CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Elazığ merkezli depremi değerlendirdi:

– “50’nin üzerinde tır gönderdi belediyelerimiz, çok sayıda battaniye, soba ne ihtiyaç varsa bir şekilde gönderildi. Birinci arzum şu; bu yardımın mutlaka muhtarlar aracılığıyla yapılması gerekiyor”

ELAZIĞ (AA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ merkezli deprem sonrası CHP'li belediyelerin bölgeye gönderdiği yardımlara işaret ederek "Birinci arzum şu; bu yardımın mutlaka muhtarlar aracılığıyla yapılması gerekiyor." dedi.

Kılıçdaroğlu, merkezi Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin yaşandığı Elazığ'da dün gerçekleştirdiği incelemelerin ardından beraberinde CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Seyit Torun ve Gülizar Biçer Karaca, partili milletvekilleri ve belediye başkanları ile bir otelde basın toplantısı düzenledi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan'ın depreme ilişkin yaptığı sunumun ardından konuşan Kılıçdaroğlu, depremin acısının 82 milyonun ortak acısı olduğunu söyledi.

"Beni mutlu eden nerede bir felaket olsa, siyasi görüşü, kimliği, inancı ne olursa olsun 82 milyonun tek yürek olmasıdır. Vatanımızı, bayrağımızı güzel kılan da budur." diyen Kılıçdaroğlu, depremi ilk duyduğu anda Elazığ Valisi ile görüştüğünü aktardı.

Kılıçdaroğlu, Ankara'da evlerinde olsalar da yüreklerinin deprem bölgesinde olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu insanlar ne yapıyor, bu karda kışta diye düşünüyoruz. Sonuçta hepimiz bir araya geldik ve sorunları çözmeye, yaraları sarmaya çalıştık. Belediye başkanlarımız, 11 büyükşehir belediye başkanımız buraya çok sayıda yardım gönderdi. Bugün de Mersin, Adana, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla geldik. Ziyaretler yaptık, her belediye başkanımızın sıkıntıları var, özellikle küçük belediyelerin maddi sıkıntıları var. Depremde uğradıkları zararlar var, hasar gören binalar var, vatandaşın uğradığı zararlar var ve bunların bir şekilde telafi edilmesi isteniyor."

– "Yardımın mutlaka muhtarlar aracılığıyla yapılması gerekiyor"

CHP'li belediyelerin yardımlarına işaret eden Kılıçdaroğlu, "50'nin üzerinde tır gönderdi belediyelerimiz, çok sayıda battaniye, soba ne ihtiyaç varsa bir şekilde gönderildi. Birinci arzum şu; bu yardımın mutlaka muhtarlar aracılığıyla yapılması gerekiyor. Çünkü bir mahalle kim fakirdir, kim zengindir, kim zarara uğradı, kimin evi yıkıldı, kim mağdur oldu, en iyi oradaki muhtar bilir. Muhtarların bu süreç içerisinde yardımların dağıtılmasında birinci derece rol almasını isterim" ifadelerini kullandı.

Konuşması öncesinde depreme ilişkin yapılan sunuma değinen Kılıçdaroğlu, "Bir dram tablosu var ve bu tabloyu aşmamız lazım. Japonya'da da depremler yaşanıyor ancak hafif yaralanma ile atlatılıyor." dedi.

Bu konuda oturulup düşünülmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bu iş bir siyaset konusu değildir, bu bir memleket, vatandaş işidir. Fay hattı üzerinde evi olan her partiden, her yaşam tarzından insanımız vardır. Ölen bizim insanımız.
Şu soruyu kendi vicdanlarımıza sormamız lazım. Uzun süredir depremler yaşanıyor, uzun süredir can ve mal kaybımız var. Can ve mal kaybı var peki hangi önlemi alıyorsunuz? Önlemi almak ayrı, krizi yönetmek ayrı. İki ayrım var, bir önlem almak, iki krizi yönetmek, Önlem almak şu; bina yapacaksanız, depreme dayanıklı olacak, kuralları, ölçüsü olacak ve denetlenecek. Kriz yönetimi ise, deprem olur, 1-2 bina yıkılır o yaraları hızla sarmaktır. O da bizim yaptığımız kriz yönetimidir, önlem değildir. Önlemi Japonya almış, deprem oluyor hiç kimse hayatını kaybetmiyor. Neden bizde insanlar hayatını kaybediyor; çünkü önlem almıyoruz."

