Türkiye’nin koronavirüsle imtihanı

Son aylarda ortaya çıkan koronavirüs salgını dünyada yaşamı durma noktasına getirdi. Türkiye salgına karşı nasıl bir mücadele ediyor? İlk günden itibaren hangi önlemler alındı?

Emre Karaca, Tuğçenur Yılmaz Akgün   |20.03.2020

Türkiye’nin koronavirüsle imtihanı

Ankara

Son aylarda ortaya çıkan ve birçok ülkede hayatı durma noktasına getiren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Türkiye ilk günden itibaren etkili önlemler aldı.

Aralık 2019’da, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan salgın tüm dünyayı etkisi altına aldı.

Çin’in ardından, İtalya, İran, Güney Kore‘de binlerce vaka görülürken, Fransa, İspanya gibi Avrupa’nın pek çok ülkesinde yaşam durma noktasına geldi.

Avrupa’nın aksine Türkiye, hiçbir vaka tespit edilmeden önce çeşitli önlemleri devreye soktu.

Bu önlemler dahilinde, ilk etapta, farklı üniversitelerden uzmanların yer aldığı “Bilim Kurulu” oluşturuldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, 30 Ocak’ta “uluslararası acil durum” ilan etmesinin ardından Türkiye genelinde önlem seviyesi arttırıldı.

Çin’de vaka sayısı artmaya devam ederken, 1 Şubat’ta yapılan operasyonla Vuhan’da bulunan 32’si Türk vatandaşı 42 yolcu Türkiye’ye getirildi.

Virüsün İran’da da görülmesi üzerine Türkiye İran’la sınırlarını kapatma kararı aldı.

Okullar ve eğlence mekanları kapatılırken, ülkenin dört bir yanında dezenfekte çalışmaları başlatıldı.

Kovid-19 salgınının Avrupa’da hayatı durma noktasına getirmesi üzerine, yaklaşık 20 ülkeye uçuşlar durduruldu, 9 Avrupa ülkesindeki Türk vatandaşları tahliye edildi.

Termal tarama yöntemiyle hastaların önemli kısmı havalimanında tespit edilirken, tahliye uçuşlarıyla Türkiye’ye gelen yolcuların tamamı da karantinaya alındı.

Birçok alanda alınan önlemler sayesinde Türkiye’de ilk ölüm, diğer ülkelere kıyasla, oldukça geç bir tarihte görüldü.

Anadolu Ajansı virüse karşı mücadelede Türkiye’nin bugüne kadar attığı adımları araştırdı.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Next Post

TRT uzaktan eğitim için sınıfları stüdyoya, stüdyoları sınıfa çevirdi

Cts Mar 21 , 2020
Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 23 Mart Pazartesi günü uygulanmaya başlanacak uzaktan eğitim için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan dersleri ekranlarından öğrencilere ulaştıracak TRT, hazırlıklarını tamamladı. Mümin Altaş   |20.03.2020 Fotoğraf: Özge Elif Kızıl / AA Ankara   Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 23 Mart Pazartesi günü uygulanmaya başlanacak […]

Editörden

www.euturkhaber.com

KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN!.. Şabanın 14.ünü 15. e bağlayan gece gündüzü oruç tutulur, gecesi ibadetle, tövbe ile geçirilir. Berat Kandili nedir? Berat Kandili; Ramazanın müjdecisi…Şaban ayının yarısı gecesi… Berat… borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma… Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir. Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurur: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (İbn Mâce, Sünen, "İkâmetü's-salât", 191.) Allah cc Berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip eylesin!..

Quick Jump