YTB Heyetinin ABD Temasları

Yurtdışı Türkler ve Araba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ve beraberindeki heyet, Amerika Birleşik Devletleri’ne ziyaret düzenledi. YTB heyeti, ABD’de gerçekleştirilen Türk-Amerikan Liderlik Akademisi’nin kapanışına katılırken, çeşitli STK’larla bir araya geldi. Yapılan ziyaretlerde ABD’deki Türk Medya Temsilcileri ve öğrenciler YTB heyeti ile buluştu.

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ve beraberindeki heyet Kuzey Amerika’da çeşitli ziyaretlere imza attı. İlk olarak ABD’ye giden heyet, YTB’nin desteğiyle Washington’da gerçekleştirilen Türk-Amerikan Liderlik Akademisi’nin kapanışına katıldı. Akademiye katılan öğrenciler, sertifikalarını YTB Başkanı Kudret Bülbül’den aldı. YTB heyeti Washington’daki temasları sırasında Amerikan – İslam İlişkileri Konseyi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Diyanet Merkezi’ne geçen heyet, burada düzenlenen Kültürel Asimilasyon çalıştayına katıldı. ABD’de bulunan çeşitli STK’larla buluşmaya devam eden Bülbül ve beraberindeki heyet Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA), Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Türk Medya Temsilcileri ve öğrencilerle bir araya geldi.

Diaspora Strateji Belgesi oluşturacağız

ABD ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan YTB Başkanı Bülbül, önümüzdeki günlerde Başbakan Yardımcısı Akdoğan başkanlığında toplanacak danışma kurulunda bir Diaspora Stratejisi Belgesi’nin geliştirilmesi ve kamuoyuna sunulması için hazırlıklara başladıklarını bildirdi. Diaspora Strateji Belgesi’nin Türkiye’nin bütün kurumlarıyla ve diğer paydaşlarla bir araya gelinerek oluşturulacağını söyleyen Bülbül, “Bu strateji belgesi içerisinde elbette şu ana kadar çözülemeyen konular varsa onları zaten gündemimize alacağız; ama dile getirilmeyen, bir şekilde ihmal edilen alanlar varsa, bunları da ilgili kurumlarla o strateji belgesi kapsamında çözmeye çalışacağız” dedi.

Mali Destekler tanıtıldı

ABD temasları çerçevesinde yoğun programına devam eden YTB heyeti, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde Sosyal Toplum Kuruluşu liderleri ile bir araya gelerek YTB’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. YTB Mali Destek Programları’nın geniş çaplı tanıtıldığı programa katılan STK temsilcilerine Mali Destek Kitapçığı dağıtıldı. Yurtdışı Vatandaşlar, Soydaş ve Akraba Topluluklar ile Uluslararası Öğrencilere yönelik hazırlanan proje bazlı Mali Destek Programlarını anlatan Başkan Bülbül, STK’lardan gelen sorulara da cevap verdi.

Türk basının çalışmaları çok önemli

Temaslarına aralıksız devam eden YTB heyeti ABD’nin New York kentinde faaliyet gösteren Türk Medya Temsilcileri ile bir araya geldi. YTB’nin yurtdışındaki vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik çok yönlü çalışmalara imza attığını bildiren Başkan Bülbül, “Yurtdışındaki vatandaşlarımızın en önemli sorunlarından birisi kendi kimlik ve kültürlerini korumalarıdır. Bu kimlik ve kültürleri korumaya yönelik desteklerimiz var. Burada da en önemlisi belki de dil. Bunu kaybettiğimizde hemen hemen Türkiye’ye dair çok şey kaybetmiş oluyoruz” diye konuştu. Kimlik ve kültürün korunması noktasında yurtdışındaki Türk basınının yapacağı çalışmaların son derece önemli ve değerli olduğunun altını çizdi. Kaynak:ytb.gov.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>