Deprem vergisine değinen Kılıçdaroğlu, "Hepimiz vergi veriyoruz, 82 milyonumuz da vergi öderiz. Deprem vergisi, özel iletişim vergisi ödüyoruz. Bu vergileri sordum, yine kıyamet koptu, en ağır hakaretlerle karşı karşıya kaldım. Bu vergiyi sadece ben değil sadece siz de ödemiyorsunuz dedim. Vatandaş olan herkes ödüyor bu vergiyi. Vergimi ödüyorsam, devleti yönetenlere de soracağım nereye harcadıklarını?" diye konuştu.

– Van depremi

Son Van depremine ilişkin değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"644 kişi hayatını kaybetti. Deniliyor ki 20 milyar dolar para harcadık. Ne zaman? 644 kişi öldükten sonra. Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız? Kriz yönetimi ayrı, önlem almak ayrıdır. Önlem alırsınız, elinizde olmayan bir nedenle olay olur, krizi yönetirsiniz. Binaları yaptınız doğru, 20 milyar lira harcadınız doğru ama bunları sattınız, depremzedeler bunları satın aldı. Esnafa bakın, ağızlarını bıçak açmıyor, hepsi sıkıntılı. Ne söyledi? 'Elazığ afet bölgesi ilan edilsin.' dedi. Niçin? Çünkü buna ihtiyacı var Elazığ'ın ve çevresinin. Bunun sağlanması lazım. Bu bir siyasi karar değil, insani karardır."

Gece Sivrice merkezli 4,5 ve 4,2 büyüklüğünde gerçekleşen depremi kaldığı otelde yaşadığına işaret eden Kılıçdaroğlu, benzer durumu Van'da da yaşadığını aktardı.

– "Yaraların sarılması için zamana ihtiyacımız var"

Kılıçdaroğlu, yaraları sararken vatandaşı mağdur etmeden, zor şartlarla bir araya getirmeden sorunun çözülmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Çadırları gördüm. Bu çadırlarda bu kışı yaşamanın ne kadar zor olduğunu ben de siz de bilirsiniz. Taziyelere gittim, hala şoku atlatamamışlar. Bir ailenin, Allah sabır versin, 2 aylık çocuğu, 7 yaşında oğlu, eşi, kayınvalidesi, kayınpederi hepsi bir arada vefat etmiş. Allah rahmet eylesin, ağır bir durum, söyleyecek bir şey bulamıyorsunuz.
Yaraları sarmak kolay değil, yaraların sarılması için zamana ihtiyacımız var, insanların sabra, sevgiye, hoşgörüye ihtiyacı var, bunları birlikte yapmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Muhtarlara seslenen Kılıçdaroğlu, bu konuda üzerlerine düşeni yerine getireceklerini bildirdi.

"3 belediye başkanımızla geldik, diğer başkanlar da bu konuda emrinizde." diyen Kılıçdaroğlu, Elazığ'ın hayatında ayrı bir yeri olduğunu dile getirdi.

– "El ele vereceğiz, ve bu sorunları aşacağız"

Kılıçdaroğlu, Elazığ'ın köklü bir kültür ve tarihi içerdiğini, insanının sevecen, hoşgörülü olduğunu anlatarak, bu ortak sorunu da çözmek için birlikte mücadele edeceklerini belirtti.

