Frankfurt Başkonsolosluğunda, 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı

 

Karartı, “15 Temmuz gecesi toplumun tüm kesimleri farklılık gözetmeksizin tek bir amaç etrafında devletine ve demokrasisine sahip çıkmıştır.” dedi.

FRANKFURT (EUTURKHABER) – TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, “Hükümetler gelir gider değişir, ama bunun yolu bellidir. Demokratik yollar ve ilkeler bellidir, insanlar tercihlerini ortaya koyar ve netice hasıl olur. Askeri darbeler bizim tarihimizde acılı hatıralarla doludur. Ümit ederim ki alınan tedbirlerle de bunu önü kesilir. Ülkemiz bir daha bu gibi acıları yaşamaz..” dedi.

Türkiye ve tüm dünyada olduğu gibi Almanya Frankfurt Başkonsolosluğu da 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişiminin 4. yıl dönümü dolayısıyla “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma töreni düzenledi.

TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, 15 temmuz menfur darbe girişiminin önlenmesinin yıldönümü münasebetiyle yerel Türk basın mensupları ile başkonsolosluk binasında bir araya geldi.

TC. Frankfurt Başkonsolosu Burak KARARTI

– Toplumun tüm kesimleri devletine ve demokrasisine sahip çıkmıştır

Başkonsolos Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 15 Temmuz’da Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısına maruz kaldığını hatırlatarak, 15 Temmuz 2016 gecesi şehit olanlar için Allah’tan rahmet diledi ve gazilere şükranlarını sundu. Karartı, “15 Temmuz gecesi toplumun tüm kesimleri farklılık gözetmeksizin tek bir amaç etrafında devletine ve demokrasisine sahip çıkmıştır.” dedi.

Basın toplantısının ardından davetlilerin de katıldığı, ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ münasebetiyle başkonsolosluk bahçesinde konsolosluk çalışanşları,Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım, IHK Hanau başkan yardımcı Salih Taşdirek, Hessen bölgesinde faaliyette bulunan STK başkan ve temsilcileri, öğretmenler, Türk İş İnsanlarının da hazır bulunduğu anma programı saygı duruşu, İstiklal Marşı, Cumhurbaşkanlığı İletişim başkanlığınca hazırlanan 15 temmuz video gösteriminin ardından T.C. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı günün önemini dile getiren konuşma yaptı.

Basın toplantısı!..

15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren Fetö ihanet şebekesi ile ilgili hatırlatmalarda bulunan Karartı: ”Halktan destek görmeyen bu Fetö darbe kalkışmasının engellenmesindeki en önemli unsur, halkın bu kalkışmaya karşı verdiği en güçlü dirençtir.

Darbe girişiminin en önemli bir karakteri, Fetö’nün, bildiğimiz terör örgütlerinden değil. Dini bir cemaat kisvesi altında, genellikle eğitim faaliyetleri yapıyormuş gibi görünerek yürüttüğü faaliyetlerin aslında giriş sınavlarında sahtecilikten devletin gizli belgelerini kendi çıkarları için kullanmaya, kara para aklamadan örgütlü suçlara kadar kötü sicili olan bir şebeke olduğu ortaya çıktı’.

Karartı, Fetö’nün önemli özelliklerinden birisinin ‘ketumiyet’ olduğu için bu örgütü tanımlayabilmenin çok kolay olmadığına işaret ederek. Bu şekliyle de yeni nesil terör örgütü olarak tanımladı.

– “Dünya örgütün gerçek yüzünü anlamaya başladı”

Başarısız hain darbe girişiminin ardından geçen 4 yılda Türkiye’de ve dünyada FETÖ’ye karşı verilen mücadelenin sürdüğünü dile getiren Karartı, “Türkiye’deki ana omurgasını kaybeden örgüt, yurt dışı yapılanmasıyla ayakta kalmaya çalışmaktadır. FETÖ kendisini lanse etmeye çalıştığı şekilde eğitim ve hayır işleriyle uğraşan toplumsal bir hareket değildir.” diye konuştu.

