width=750

YTB’den Kökler köprüler duyurusu

KÖKLER KÖPRÜLER; EVLİYA ÇELEBİ ANADOLU KÜLTÜR GEZİLERİ PROJE DESTEK PROGRAMI

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)  tarafından yurt dışındaki gençlerin Türkiye ile bağlarının güçlendirilmesi ve milli manevi değerlerin tanıtılması amacıyla ilan edilen “Evliya Çelebi Anadolu Kültür Gezileri Destek Programı”na başvurular devam ediyor.

30 Haziran’a kadar yapılacak olan başvurular Temmuz ayının ilk haftası içerisinde değerlendirme sonuçları ilan edilecektir!

Yurt dışındaki gençlerin milli, manevi ve kültürel değerlerimiz ile tarihi köklerimizi yerinde tanımalarını sağlayan “Evliya Çelebi Anadolu Kültür Gezileri” projeleri, YTB tarafından her yıl desteklenen programlar arasında yer alıyor.

Yurt dışında gençlik alanında faaliyet yürüten; Türk sivil toplum kuruluşlarına ve kar amacı gütmeyen eğitim kurumlarına açık olan destek programına başvurular 31 Ekim 2018 tarihinde son bulacaktır. Başvurular aylık olarak değerlendirilmektedir.

Bu program çerçevesinde YTB tarafından sağlanacak destekler; katılımcıların Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak bileti desteği, yurtiçi ulaşım masrafları, proje yürütücüsü için yapılacak ödemeler, rehber ücreti, program katılımcısı albümü, seminer ve atölye çalışmalarına katılacak eğitmenlere yapılacak ödemeleri kapsamaktadır.

TARİHİ ve KÜLTÜREL DEĞERLERİ KEŞFETME ZAMANI

Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi 30 genç 10 gün süreyle Türkiye’nin kültürel ve tarihi değerlerini keşfetme imkânı bulacak.

Proje içeriğinde tarihi ve kültürel mekânlara yönelik ziyaretlerin yanı sıra sanat, edebiyat ve medeniyet temalı seminer ve atölye çalışmaları bulunuyor.

Gençlik grupların her birinin 16-21 yada 21-26 yaş aralığında olması gereken programa, yurt dışında gençlik alanında faaliyet yürüten STK’lar ve kâr amacı gütmeyen eğitim kurumları başvurabilecektir.

Program kapsamında 4 farklı rota belirlenmiş durumda. Yurt dışında yaşayan gençlerin Türkiye’de ziyaret edeceği rotalar şu şekilde:

Rota 1: İstanbul-Bursa-Çanakkale-Edirne

Rota 2: İstanbul-Ankara-Konya-Nevşehir

Rota 3: Ordu-Giresun-Trabzon-Rize

Rota 4: Hatay-Şanlıurfa-Gaziantep-Mardin

Yukarıda sayılan rotalar dışında belirli bir temaya (tarih, mimarlık, sanat, bilim ve teknoloji, sosyal hizmet, edebiyat, vb.) yönelik özellikle öğrenci gruplarının eğitim gezileri de program kapsamında proje olarak hazırlanabilecektir.

Tematik içerikli programların rotaları ve içerikleri başvuru sahipleri tarafından oluşturulacak ve proje başvuru sistemine girilecektir.

BAŞVURULAR ONLINE OLARAK ALINACAK

Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar “proje.ytb.gov.tr” internet adresi üzerinden alınacaktır. Başvurular aylık olarak değerlendirilecek ve sonuçları başvuru sahiplerine bildirilecektir.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru rehberi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.ytb.gov.tr/yurtdisi-vatandaslar/kokler-ve-kopruler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>