Depremzedelerden tüm bu zor şartlara rağmen morallerini yüksek tutmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "Biliyorum zor şartlarda yaşıyorsunuz, sıkıntılarınız var, hava koşulları iyi değil ama sonuçta el ele vereceğiz ve bu sorunları aşacağız. Yeni binalar yapılacak, yapılmalı." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, evleri yıkılanların yüzde 99,9'unun fakir vatandaşlar olduğunu kaydederek "Onlara ev yapıldığı zaman 'parasını sizden alacağız' derlerse bu adam parayı nereden ödeyecek? Taziyeye gitmişiz, ciddi sıkıntı var. 'Acaba oğlumuza iş bulabilir miyiz? diye düşünüyor. Hem üniversite hem devlet hastanesine gittik, yaralı kardeşlerimizle beraber olduk. Orada da şunu gördük, bir baba büyük sıkıntıları var, yanında çocukları var, işim yok gücüm yok , acaba devlet benim çocuğuma bir iş bulabilir mi diyor. Acının üzerine, dramın üzerine başka bir acı, dram geliyor. Bunları aşmamız lazım, bu sorunları çözmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

Felaketlerin el ele verilerek aşılabileceğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

"Önlemini, tedbirini alırız, ondan sonrası tamam, Allah'a bağlı. Ama evimizi sağlam yaparız. Buradan Sayın Erdoğan'a sadece Elazığlılar için değil Elazığlıların acısını paylaşan 82 milyon adına sesleniyorum hiçbir siyasi şeyim yok. Elazığ'ın afet bölgesi ilan edilmesi yönünde teklif verdik. Derseniz ki 'Bu teklifi siz değil, AK Parti olarak biz vereceğiz.' hayhay siz verin, biz teklifimizi geri çekeriz. Sizin teklifinizi destekler, sorunu hallederiz."

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Next Post

Lider Sivasspor, Gaziantep FK maçına hazır

Cts Şub 1 , 2020
Share on Facebook Tweet it Email SİVAS (AA) – Demir Grup Sivasspor, Süper Lig'in 20. haftasında yarın deplasmanda karşılaşacağı Gaziantep FK maçının hazırlıklarını tamamladı. Kulüpten yapılan açıklamada, teknik direktör Rıza Çalımbay yönetiminde Gaziantep FK Tesisleri'nde gerçekleştirilen antrenman 1 saat 15 dakika sürdü. Isınma hareketleriyle başlayan antrenman, iki grup halinde top […]

Aktüel Haberler

Instagram did not return a 200.

Bize Sponsor olun!..

NEDEN BANNER REKLAMI? EUTURKHABER'e reklam vererek firma tanıtımınızı fotograf, video olarak yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Banner reklamı vermeyi cezbeden bir özellik de düşük maliyette olması ve geniş kitleye ulaşılabilmesi. İnternet gazeteciği artık revaçta. Ücretsiz olarak günlük haber takibi imkanı elde eden internet takipçilerinin IAB İnternet ölçümleme araştırmasına göre 12 yaş üzeri kullanıcı sayısı 25 milyonu aşmış durumda., bu her ülke için ortalama böyledir. Bu yaş oranlarının 80'lik bölümünün 35/40 yaşın altında olması da tüketici potansiyeli en yüksek kesim olarak ortaya çıkıyor. EUTURKHABER'E REKLAM VERMEK NEDEN ÖNEMLİ: Dar kesime hitab eden ve anlık reklamlar hemen unutulur. Avrupa Türkleri Haber Portalı'mız, EUTURKHABER İnternet gazetemizde çıkan reklamlar ise; Reklam yayımlandığı sürece 7 GÜN 24 SAAT Okurlarının gözü önünde kalır. Banner reklamları, ek olarak Facebook, Twitter vb. platformlarda da geniş kitleye yönlendirilen haberler sayesinde açılan her sayfada görüntülenir. Bu nedenle MARKANIZ ve İŞYERİNİZ EUTURKHABER'de GERÇEK DEĞERİNİ BULUR!.. EUTURKHABER'e verdiğiniz banner reklamı ile arama motorları hedefleme yapar ve doğrudan firmanıza yönlendirerek potansiyel müşterilerinizle buluşmanızı sağlar. Firmanızın kampanyalarını ve reklamlarınızı sürekli takip ederek, herhangi bir trend değişikliğinde düzenlemeler yapılabilir ve istediğiniz zaman ilana son verebilirsiniz. Karar vermek için acele edin; Bir an önce Avrupa Türkleri Haber Portalı EUTURKHABER'e Banner reklamı vererek tanıtımınızı ve kazancınızı artırın.
BANNER REKLAMI İÇİN; (as@euturkhaber.com) mail adresimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Editörden

