‘2020 yılında yasal sağlık sigortası alanında olumlu değişiklikler var!..’

Necati Suözer/

ÇOCUKLARA KIZAMIK AŞISI ZORUNLU!..

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati SUÖZER, ”Sigortalı adına 2020 yılının çok olumlu bir yıl olacağını belirtmek isterim” dedi.

KIZAMIK AŞISI:

01.03.2020 tarihinden itibaren Federal Meclisin 14.11.19 tarihindeki almış olduğu karar ile mecburi aşılar gurubuna alınmış oldu.

* Çocuklar kızamık aşısı olmadan kreşe ve ana okuluna alınmayacaklar.
* Kamu hizmeti ve toplumsal alanlarında çalışanlarda bu aşıyı yaptırmak veya tazelemek zorundadırlar.
* Çocuklar 01.03.20, kamu iş ve toplumsal alanlarda çalışanlar 31.07.21 tarihine kadar kızamık aşısını yaptırdıklarını aşı karesi ile belgelemek zorundadırlar.
* Her doktor bu aşıyı yapabilir.
* Aşının masrafları sağlık sigortaları üzerinden karşılanacaktır.
* Şayet mecburi aşıyı yaptırdığınızı belgelemez iseniz 2500 € kadar para cezasına tabi tutulabilirsiniz.

-Sağlık sigortası prim oranı: 14,6 %
-Bakım sigortası prim oranı: – Çocuklu: 3,05 %, -Çocuksuz: 3,30 %
-Yasal sağlık sigortası ortalama ek prim oranı: 1,1 %
-AOK-Hessen ortalama ek prim oranı: 0,9 %
-İşsizlik sigortası prim oranı: 2,4%
-İhtiyarlık sigortası prim oranı: 18,6%
-Yasal bakım ve hastalık sigortası azami prim hesaplama miktarı: 4.687,50 €
-İsteğe bağlı sigorta primi hesaplama asgari hesaplama miktarı: 1.061,67 €
-Minijob: 450,00 €
-Mıdıjob: 450,01 € – 1.300,00 €
-Ücretszi aile sigortasında istifade etme ve düzenli aylık en fazla kazanç oranı: 455,00 €

Ayrıca kurum olarak göçmen kökenli dernekleri 2020 ylında meydana gelecek yenilikler ve değişikliklerle ilgili olarak bilgilendirme seminerleri verebileceğimizi belirtmek isterim. Bunun için yapmanız gerenken şey necati.suoezer@he.aok.de E-Mail adresinden bana bilgilenirme talebinizi iletiniz. Kurum olarak en az 20 kişilik bir gurup oluşturmanızı ve kurumun Hessen eyaletinde olması gerekmektedir.

Ben de şahsım ve kurumum adına size ve sevdiklerinize güzel bir miladi yıl diler, herşeyin gönlünüzce olmasını temenni ederim.
Selam ve saygılarımla.

Necati Suözer

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü / necati.suoezer@he.aok.de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Next Post

Çin'de 'Gizemli solunum yolu hastalığı' 59 can aldı

Pts Oca 6 , 2020
Çin’de nedeni henüz belirlenemeyen “gizemli solunum yolu hastalığı”nda 59 kişi hayatını kaybetti. Zehra Ulucak   |05.01.2020      Ankara Çin‘de nedeni henüz belirlenemeyen ve şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS) benzetilen “gizemli solunum yolu hastalığı”nda vaka sayısı 59’a yükseldi. Yerel sağlık yetkilileri, Vuhan kentinde onlarca kişide görülen hastalığın, SARS olmadığını belirtti. Vuhan […]

Editörden

www.euturkhaber.com

KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN!.. Şabanın 14.ünü 15. e bağlayan gece gündüzü oruç tutulur, gecesi ibadetle, tövbe ile geçirilir. Berat Kandili nedir? Berat Kandili; Ramazanın müjdecisi…Şaban ayının yarısı gecesi… Berat… borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma… Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir. Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurur: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (İbn Mâce, Sünen, "İkâmetü's-salât", 191.) Allah cc Berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip eylesin!..

Quick Jump