Yunus Emre Buluşması Berlin’de

İlki 2-4 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de yapılan Yunus Emre Buluşmaları’nın ikincisi 9-11 Mayıs tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirilecek.

Merkezi İstanbul’da bulunan Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD ile Eskişehir Valiliği ve Eskişehir 2013 Ajansı tarafından birlikte düzenlenen etkinlikler zincirinin son halkasını, 30 Mayıs – 1 Haziran tarihlerindeki Budapeşte Buluşması takip edecek.

Kültürel kimliğimizi şekillendiren önemli isimlerden birisi olan Yunus Emre’nin sevgi ve hoş görüye dayalı felsefesini anlatmayı ve onun mezarının bulunduğu ‘Sevgi Şehri’ Eskişehir’i tanıtmayı amaçlayan etkinlikte Sempozyum ve Türk Tasavvuf Musıkisi konseri yer alıyor. Türkiye, Almanya ve değişik ülkelerden temsilcilerin iştirak edeceği programda Yunus Emre’nin günümüz insanına verdiği mesajlar üzerinde durulacak. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın ve UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi’nin de katılacakları programın açılışı 9 Mayıs akşamı saat 19:00’da Maritim Hotel’de yapılacak. Açılış programına yazar ve sanatçı Haralampi G. Oroschakoff da katılacak.

10 Mayıs Cumartesi günü yine Maritim Hotel’de sabah saat 9:00’dan itibaren iki sempozyum gerçekleştirilecek. Sempozyumlara Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Doç. Dr. Levent Bayraktar, Dr. Semih Ceylan, Ebubekir Riegel, Imre Török, Dr. Bekir Alboğa ve Zerrin Konyalıoğlu konuşmacı olarak katılacaklar.

Programın akşamki bölümünde ise Türkiye’den gelen Dü-Şems Topluluğu Yunus Emre’nin ilahilerinin de yer aldığı bir Tasavvuf Musıkisi Konseri sunacak. Konser Saat 20:00’de Türkiye Büyükelçiliği salonunda yapılacak.

UKİD Genel Müdürü Şefik Kantar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, programlara katılımın ücretsiz olduğunu belirtti.

MENDERES SNGIN/BERLİN

 

Comments are closed.