Mali müşavirler Kovid-19 nedeniyle yapılan vergi ertelemelerini değerlendirdi

TÜRMOB Başkanı Kartaloğlu, “Devlet, sadece şubat ayına ilişkin KDV’yi erteleyerek 11 milyar liralık fedakarlık yaptı” dedi.

Deniz Çiçek Palabıyık   |25.03.2020
Mali müşavirler Kovid-19 nedeniyle yapılan vergi ertelemelerini değerlendirdi

Ankara

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, devletin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında sadece şubat ayına ilişkin Katma Değer Vergisini (KDV) erteleyerek 11 milyar liralık fedakarlık yaptığını bildirdi.

Kartaloğlu, AA muhabirine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan bazı vergilere ilişkin beyanname ve ödeme sürelerine yönelik erteleme kararını değerlendirdi.

Bu dönemde önceliklerinin mart ayında verilmesi gereken şubat ayına ilişkin bildirimler olduğunu aktaran Kartaloğlu, Gelir İdaresi Başkanlığının bu yöndeki tüm taleplerini ertelediğini söyledi.

e-Defter için de erteleme

Beyannamesi martta verilmesi gereken şubat ayına ilişkin KDV beyanname ve ödeme süresinin 24 Nisan’a ertelendiğini anımsatan Kartaloğlu, aynı şekilde bu ay sonunda verilmesi gereken Ba-Bs formları yanında, e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile elektronik defter beratlarının yüklenme süresinin de 30 Nisan’a ertelendiğini belirtti.

Kartaloğlu, damga vergisi ile geri dönüşüm katılım payına ilişkin beyannamelere ilişkin sorunların da çözüldüğüne işaret ederek, geri dönüşüm katılım payının 6 ayda bir beyan edilmesine ilişkin düzenleme yapıldığını ve böylece beyannamelerin temmuz sonunda ötelendiğini anlattı.

“Hazine ve Maliye Bakanlığı ile GİB’e teşekkür ediyorum”

Şubat dönemine ilişkin sadece muhtasar beyannamesinin verilme süresinde ertelemeye gidilmediğine dikkati çeken Kartaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinti yoluyla ödenen vergilerin beyan edildiği muhtasar beyannameleri 26 Mart’ta verilecek. Ancak bizim için önemli olan KDV beyannamesinin ertelenmesiydi. Mali müşavirler ve çalışanlarıyla birlikte 500 bin kişi sahada çeşitli belgelere ve müşteriye temas ediyordu. Böylece bu temas büyük ölçüde önlenmiş oldu. Muhtasar beyanname işlemleri uzaktan da yapılabilir, çok fazla belgeye de gerek yok. Devlet, sadece şubat ayına ilişkin KDV’yi erteleyerek 11 milyar liralık fedakarlıkta bulundu. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile Gelir İdaresi Başkanlığımıza teşekkür ediyorum.”

Kartaloğlu, şubat ayına ilişkin vergi ve bildirimlerin ardından Kovid-19’dan etkilenen mükelleflerin nisan, mayıs ve hazirana ilişkin muhtasar ve KDV beyannamelerinin verilme süresinin de 27 Temmuz’a uzatıldığını anımsatarak, böylece aylık ortalama 19 milyar liralık verginin ertelenmiş olacağına işaret etti.

TÜRMOB’un talebi üzerine, Kamu Gözetimi Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu gibi kurumların da ilgili birimlerinin verilme sürelerini bu süreçte ertelediğini aktaran Kartaloğlu, BDDK’nın da rapor ve bildirim sürelerini ertelemesini beklediklerini söyledi.

65 yaşın üzerindeki mali müşavirlere de kolaylık

Kartaloğlu, 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak vergi mükelleflerinin de beyanname verme yükümlülüklerinin yasak süresi boyunca ertelendiğini de bildirirken, “65 yaşın üzerindeki mali müşavirler ve vergi mükellefleri için de sorun yaşanıyordu. Hem beyanname vermeleri gerekiyordu hem de sokağa çıkmaları yasaklanmıştı. Mali müşavirlerin beyanname gönderme zorunluluğu da yasak süresi boyunca kalmış oldu.” diye konuştu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Next Post

Muğla'da otomobille çarpışan motosikletin sürücüsü öldü

Çar Mar 25 , 2020
MUĞLA (AA) – Muğla'nın Marmaris ilçesinde otomobille çarpışan motosikletin sürücüsü hayatını kaybetti. Resul Belevi'nin (37) kullandığı 48 ABJ 171 plakalı motosiklet, Ulusal Egemenlik Caddesi'ndeki kavşaktan 63. Sokak yönüne döndüğü sırada Melih N'nin kullandığı 48 N 4407 plakalı otomobille çarpıştı. Yakındaki bir bankanın ATM'sine de çarparak devrilen motosikletin sürücüsü ağır yaralandı. […]

Editörden

www.euturkhaber.com

KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN!.. Şabanın 14.ünü 15. e bağlayan gece gündüzü oruç tutulur, gecesi ibadetle, tövbe ile geçirilir. Berat Kandili nedir? Berat Kandili; Ramazanın müjdecisi…Şaban ayının yarısı gecesi… Berat… borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma… Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir. Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurur: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (İbn Mâce, Sünen, "İkâmetü's-salât", 191.) Allah cc Berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip eylesin!..

Quick Jump