BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Yılın Hekimi: Dünya Tıp ve Sağlık Oyunları’nda İki Altın Madalya Kazanan Kürşat Çavuşoğlu Seçildi

 

Türkiye’nin Usta kalemi Yılmaz Özdil Fanatik Gazetesi için 2012′nin Spor ‘EN’lerini seçti yazısı dikkatimi çekti. 2012′nin Spor ‘EN’leri arasında; Yılın Hekimi: Dünya Tıp Oyunları’nda masa tenisinde tarihimizde ilk kez altın madalya kazanan Diş Hekimi Kürşat Çavuşoğlu yazıyordu.

Kürşat Çavuşoğlu, Türkmen kenti Kerkük’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu kentte tamamlayarak, Üniversite öğrenimi için Türkiye’ye geldi. Diş Hekimliği Fakültesini kazandı. Üniversiteyi bitirerek diş hekimi oldu ve halen Antalya’da diş hekimi olarak hayatını sürdürmekte. Evli ve 2 çocuk babasıdır. 5 yabancı dil konuşuyor.

Çavuşoğlu, küçük yaşlarda Kerkük’te başladığı spora “büyük bir tutkuyla” bağlı kaldı. Küçük yaşlarda kazanmaya başladığı başarılara, her seferinde bir yenisini ekledi. Irak Masa Tenisi Genç Milli Takımı’na seçildi ve Irak’ı uluslar arası turnuvalarda temsil etti. Dört ülkenin (Irak, Türkiye, Danimarka ve İsveç) liglerinde oynadı. Onlarca ulusal ve uluslararası şampiyonluklar kazandı.

7-14 Temmuz 2012 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Dünya Tıp ve Sağlık Oyunları’nda masa tenisi dalında Türkiye’ye tarihinde ilk kez hem tekler hem de çiftlerde iki altın madalya kazandırdı. Dile kolay tam iki altın madalya birden kazanıyor Çavuşoğlu.

 

2012’nin  ”En”leri ; 

Yılın olayı: Alex de Souza, 

Yılın lejyoneri: Arda Turan, Emre Belözoğlu, 

Yılın teknik direktörü: Beş defayla, Süper Lig’te en fazla şampiyonluk kazanan Fatih Terim,

Yılın başkanı:Hapisteyken tekrar Fenerbahçe başkanı seçilen Aziz Yıldırım, 

Yılın hakemi:Cüneyt Çakır, 

Yılın sürprizi: Taaa 29 sene sonra Türkiye Kupası’nı kazanmayı başaran Fenerbahçe, 

Yılın hekimi: Dünya Tıp Oyunları’nda masa tenisinde tarihimizde ilk kez altın madalya kazanan Diş Hekimi Kürşat Çavuşoğlu

Yılın takımı: Tarihimizde ilk kez olimpiyata katılma hakkı kazanan Potanın Perileri,

Yılın gururu: Atletizm tarihimizin ilk olimpiyat altınını kazanan Aslı Çakır Alptekin… Ve, Aslı’nın peşinden gümüş madalyayı kazanmayı başaran Gamze Bulut, 

Yılın maçı: Avustralya açık’ta, Djokoviç’in Nadal’ı yendiği, 5 saat 53 dakikayla, grand slam tarihinin en uzun finali, 

Yılın futbolcusu: Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor’dan sonra Galatasaray’a transfer olan, UEFA Yılın 11’ine aday gösterilen, son gol kralı Burak Yılmaz. 

Yılın boğası: Üst üste, 2008 Avrupa, 2010 Dünya Kupası, 2012 Avrupa şampiyonu olan İspanya. 2012’nin “En”leri belli olurken, listede Kerküklü Kürşat Çavuşoğlu kendisine en iyiler arasında yer edindi. Çavuşoğlu’nun bu elit sporcular arasına girmesi kelimenin tam anlamıyla büyük bir başarı ve gurur vericidir!

Başarılı olmak, bir şeyleri başarmak hemen herkesin ortak hedefi… Ancak en başarılı veya en iyi olmak nasıl bir duygudur acaba?

En iyisi olmak” cümlesi aklıma uzun bir zamandır takılıp durur. Büyüklerimizin verdiği nasihat, çoğumuzun duyduğuna paralel, ne yaparsan yap en iyi ol yönünde. İşinin hakkını ver, zamanının hakkını ver, en iyi şekli ile yap ve değer yarat. Dünyada hepimiz için bir şey var. Yapılacak büyük işler var, küçük işler var… Yapacağınız iş, size en yakın olan iştir. Sen, her neysen, onun en iyisi olmalısın! “En iyisi olmak” ifadesinde her şeyin hakkını vermenin durduğunu düşünüyorum. Başarılı insanlar hayatta hayallerine hedeflerine koşarken ödeyecekleri bedelin farkında olanlardır.

Bir sporcu kendi alanında yükselmek yapabileceğinin en iyisini yapıp elit sporcular düzeyine çıkmayı kendisine ilke edinir ve bu bilinçte başarıya ulaşmaya çalışır. Sporcu başarılı olduğu zaman bu başarının kendisine neler getireceğini bilir.

Şampiyon olmak, her sporcunun isteğidir ama oraya yalnızca çok yetenekli olanlar ve yeteneklerini özverili çalışmalarla ortaya çıkaranlar ulaşabilir. Sporda başarı, küçük yaşlardan başlayan yoğun çaba, enerji, disiplin, fedakarlık, azim, karar, irade, zaman, planlı ve programlı çalışma ister. Sporda yalnızca sportif başarı yetmez; sporcunun bu başarıya uygun örnek bir yaşam sürmesi de gerekir. Bugün bütün büyük zaferler üzerinde düşünülerek yani planlanarak elde edilmiştir.

Başarılı insanların geneline baktığınızda göreceğiniz şey Onlar bu dünyaya yapmakta oldukları şeyi yapma amacı ile geldiklerini hissediyor ve hissettiriyorlar. Aslında başarıya ulaşan insanlar hayallerinin peşi sıra yürüyen kişilerdir.

Irak Türk’ü Kürşat Çavuşoğlu Kerkük’ün bağrından çıkan bir yetenek. Dünya Tıp ve Sağlık Oyunları’nda masa tenisinde tarihimizde ilk kez elde ettiği iki altın madalya ile milletimizi gururlandırdı. İnanılmaz bir başarıydı bu. Bu büyük başarı, insanlarda az rastlanan yetenek birleşimlerinin eseridir. 

Başarınız hepimizi gururlandırdı, sizi tebrik eder, başarılarınızın devamını dileriz.

Oktay Aslan

Comments are closed.