İSTANBUL'UN FETH-İ

Bugün bazı rakam ve olaylarla açıkladığımız fetih hadisesi, ecdadın yaşadığı zorluklara rağmen İslam‘ı yaymak için gösterdiği azmin eseridir. Hadiseyi okurken bunun bir şehrin zaptedilmesi olarak değil, Peygamber Efendimiz‘in övgüsüne mazhar olmak isteyen ecdadın cihad şuurunun sonucu olduğunu idrak etmeliyiz. Bu sayfadaki rakamlara takılı kalmadan ecdada ve bıraktığı mirasa ne kadar sahip çıkabildiğimizi de düşünelim. Fethi ve fatihleri anlamak ümidiyle: Ya Rabb! Hazret-i Peygamber (sallâllahü aleyhi ve sellem)in müjdesine nail olmuş o büyük cihangir Fatih Sultan Mehmed Han‘ın ruhundaki ulvi hasletlerden, özellikle din gayretinden ve fetih şuurundan şu son asırlarda sahipsiz kalan nesline de bir nasib ihsan ve ikram eyleyip onlar eliyle İslam‘ı ve müslümanları yeniden aziz eyle!... AMİN! O, ne güzel kumandan O, ne güzel ordu 6 Nisan 1453: Birlikler Haliç‘ten Marmara kıyılarına kadar yayıldılar ve kara surlarına 700-800 metre yaklaştılar. Türk ordusunun komutanı Sultan II. Mehmed, 15 bin kişilik yeniçeri birliği ile merkezde, Topkapı ile Edirnekapı arasında bulunuyordu. Sağ kanada Anadolu Beylerbeyi İshak Paşa ile Vezir Mahmut Paşa kumanda ediyordu. Bunlar 50 bin kişilik Anadolu askeri ile Yedikule‘den Topkapı‘ya kadar uzanan bölgeyi tutmuşlardı. Sol kanada Rumeli Beylerbeyi Karaca Paşa kumanda ediyordu. 50 bin kişilik Rumeli askeriyle Edirnekapı‘dan Tekfur Sarayı‘na kadar olan yeri tutmuştu. Zağanos Paşa bugün Beyoğlu denilen ve o zamanlar boş bulunan tepeleri tutuyor, böylece Galata‘daki Cenevizlilerin kalelerinden çıkmalarını ve Bizans‘ı desteklemelerini önlüyordu. 6-7 Nisan 1453: İlk top atışları başladı. Edirnekapı yakınındaki surların bir kısmı yıkıldı. 9 Nisan 1453: Baltaoğlu Süleyman Bey Haliç‘e girmek için ilk saldırıyı yaptı. 9-10 Nisan 1453: Boğazdaki surların bir bölümü ele geçti. Baltaoğlu Süleyman Bey Prens adalarını ele geçirdi. 11 Nisan 1453: Büyük surlar dövülmeye başlandı. Surlarda tahribat önemli boyutlara ulaştı. 12 Nisan 1453: Donanma Haliç‘i koruyan gemilere saldırdı fakat Hristiyan gemilerinin üstün gelmesi Osmanlı ordusunda moral bozukluğuna yolaçtı. Fatih Sultan Mehmed‘in emri üzerine havan topları ile Haliç‘deki gemiler dövülmeye başlandı ve bir kadırga batırıldı. 18 Nisan 1453, Gece : Padişah, ilk büyük saldırı emrini verdi. Dört saat süren saldırı püskürtüldü. 20 Nisan 1453: Yardıma gelen erzak ve silah yüklü, üçü Papalığın, biri Bizans‘ın dört savaş gemisiyle Osmanlı donanması arasında Yenikapı açıklarında bir deniz savaşı meydana geldi. Padişah bizzat kıyıya gelerek Baltaoğlu Süleyman Paşa‘ya gemileri her ne pahasına olursa olsun batırmasını emretti. Fakat düşman gemileri engellenemedi. Bu durumdan istifade etmek isteyen İmparator bir barış önerisinde bulundu. 