FETÖ’nün “Siyasi ve ekonomik emelleri bulunan karanlık ve sinsi bir örgüt olduğu uluslararası planda anlaşılmaya başlanmıştır.” diyen Başkonsolos, “Yürütülen soruşturmalar ve ortaya çıkan kanıtlar ışığında, dünya kamuoyunun da FETÖ’nün gerçek yüzünü anlamaya başladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

-“FETÖ’yle mücadele Almanya’nın dört bir yanında kararlılıkla sürüyor”

Başkonsolos Karartı, FETÖ’nün yurt dışındaki yapılanmasına yönelik çabaların uzun soluklu bir mücadele olduğunu ve Almanya’nın dört bir yanında kararlılıkla sürdürüldüğünü söyledi.

Almanyalı Türklere FETÖ’nün ülkedeki uzantılarına itibar etmemeleri ve bu yapılardan uzak durmaları çağrısında bulunan Karartı şunları kaydetti: Devlet olarak yapılan mücadelenin yanısıra, STK’lar olarak da bu örgütün gerçek yüzünün ortaya çıkarılması yönünde tedbirlerin alınması ve anlatılması gerekiyor. FETÖ’nün tüm kaynaklarıyla birlikte ortadan kaldırılması için Alman makamlarıyla irtibat halinde olduklarını dile getiren Karartı, Almanya’daki tüm yetkililerle iş birliği yapmaya devam edeceklerini, bu noktada ortak evrensel değerlerin paylaşıldığı Alman makamlarının da bu konuda Fetö’nün gerçek yüzünü anlaması yönünde belli bir noktaya gelmesini umduklarını sözlerine ekledi.

Darbecilerin hedefinde aynı zamanda sivil insanların ve devletin kurumlarının da olması. Silahların, direnen sivil halka acımasızca çevrilmesi, Millet Meclisinin bombalanması, 51 polis özel harekatçımızı binalarının bombalanıp şehit edilmesi, Ankara emniyet müdürlüğünün bombalanması, Mit binasının, hatta cumhurbaşkanlığı külliyesinin, yani devletin kurumlarının hedef alınmış olması da bu darbe girişimi diğerlerinden ayıran özellikler taşıyor.

– Vatandaşlarımızın Fetö yanlısı lise’ye mesafeli davranması kapanmasına vesile oldu

Başarısız darbe sonrasında TC devleti alınan tedbirler ve yargılamalar sonucunda belirli bir aşamaya gelindi. Gerekli mahkemeler açıldı. Elbette bunlardan birçoğu yurdışına kaçtı. Almanya bu ülkelerden birisi. Dolayısıyla bu örgütün bir de yurtdışı ayağı var. Zaten yurdışında 150’ye yakın ülkede okullar, dernekler ve STK’lar olarak örgütlenmişlerdi. Halkımızın bu örgütlere karşı mesafeli davranması sayesinde Hessen bölgemizdeki Fetö’ye bağlı bir lisede öğrencilerinin azalması, yeni kayıt alamaması sonucu kapanmak zorunda kaldı. Fetö’nün yutdışındaki en önemli faaliyetlerinin eğitim olması finans kaynağı ve kamuflaj alanlarının kısıtlanması ve en büyük kozlarının elinden alınmasıyla ciddi bir darbe vurulmuş oldu.

Masum insanları öldürmekten çekinmeyen bir örgütün varlığı, dünya için de ciddi bir tehdittir

Örgütün Almanya dahil mevcut olduğu tüm ülkelerde Türkiye’deki stratejisini izlediğine ve okullar ekseninde kurduğu ağları ekonomik ve siyasi nüfuzunu artırmak için kullandığına dikkati çeken Karartı, “Gücünü pekiştirmek için her türlü yasa dışı faaliyete başvuran, paralel istihbari ağlar kuran ve demokrasiyi yıkmaya teşebbüs ederek bu yönde masum insanları öldürmekten çekinmeyen bir örgütün varlığı, dünya için de ciddi bir tehdittir.” dedi.

