Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Temsilcileri, NIF’i Ziyaret Ettiler

Rotterdam’da ‘Koruyucu Aile’ Paneli

 

Rotterdam kentinde ‘koruyucu aile’ konulu bir panele gözlemci olarak katılmak üzere Hollanda’da bulunan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı temsilcileri Melek Yücel Salur ve Alican Koç NIF’i ziyaret ederek başkan yaramış ve diğer yetkililerle bir süre görüştüler.

 

ROTTERDAM-HOLLANDA’da yaşayan bazı sorunlu ailelerin çocuklarının gençlik daireleri tarafından mahkeme yoluyla ellerinden alınarak, çoğu kez Müslüman olmayan ailelere verildiği bilinmektedir. Buna karşılık koruyucu aile olma konusunda da insanlarımızın çok duyarlı oldukları söylenemez. Konuyla ilgili paneller, seminerler ve toplantılar düzenlenmektedir.

Türkçe eğitim yaygınlaştırılmalı

EN son 7 Kasım ‘12 de Rotterdam’da düzenlenen ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının da desteklediği bir paneli izlemek için Rotterdam’da bulunan Melek Yücel Salur ile Alican Koç, panelden sonra bazı sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. Bu çerçevede geniş tabanı ve altyapısı olan Hollanda İslam federasyonu ile de görüşmek üzere Rotterdam’daki merkez binasına giden YTP temsilcileri başkan Mehmet Yaramış, Eğitim başkanı Hüseyin Yanmaz ve kadınlar teşkilatı başkanı Bedia Karademir ile bir süre görüştüler. Hem koruyucu aile ve ailelerin karşılaştığı sorunlara ilişkin konularda, hem de  çocuklara verilebilecek Türkçe eğitimin daha da yaygınlaştırılması konusunda neler yapılabileceği üzerinde fikir alış verişinde bulundular.

Çocukları ellerinden alınan aileler tespit edilerek dinlenmeli

YARAMIŞ, Türkçe dil eğitimi konusuyla ilgili olarak, kendilerine bağlı olan camilerde zaten uzun zamandır binlerce çocuğa çeşitli konularda derslerin verilmekte olduğunu ve dolayısıyla bunun yanı sıra Türkçe derslerin de verilmesinin çok kolay olabileceğini belirterek bu konuda bir proje sunabileceklerini söyledi. Alican, başkanın konuya gösterdiği duyarlılığı memnuniyetle karşıladığını belirterek geniş tabanı olan bu kuruluştan eğitim ile alakalı gelecek olan bir projenin çok ciddi bir şekilde ele alıp incelenebileceğini söyledi. Melek Salur ise Bedia Karademir’den; çocukları bir şekilde ellerinden alınan sorunlu aileleri tespit ederek onların bir araya getirilip dinlenebilmeleri konusunda bir çalışmanın yapılıp yapılamayacağını araştırmasını önerdi. Karademir konuyla ilgileneceğini söyledi.

Aileler ilgili kurumlarca ciddiye alınmalı

AYNI zamanda bir koruyucu aile olan federasyon eğitim başkanı Hüseyin Yanmaz koruyucu aile konusunda söylenecek çok şeyin olduğunu belirterek, ‘Koruyucu aile olmak önemli ancak daha da önemlisi ilgili kurumlarca bu ailelerin ciddiye alınmasıdır’ diyen Yanmaz, bazı Müslüman koruyucu ailelere, talep ettikleri halde, bir takım bahanelerle çocuk verilmeyişini, olayın bir başka endişe verici boyutunu ortaya koyduğunu dile getirerek bunun da ayrıca araştırılmasının gerektiğine işaret etti. Görüşmeden sonra NIF binasını gezen konuklar Doğuş Gazetesi’nin eski ve yeni sayılarını incelediler. Ardından bir başka STK ziyaretini gerçekleştirmek üzere federasyondan ayrıldılar.

Adnan Şahin/euturkhaber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>