22 Nisan 1453: Sabahın erken saatlerinde Hristiyanlar, Fatih Sultan Mehmed‘in inanılmaz azminin Haliç sırtlarında, karadaki gemileri hayret ve korkuyla gördüler. Öküzlerle çekilen 70 kadar gemi yüzlerce gemi tarafından halatlarla dengeleniyor ve kızaklar üzerinde ilerliyordu. Öğleden sonra gemiler artık Haliç‘e inmişlerdi. Türk donanmasının umulmadık biçimde Haliç‘de görünmesi Bizans üzerinde büyük bir olumsuz tesir yaptı. Bu arada Bizans kuvvetlerinin bir kısmı Haliç surlarını savunmaya başladığı için, kara surlarının savunması zayıfladı. 28 Nisan 1453: Bizanslılar‘ın Haliç‘deki gemi yakma girişimi yoğun top ateşiyle engellendi. Ayvansaray ile Sütlüce arasına köprü kuruldu ve buradan Haliç surları da ateş altına alındı. Deniz boyu surlarında tamamı kuşatıldı. Bizans İmparatoruna Ceneviz‘liler aracılığıyla koşulsuz teslim önerisi iletildi. İmparator bu teklifi kabul etmedi . 7 Mayıs 1453: 30.000 kişilik bir kuvvetle Bayrampaşa deresi üzerindeki surlara yapılan 3 saatlik saldırı sonuca ulaşamadı. 12 Mayıs 1453: Tekfursarayı ile Edirnekapı arasında surlara yapılan büyük saldırı püskürtüldü. 16 Mayıs 1453: Eğrikapı önüne kazılan lağımla Bizans‘ın açtığı karşı lağım birleşti ve yeraltında şiddetli bir çarpışma oldu. Aynı gün Haliç‘deki zincire yapılan saldırı da başarılı olamadı. Ertesi gün tekrar saldırıldı, yine sonuca ulaşılamadı. 18 Mayıs 1453: Hareketli ağaçtan bir kule ile Topkapı yönünden saldırıya geçildi. Şiddetli çarpışmalar akşama kadar sürdü. Bizanslılar gece kuleyi yaktılar, doldurulan hendekleri boşalttılar. 25 Mayıs 1453: Fatih Sultan Mehmed Han, İmparator‘a İsfendiyar Beyoğlu İsmail Bey‘i elçi göndererek son kez teslim olma teklifinde bulundu. Bu teklife göre imparator bütün malları ve hazinesiyle istediği yere gidebilecek, halktan isteyenler de mallarını alıp gidebilecekler, kalanlar mal ve mülklerini koruyabileceklerdi. Bu teklif de reddedildi. 26 Mayıs 1453: Kuşatmanın kaldırılması, aksi durumda Macaristan‘da Bizans lehine harekete geçmek zorunda kalacağı, ayrıca Batı devletlerinin gönderdiği büyük bir donanmanın yaklaşmakta olduğu gibi söylentilerin artması üzerine Fatih Sultan Mehmed Savaş Meclisini topladı. Bu toplantıda, baştan beri kuşatmaya karşı olan Çandarlı Halil Paşa ve taraftarları kuşatmanın kaldırılmasını savundular. Padişah ile birlikte lalası Zağanos Paşa, Hocası Akşemseddin, Molla Gürani ve Molla Hüsrev gibi zatlar buna şiddetle karşı çıktı. Saldırıya devam etme kararı alındı. 27 Mayıs 1453: Ertesi gün yapılacak genel saldırı orduya duyuruldu. 