Avrupa’lı Türkler iş göçü tarihinde ilk kez camide kandil kutlayamayacak

Erhan ERTAŞ/KÖLN – Avrupanın yaklaşık tümünde koronovirüs sebebiyle ibadethanelere getirilen toplu ibadet yasağı müslüman toplumuna ağır geldi. 6 Mart 2020 Cuma gününden itibaren camilere gidemiyen müslümanlar koronovirüs sıkıntısından bir an önce kurtulmak istediklerini belirttiler.

Bazı vatandaşlarımız camilere girememenin üzüntüsü nerdeyse bizi ağlatacak, inşallah miraç kandili vesilesiyle Allah bütün bu dünyayı bu illetten kurtarsın dediler.

ALMANYA’DAKİ EN BÜYÜK İKİ DİNİ CEMAAT KORONO SÜRECİNDE TAKDİR TOPLADI

Öte yandan Almanya’daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları (IGMG), iki haftadır Cumalarda cemaatını İnternet ortamında yalnız bırakmadı.

Sanal ortamda okunan Cuma hutbesiyle batı toplumu içinde yaşayan müslüman cemaata moral verdi. Bu akşam da YouTube kanalı üzerinden DİTİB ve IGMG canlı yayınla miraç kandili özel yayını yapacaklar.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Next Post

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Miraç Gecesi mesajı

Cts Mar 21 , 2020
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Miraç Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajda koronavirüse karşı hep birlikte mücadele etmenin gerekliliğine dikkati çekti. Burcu Çalık Göçümlü   |21.03.2020 Ankara Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Miraç Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajda, İslam aleminin kandilini tebrik etti. Bu gece Hazreti Muhammed’in Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da […]

Editörden

www.euturkhaber.com

KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN!.. Şabanın 14.ünü 15. e bağlayan gece gündüzü oruç tutulur, gecesi ibadetle, tövbe ile geçirilir. Berat Kandili nedir? Berat Kandili; Ramazanın müjdecisi…Şaban ayının yarısı gecesi… Berat… borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma… Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir. Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurur: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (İbn Mâce, Sünen, "İkâmetü's-salât", 191.) Allah cc Berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip eylesin!..

Quick Jump