Yurtdışındaki bu örgütle mücadelenin geniş yankı bulabilmesi için özelikle İslam İşbirliği Teşkilatı (IIT)’nın, Asya Parlamenter Asamblesi olmak üzere bölgesel örgütlerle de çalışılması sonucu Fetö terör örgütü hakkında bilgilendirilmesi sağlanmış durumda.

Yabancı ülkeler arasında Pakistan, Kıbrıs Fetö’yü terör örgütü olarak tanıyor. Diğer ülkelerde de tanınması yönünde çalışmalar sürüyor. 20’den fazla ülkede 120’den fazla örgüt mensubu sınırdışı edilerek Türkiye’ye getirilmiş bulunuyor. Birçoğunun da üçüncü ülkelere sınırdışı edildiğini biliyoruz.

-Türkiye’nin kurduğu Maarif Vakfı yurtdışında 333 okulu bulunuyor.

Bugüne kadar 38 ülkede Fetö yanlısı okul ve dil kursları kısmen ya da tamamen sonlandılınmış durumda. Türkiyenin kurduğu Maarif Vakfı bu ülkelerin 20’sinde okulları devralındı. Bunun yanısıra 22 ülkede Maarif Vakfı yeni okullar açmış durumda. Afganistan, Çad, Ekvator Ginesi, Etyopya, Gabon, Ekvator, Fildişi sahili, Gine, Kongo, Kamerun, Moritanya, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan Tunus, Venezuella ve Irak’ta toplam 214 okul devralınmış durumda. Maarif vakfının bunlarla birlikte toplam yurtdışında 333 olkulu bulunuyor.

Bu mücadele Fetö örgütü kendi niyet ve faaliyetlerini sürdürdüğü sürece mücadele ülkemiz açısından da devam edecek. Her 15 Temmuz’da da direnen halkımız, yitirdiğimiz canlar ve yaralılarımızın kahramanlıklarını anma etkinliklerine devam edeceğiz. Ülkemiz halkı bir daha böyle acı tecrübeler yaşamasın, devlet kurumları haksız saldırılara maruz kalmasın diye ümit ediyoruz.

-Ülkemiz inşallah bir daha bu gibi acıları yaşamaz

“15 Temmuz gecesi toplumun tüm kesimleri farklılık gözetmeksizin tek bir amaç etrafında devletine ve demokrasisine sahip çıkmıştır.” diyen Karartı, ”Hükümetler gelir gider değişir, ama bunun yolu bellidir. Demokratik yollar ve ilkeler bellidir, insanlar tercihlerini ortaya koyar ve netice hasıl olur. Askeri darbeler bizim tarihimizde acılı hatıralarla doludur. Ümit ederim ki alınan tedbirlerle de bunu önü kesilir. Ülkemiz bir daha bu gibi acıları yaşamaz” temennisinde bulundu.

15 Temmuz belgeseli gösteriminin ardından DİTİB Dreieich Camii din görevli Abdullah Dal şehitler için Kur’an-ı Kerim okudu, DİTİB Langen Ulu Camii Din görevlisi Ayhan Köse’nin yaptığı duanın ardından program sona erdi. Katılımcılara yiyecek ve içecek ikram edildi. Program sonunda başkonsolosluk binası bahçesine 15 temmuz anısına ağaç dikildi.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Next Post

Kuzey Makedonya'da erken genel seçimin sonuçları açıklandı

Cum Tem 17 , 2020
- Resmi olmayan sonuçlara göre, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki "Yapabiliriz İttifakı" 327 bin 329 oy alarak 46 milletvekili çıkardı

Aktüel Haberler

Instagram did not return a 200.

Bize Sponsor olun!..

