YTB tarafından Düzenlenen “Osmanlı Dünyası Bahar Okulu” Programı Devam Ediyor..!

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 17 Şubat 2015 Salı günü eş zamanlı olarak Ankara ve İstanbul’da başlatılan Osmanlı Dünyası Bahar Okulu Programı, Ankara grubunda 33, İstanbul grubunda 69 uluslararası öğrenci ile eğitime devam ediyor.

Program kapsamında Osmanlı İmparatorluğu’nun 1299-1923 dönemine ait 100 milyon civarında tarihi belgenin muhafaza edildiği Osmanlı Arşivleri de uluslararası öğrencilere kapılarını açtı.

Osmanlı Kültür ve Tarihi ile İlgili Dersler Görüyorlar

YTB’nin düzenlediği program kapsamında öğrenciler Osmanlı Türkçesi Atölye Grubu, Osmanlı Dünyası İncelemeleri Atölye Grubu ile Arşivcilik Eğitimi ve Uygulamaları Atölye Grubu eğitimleri alıyorlar. Öğrenciler katıldıkları atölye gruplarına göre Osmanlı Türkçesine Giriş, Osmanlıca Matbu Yazı Okuma, Osmanlıca El Yazısı Okuma – Rika, Osmanlıca El Yazısı Okuma- Divani, Genel Hatlarıyla Osmanlı Tarihi, Osmanlı Avrupası, Osmanlı Haritaları, Osmanlı Bürokrasisi, Arşivcilik Tarihi, Uygulamalı Arşiv Eğitimi, Arşiv Teknolojisi gibi alanlarda dersler görüyorlar.

Osmanlı Arşivleri’ni Ziyaret Ettiler

YTB Osmanlı Bahar Okulu programı kapsamında eğitim alan uluslararası öğrenciler Osmanlı Arşivleri’ni de ziyaret etti. 14 Mayıs Perşembe günü Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün İstanbul Kâğıthane’deki Osmanlı Arşivleri yerleşkesinde gerçekleştirilen programda öğrenciler Hazine-i Evrak Sergisi, Araştırma Merkezi, Restorasyon Birimi, Arşiv Depoları gibi arşivimizin önemli birimlerini gezme ve arşiv hakkında detaylı bilgi edinme imkânına kavuştular. Program çerçevesinde katılımcılara, arşiv yetkililerince çeşitli ferman, berat, düstur, gravür ve minyatür örnekleri üzerinden Osmanlı Tarihi ve Arşivi hakkında detaylı bilgiler sunuldu.

Osmanlı Dünyası Bahar Okulu Programı 28 Mayıs 2015 Perşembe günü sona erecek. KAYNAK:www.ytb.gov.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>