28 Mayıs 1453: Ordu zamanını ertesi gün yapılacak saldırıya hazırlanmak ve dinlenmekle geçirildi. Tam bir sessizlik hakimdi. Fatih safları dolaşarak askeri yüreklendirdi. Bizanslılar ise bir dini ayin düzenlendi, Bizans imparatoru herkesi Ayasofya‘da toplayarak savunmaya davet etti. Bu tören Bizansın son töreni oldu. 29 Mayıs 1453: Birlikler hücum için savaş düzenine girdiler. Fatih Sultan Mehmed sabaha karşı savaş emrini verdi. Konstantinopolis cephesinde askerler savaş düzenini alırken halk kiliselere doluştu. Osmanlı ordusu karadan ve denizden tekbirlerle ve davul sesleri ile son büyük saldırıya geçtiler. İlk saldırıyı hafif piyade kuvvetleri yaptı, ardından Anadolu askerleri saldırıya geçti. Surdaki gedikten içeriye giren 300 kadar Anadolu askeri şehit olunca, ardından Yeniçeriler saldırıya geçti. Yanlarına kadar gelen Fatih Sultan Mehmed‘in yüreklendirmesiyle gögüs göğüse çarpışmalar başladı. Surlara ilk Türk Bayrağını diken Ulubatlı Hasan bu arada şehit oldu. Her yandan kente giren Türkler, Bizans savunmasını tümüyle kırdı. Beyaz bir at üzerinde ve muhteşem bir alayla Topkapı‘dan şehre giren Fatih Sultan Mehmed, doğruca Ayasofya‘ya gitti. Mabedi temizletti, duvarlardaki tasvirleri kapattı ve ilk Cuma namazını orada gazileriyle birlikte kıldı. Daha sonra Ayasofya‘ nın kıyamete kadar cami kalmasını yazılı vasiyyet ve vakf eyledi. Kuşatma hazırlıkları Sultan II. Mehmed‘e "Fatih" ünvanı verilmesine sebep olan İstanbul‘un fethi, dünya için yeni bir dönemin başlamasına sebep olmuştur. "Dünyada tek bir din, tek bir devlet, tek bir padişah ve İstanbul da cihanın payi tahtı olmalıdır. " diyen Sultan II. Mehmed‘in o güne kadar görülmemiş savaş taktiklerini uyguladığı kuşatmanın hazırlıkları zamanın başkenti Edirne‘de başlamıştır. İstanbul‘un aşılamaz denilen surlarını yerlebir etmeye yarayacak büyük toplar "Şahi" döktürülmüştür. Topların yanısıra Bizans‘a denizden gelebilecek yardımları engelleyebilmek amacıyla büyük bir donanma oluşturulmuş, Yıldırım Bayezid tarafından inşa ettirilen Anadolu Hisarı‘nın karşısına Rumeli Hisarı (Boğazkesen Hisarı) yaptırılmıştır. Kuşatma için hazırlanan asker sayısı ise 20.000‘i yeniçeri olmak üzere toplam 100.000 kişidir. Bütün bunların yanısıra Balkanlar‘dan gelebilecek herhangi bir Hıristiyan yardımı için de bazı bölgelere ordular gönderilmiştir. Böyle yardım toplamaya kalkışabileceklere de gözdağı vermiştir. Yapılan hazırlıkların farkında olan Bizans İmparatoru Konstantin, Avrupa devletlerine yardım çağrısında bulunmuştur. Hıristiyanlar‘ın Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi olarak bölündükleri 1054‘ten o güne kadar birbirlerine hasım olmaları sebebiyle bu yardımlar gelmemiştir. Bazı İtalyan şehir devletleri askerlerini Bizans‘a yardıma göndermişlerdir. Gelen yardımlarla birlikte Bizans ordusu, 2.000‘i