NEDEN BANNER REKLAMI? EUTURKHABER'e reklam vererek firma tanıtımınızı fotograf, video olarak yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Banner reklamı vermeyi cezbeden bir özellik de düşük maliyette olması ve geniş kitleye ulaşılabilmesi. İnternet gazeteciği artık revaçta. Ücretsiz olarak günlük haber takibi imkanı elde eden internet takipçilerinin IAB İnternet ölçümleme araştırmasına göre 12 yaş üzeri kullanıcı sayısı 25 milyonu aşmış durumda., bu her ülke için ortalama böyledir. Bu yaş oranlarının 80'lik bölümünün 35/40 yaşın altında olması da tüketici potansiyeli en yüksek kesim olarak ortaya çıkıyor. EUTURKHABER'E REKLAM VERMEK NEDEN ÖNEMLİ: Dar kesime hitab eden ve anlık reklamlar hemen unutulur. Avrupa Türkleri Haber Portalı'mız, EUTURKHABER İnternet gazetemizde çıkan reklamlar ise; Reklam yayımlandığı sürece 7 GÜN 24 SAAT Okurlarının gözü önünde kalır. Banner reklamları, ek olarak Facebook, Twitter vb. platformlarda da geniş kitleye yönlendirilen haberler sayesinde açılan her sayfada görüntülenir. Bu nedenle MARKANIZ ve İŞYERİNİZ EUTURKHABER'de GERÇEK DEĞERİNİ BULUR!.. EUTURKHABER'e verdiğiniz banner reklamı ile arama motorları hedefleme yapar ve doğrudan firmanıza yönlendirerek potansiyel müşterilerinizle buluşmanızı sağlar. Firmanızın kampanyalarını ve reklamlarınızı sürekli takip ederek, herhangi bir trend değişikliğinde düzenlemeler yapılabilir ve istediğiniz zaman ilana son verebilirsiniz. Karar vermek için acele edin; Bir an önce Avrupa Türkleri Haber Portalı EUTURKHABER'e Banner reklamı vererek tanıtımınızı ve kazancınızı artırın.
BANNER REKLAMI İÇİN; (as@euturkhaber.com) mail adresimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Editörden

