK“ çerçevesinde Ekonomil Kalkınma ve işbirliği örgütü OECD ülkelerinin maliyelerinin vergi denetimiyle alakalı bilgilendirme mevzusuna verdiği cevapta, “ Uzman olarak demeç veren arkadaşlara ben şaşırıyorum, her halde anlaşmayı okumamışlar diyorum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü. (videoyu TIKLA) YouTube Preview Image

“Anlaşmanın özü vergi konularında idari yardımlaşma. İnsanlar “efendim benim Türkiyede gayrımenkulüm var bu konuyla ilgili bildirimde bulunulacak “ yok böyle bir şey. Bununla birlikte zaten bu paylaşımın ilk tarihi 2018’in ortası, geriye dönükde 2017’nin temmuz ayından itibaren paylaşımda bulunulabilir.

Bunun ötesinde 10 yıl geriye dönük bir paylaşım zaten anlaşmanın lafzına ve ruhuna aykırıdır, yine vatandaşlarımızın menfaatine aykırı bir bilgi paylaşımı söz konusu olmıyacaktır. “ dedi.

1000 EURO DÖVİZLE ASKERLİK KALKACAKMI?

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Yeneroğlu askerlik düzenlemesi üzerinde vatandaşın işini dahada kolaylaştıracak düzenleme üzerinde çalıştıklarını, aracısız doğrudan kendisinin direk bu borcunu yollayabilmeye olanak tanınacak uygulama üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, kamu oyunda bu borçlandırma şeklinin kalkacağı haberlerinin asılsız olduğunu ifade etti.

BOŞANMA KARARLARININ TÜRK MAHKEMELERİNDE KABULÜ

Mustafa Yeneroğlu Avrupa’da eşlerin boşanma kararlarının Türkiye mahkemeleri tarafından kabul edilmemesiyle gidilen değişikliğin 2018 ayının başında doğru yürürlüğe girebileceğini bu yıl sonunda yönetmeliğin çıkacağını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü.

”Bununla ilgili yönetmelik hazırlanıyor en son içişleri bakanlığımızda yurt dışı nüfus genel müdürlüğündeki bürokrat arkadaşlarla bir araya geldik,bunun üzerinde çalışıldı şu anda son şekil veriliyor o inşallah aralık sonuna kadar bu işi neticelendirilmiş olur.

Bununla ilgli tam tarih vermemiz mümkün deyil çünkü bu konuyla ilgili mesele sadece yönetmelik deyil, yönetmelik aralığın sonuna kadar mutlaka çıkmış olur.

Ama ondan sonraki süreçde buradaki insan kaynaklarını dikkate almak gerekiyor. Çünkü bu meselede özellikle şu askerlik bedelindeki konu gibi, birden vatandaşlarımızın konsolosluklara akın etmesi gibi bir durumu kaldıracak alt yapımızın ne durumda olduğunu değerlendirmek gerekiyor.” dedi.

CAMİLERİMİZE HER GÜN SALDIRI VAR

Yeneroğlu, Almanya’da var olan ırkçılığın önemsenmemesi, ciddiye alınmaması ve bu konuda mücadele edilmemesinin kabul edilemeyeceğini, polis, emniyet ve istihbarat teşkilatları içerisinde Müslümanlara yönelik saldırılara hassasiyet gösterilmemesinin de kurumsal ırkçılığın var olduğunu açık şekilde gözler önüne serdiğini ifade etti.

Son dönemlerde artan ırkçılık vakalarına dikkati çeken Yeneroğlu, “Her gün camilerimize yönelik saldırı var. Almanya’da her gün en az bir mülteci kampına saldırı oluyor.” dedi.

Yeneroğlu, Almanya’da şimdiye kadar hiç dikkate alınmayan ırkçı partinin yüzde 13′e yakın oy aldığını belirterek, “Bu, Almanya’da sadece azınlıkları yada Türk toplumunu değil, aynı zamanda özgürlükçü toplum düzenini de, çoğulcu ortamı da ciddi manada tehdit ediyor.” diye konuştu.

Almanya’da camilere saldırı olduğu zaman bir belediye başkanı, bir milletvekili veya bir yetkilinin o camiye gidip dayanışma göstermediğini kaydeden Yeneroğlu, basının saldırıyı yazmamasının ve polisin saldırıları suç olarak değerlendirmemesinin üzüntü verici olduğunu vurguladı.

NSU CİNAYETLERİ

Almanya’da 8′i Türk 10 kişiyi öldüren ve farklı suçlara karışan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasına da değinen Yeneroğlu, şunları kaydetti: “Bu hafta NSU cinayetlerinin ortaya çıkışının 6. yılındayız.

NSU cinayeti davasında şahitlerin birden ölmesi, en az 6 bazı verilere göre 8 şahit öldü. Bunun dışında kayıtların ortaya çıkarılmaması, istihbarat bünyesindeki dosyaların 120 yıl kapatılması gibi gerçekten Almanya’nın hukuk devleti yapısına hiç yakışmayacak biçimde bazı adımlar söz konusu.

Bunun da tabi toplum içerisinde tedirginliği de arttırması söz konusu. Irkçı saldırıların eskiden dazlaklar tarafından yapıldığını aktaran Yeneroğlu, “Ama şimdi ırkçılık Almanya’da toplumsal merkeze inmiş, siyasal kültüre dönüşmüş vaziyette.

Dolayısıyla bugün Müslümanlara karşı saldırı yapanlar her kesimden insanlar olabiliyor, o açıdan çok daha ciddi bir sorunla karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Sayın Şansölye, ‘NSU bütün boyutlarıyla aydınlığa kavuşacak, bunun için söz veriyorum’ demişti, bu sözün yerine getirilmesini bekliyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>