paralı olmak üzere 9.000 askerden oluşuyordu. Şehri savunan duvarlar, 22,5 km.yi bulan uzunluklarıyla dönemin en güçlü surları olarak biliniyordu. Ayrıca Bizans İmparatoru, surların önüne geniş hendekler açtırmış, Haliç‘in güvenliğini sağlamak amacıyla da girişine zincir çektirmişti. Rumlar‘ın malına canına ve namusuna dokunulmadı Fatih Sultan Mehmed han, çağına askerlik dersi verirken, insanlık dersini de unutmamıştı. Osmanlı taarruzuna elli gün boyunca dayanan ve yüzlerce Müslüman‘ın kanının akmasına sebep olan Bizanslılara, fetihten hemen sonra herkesin emniyette olduğunu açıklamıştı. Özellikle o çağda ele geçirilen bir şehrin eski yönetimiyle ilgili hiçbir eseri ayakta bırakılmazdı. Fatih‘in askerleri ise yıkılan kiliselere varana kadar herşeyin yeniden imarı için çalışmışlar, hatta Rumları 6 akçe karşılığında çalıştırarak, onların da ekmek parası kazanmalarını sağlamışlardı. Bütün bunların bir açıklaması vardı: Muzaffer komutan ve askerleri "Le tüftahanne‘l-Konstantiyye. Ve le ni‘me‘l-emiru emiruna ve le ni‘me‘l-ceyşu zaIike‘l-ceyş." müjdesinin sırrına nail olmuş komutan ve askerlerdi. Kimsenin malına, canına ve namusuna dokunulmadı. Fetih öncesi son konuşma Sultan Mehmed Han, son akşam bütün yöneticilerini toplayarak şu konuşmayı yaptı: "Bu şehir, eski Roma‘nın başkenti olup, güzellik, zenginlik ve şerefin doruğuna ulaşmış ve adeta dünyanın merkezi olmuş bir şehirdir. Orada siz de servet ve saadet bulacaksınız. Fakat en büyük menfaat, dünyanın en ünlü beldesini zapt etmek, fethetmek olacaktır. Böyle bir zaferden daha ulvî bir şeref ve saadet var mıdır? Bu beldenin görünüşteki azametine, kudretine aldanarak zapt edilmesinin güç olduğunu sanmayınız. Sizin hücumunuza mukavemet edemeyecektir. Şu dolmuş hendeklere, şu delik deşik olmuş surlara bakın. Tunç topların açtığı şu üç delikten, yalnız hafif piyadelerimiz değil, en ağır süvarilerimiz bile geçebilecektir. Şimdi önümüze serilen yol, bir koşu meydanı gibi dümdüzdür. Parlak bir savaş için birbirinizi teşvik ediniz. Hatırlayınız ki parlak bir savaş için üç ana şart vardır: İyi niyet, kötü hareketlerden çekinme ve tam itaat, yani sükûnetle ve disiplin içinde verilen emirlerin tamamen yerine getirilmesi. Şimdi, yüce bir azmin verdiği coşkunluk ile savaşa koşunuz ve malik olduğunuz liyakati gösteriniz. Bana gelince, sizin başınızda dövüşeceğime yemin ederim. Herkesin ne suretle hareket edeceğini bizzat takip edeceğim. Şimdi herkes kendi mevkiine dönsün. Yiyip içiniz ve birkaç saat istirahat ediniz. Emrinizdekiler de aynı şekilde hareket etsinler. Her tarafta mutlak bir sessizliğin sağlanmasını emrediniz. Sonra, tan vaktinde, kalkar kalkmaz taburlarınızı tam bir düzen içinde hazırlayınız. Hiç