Kalp krizi ve felç: Kadınlar, erkeklere göre daha bilinçliler!

Cinsiyet ve yaş karar vermede önemli unsurlardır.

Hessen eyaletinde AOK Hessen adına yapılan bir ankette, sağlık hizmetlerini hakkında bilgim var, sorusuna eyalette yaşayan kişilerin 83% lik kısmı, evet biliyorum diye cevap vermiş. Bayanların aşı yaptırma, kalp krizi ve felç konularından erkeklere göre daha bilgili oldukları tespit edilmiştir.

Anket soruların cevaplayan her 4 kişiden birinin kalp krizi, felç ve belirtileri hakkında bilgiye sahip olduklarını belirtirken, ankette evet daha doğrusu bende öyle biliyordum, cevaplarını da bu orana eklersek, o zaman kalp krizi yüzde 74, felç ise yüzde 71 oranında ankete katılanlar tarafından bilinmektedir, diyebiliriz.

Bu durumu tam tersten ele alırsak 25% lik bir kısım bu tür rahatsızlıklarla ilgili olarak herhangi bir bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkıyor. Bayanların 75% i kalp krizi ve felç hakkında teferruatlı bilgiye sahipken, anket sonuçlarına göre erkeklerde ki oran ise 66% olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalp krizi rahatsızlığı; göğüs ağrısı, sol kolda yayılan ağrılar ile, felç ise inme ve bayılma durumları kendisini gösterir. Bunların haricinde spesifik olmayan belirtilerde vardır, bunlar özellikle bayanlar tarafından yanlış değerlendirilmektedir. Şüphe edilen bir durum vukuu bulursa, 112 acil servisi çağırmayı ihmal etmeyin.

Ankete 18 yaş ve üzeri 1000 kişi katılmıştır.

Koruyucu sağlık tedbirlerinde zamanında istifade etmeyi, ihmal etmeyiniz.

Daha fazla bilgi için:

Almanca: https://www.aok.de/pk/hessen/gesundes-leben/vorsorge/

Türkçe, ingilzce ve İspanyolca: https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/foreign-languages/
Özel sağlık hizmetleri için her sigortalıya yılda 400 €‘ya kadar daha fazla ödenek imkanı:
* Osteopati – Yılda 150 €‘ya kadar olan masraflar karşılanır
* Yolculuklarda koruyucu aşı – Belirli aşılarda masraflar karşılanır; yılda 200 €‘ya kadar
* Cilt kanseri taraması daha 18 yaşından itibaren; her 2 yılda bir 40 €‘ya kadar
* Homeopati – Homeopatik ilk ve müteakip anemnez ve homeopatik ilaçlar;
yılda 240 €‘ya kadar.
* 17 yaşına kadar sabit diş telinde dişe kaplama; bir kereye mahsus 100 €‘ya kadar
para yardımı.
* Kahkaha gazı sedasyonu – 25 yaşına kadar yirmi yaş dişi çekiminde; 100 €‘ya kadar
* Sağlık taraması daha 18 yaşından itibaren; her 3 yılda bir 50 €‘ya kadar

Memenizi kendiniz muayene edebilmeniz için meme bakım kursu; kurs başına 30 €‘ya kadar

Necati Suözer

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü / necati.suoezer@he.aok.de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Next Post

Kar mücadelesi yapan ekipler aç kalan hayvanları da besliyor

Per Şub 20 , 2020
KASTAMONU (AA) – Kastamonu'da kar mücadelesi yapan ekipler, gittikleri yerlerde hem aç kalan başıboş köpekleri doyuruyor hem de yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıyor. İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, kapanan köy yollarını açarken bir yandan da zorlu kış şartlarında yiyecek bulmakta güçlük çeken hayvanları ihmal etmiyor. İl Özel İdaresi […]

Editörden

www.euturkhaber.com

KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN!.. Şabanın 14.ünü 15. e bağlayan gece gündüzü oruç tutulur, gecesi ibadetle, tövbe ile geçirilir. Berat Kandili nedir? Berat Kandili; Ramazanın müjdecisi…Şaban ayının yarısı gecesi… Berat… borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma… Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir. Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurur: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (İbn Mâce, Sünen, "İkâmetü's-salât", 191.) Allah cc Berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip eylesin!..

Quick Jump