bir şey ile ve hiç kimsenin tesiriyle ağırbaşlılığınızı, temkininizi bozmayınız. Sakin ve rahat olunuz. Fakat savaş borusunun çalındığını işitince ve sancakların rüzgârla dalgalandığını görünce, silah elde, derhal ileriye atılınız!" "Dünyada tek bir din, tek bir devlet, tek bir padişah ve İstanbul da cihanın payi tahtı olmalıdır" Fatih Sultan Mehmed, İstanbul‘un feth edilmesiyle birlikte, Osmanlı Devleti‘ ni bir Cihan İmparatorluğu haline getirme ve İslamiyet‘ i bütün dünyaya yayma mücadelesine girişti. O; "Dünyada tek bir din, tek bir devlet, tek bir padişah ve İstanbul da cihanın payi tahtı olmalıdır. " diyordu. Nitekim bu gaye ile Fatih kısa zamanda Anadolu‘ da İsfendiyar, Trabzon, Karaman ve Akkoyunlu memleketlerini ilhak etti. Dulkadir Beyliği ile Kırım Hanlığını tabiiyeti altına aldı. Yunanistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan (Belgrad hariç), Eflak Boğdan ve sair ülkeleri fethetti. Bir çok krallık, imparatorluk, hanlık ve beylik ortadan kaldırıldı ve Osmanlı toprakları Tuna‘dan Fırat‘a kadar yayıldı. Anadolu‘ da milli birlik tesis edildi. Sultan Mehmed Han‘ın ömrü muazzam ideallerin gerçekleştirilmesi yolunda büyük gayretlerle geçmiştir. O, bizzat katıldığı 25 harbin yanında her türlü imar faaliyetlerinden ve ilmi gayretlerden de geri kalmamış, bu sahalarda da daima zirveyi yakalamıştır. Özellikle İstanbul‘un imarına önem veren Mehmed Han, saray, camiler, medreseler, imaretler, su kemerleri, çarşılar, vakıflar ile hamamlardan başka, şehrin çeşitli yerlerinde dört bin dükkan yaptırarak vakfetmiştir. Büyük camilerin yanındaki medreseler haricinde 24 medrese, 12 han, 40 çeşme ve Halkalı su tesisleri ile iki gemi tersanesi ve kışla, Fatih devri eserlerindendir. Fatih Sultan Mehmed Han, bunlara ilaveten Bursa‘da 37, Edirne‘de 28, diğer şehirlerde de 60 cami inşa ettirmiştir. "Karayı denize tahvil etti ve gemileri dalgalar yerine dağların tepelerinden geçirdi" Fetihle ilgili Bizanslı tarihçi Dukas(1400-1470) kitabında şu sözleri sarfediyor: "Böyle bir harikayı kim gördü ve kim duydu? Keyahsar [Keyhüsrev] denizde köprü inşa ederek, karada yürür gibi, bu köprü üstünden karşıya asker geçirdi. Bu yeni Makedonyalı İskender ve bana kalırsa neslinin en büyük padişahı olan II. Mehmed, karayı denize tahvil etti ve gemileri dalgalar yerine dağların tepelerinden geçirdi. Binaenaleyh bu adam, Keyahsar‘ı da geçti. Zira Keyahsar, Çanakkale Boğazı‘nı geçti ve Atinalılar‘a mağlub olarak muhakkar [hakarete uğramış] bir halde geri döndü. Mehmed ise, karayı denizde olduğu gibi geçti ve Bizanslıları mahvetti ve hakiki altın gibi parlayan İstanbul‘u, yani dünyayı tezyin eden şehirlerin kraliçesini fetheyledi." Kaynak: Milli Gazete

Quick Jump