İSTANBUL'UN FETH-İ

Bugün bazı rakam ve olaylarla açıkladığımız fetih hadisesi, ecdadın yaşadığı zorluklara rağmen İslam‘ı yaymak için gösterdiği azmin eseridir. Hadiseyi okurken bunun bir şehrin zaptedilmesi olarak değil, Peygamber Efendimiz‘in övgüsüne mazhar olmak isteyen ecdadın cihad şuurunun sonucu olduğunu idrak etmeliyiz. Bu sayfadaki rakamlara takılı kalmadan ecdada ve bıraktığı mirasa ne kadar sahip çıkabildiğimizi de düşünelim. Fethi ve fatihleri anlamak ümidiyle: Ya Rabb! Hazret-i Peygamber (sallâllahü aleyhi ve sellem)in müjdesine nail olmuş o büyük cihangir Fatih Sultan Mehmed Han‘ın ruhundaki ulvi hasletlerden, özellikle din gayretinden ve fetih şuurundan şu son asırlarda sahipsiz kalan nesline de bir nasib ihsan ve ikram eyleyip onlar eliyle İslam‘ı ve müslümanları yeniden aziz eyle!... AMİN! O, ne güzel kumandan O, ne güzel ordu 6 Nisan 1453: Birlikler Haliç‘ten Marmara kıyılarına kadar yayıldılar ve kara surlarına 700-800 metre yaklaştılar. Türk ordusunun komutanı Sultan II. Mehmed, 15 bin kişilik yeniçeri birliği ile merkezde, Topkapı ile Edirnekapı arasında bulunuyordu. Sağ kanada Anadolu Beylerbeyi İshak Paşa ile Vezir Mahmut Paşa kumanda ediyordu. Bunlar 50 bin kişilik Anadolu askeri ile Yedikule‘den Topkapı‘ya kadar uzanan bölgeyi tutmuşlardı. Sol kanada Rumeli Beylerbeyi Karaca Paşa kumanda ediyordu. 50 bin kişilik Rumeli askeriyle Edirnekapı‘dan Tekfur Sarayı‘na kadar olan yeri tutmuştu. Zağanos Paşa bugün Beyoğlu denilen ve o zamanlar boş bulunan tepeleri tutuyor, böylece Galata‘daki Cenevizlilerin kalelerinden çıkmalarını ve Bizans‘ı desteklemelerini önlüyordu. 6-7 Nisan 1453: İlk top atışları başladı. Edirnekapı yakınındaki surların bir kısmı yıkıldı. 9 Nisan 1453: Baltaoğlu Süleyman Bey Haliç‘e girmek için ilk saldırıyı yaptı. 9-10 Nisan 1453: Boğazdaki surların bir bölümü ele geçti. Baltaoğlu Süleyman Bey Prens adalarını ele geçirdi. 11 Nisan 1453: Büyük surlar dövülmeye başlandı. Surlarda tahribat önemli boyutlara ulaştı. 12 Nisan 1453: Donanma Haliç‘i koruyan gemilere saldırdı fakat Hristiyan gemilerinin üstün gelmesi Osmanlı ordusunda moral bozukluğuna yolaçtı. Fatih Sultan Mehmed‘in emri üzerine havan topları ile Haliç‘deki gemiler dövülmeye başlandı ve bir kadırga batırıldı. 18 Nisan 1453, Gece : Padişah, ilk büyük saldırı emrini verdi. Dört saat süren saldırı püskürtüldü. 20 Nisan 1453: Yardıma gelen erzak ve silah yüklü, üçü Papalığın, biri Bizans‘ın dört savaş gemisiyle Osmanlı donanması arasında Yenikapı açıklarında bir deniz savaşı meydana geldi. Padişah bizzat kıyıya gelerek Baltaoğlu Süleyman Paşa‘ya gemileri her ne pahasına olursa olsun batırmasını emretti. Fakat düşman gemileri engellenemedi. Bu durumdan istifade etmek isteyen İmparator bir barış önerisinde bulundu. 22 Nisan 1453: Sabahın erken saatlerinde Hristiyanlar, Fatih Sultan Mehmed‘in inanılmaz azminin Haliç sırtlarında, karadaki gemileri hayret ve korkuyla gördüler. Öküzlerle çekilen 70 kadar gemi yüzlerce gemi tarafından halatlarla dengeleniyor ve kızaklar üzerinde ilerliyordu. Öğleden sonra gemiler artık Haliç‘e inmişlerdi. Türk donanmasının umulmadık biçimde Haliç‘de görünmesi Bizans üzerinde büyük bir olumsuz tesir yaptı. Bu arada Bizans kuvvetlerinin bir kısmı Haliç surlarını savunmaya başladığı için, kara surlarının savunması zayıfladı. 28 Nisan 1453: Bizanslılar‘ın Haliç‘deki gemi yakma girişimi yoğun top ateşiyle engellendi. Ayvansaray ile Sütlüce arasına köprü kuruldu ve buradan Haliç surları da ateş altına alındı. Deniz boyu surlarında tamamı kuşatıldı. Bizans İmparatoruna Ceneviz‘liler aracılığıyla koşulsuz teslim önerisi iletildi. İmparator bu teklifi kabul etmedi . 7 Mayıs 1453: 30.000 kişilik bir kuvvetle Bayrampaşa deresi üzerindeki surlara yapılan 3 saatlik saldırı sonuca ulaşamadı. 12 Mayıs 1453: Tekfursarayı ile Edirnekapı arasında surlara yapılan büyük saldırı püskürtüldü. 16 Mayıs 1453: Eğrikapı önüne kazılan lağımla Bizans‘ın açtığı karşı lağım birleşti ve yeraltında şiddetli bir çarpışma oldu. Aynı gün Haliç‘deki zincire yapılan saldırı da başarılı olamadı. Ertesi gün tekrar saldırıldı, yine sonuca ulaşılamadı. 18 Mayıs 1453: Hareketli ağaçtan bir kule ile Topkapı yönünden saldırıya geçildi. Şiddetli çarpışmalar akşama kadar sürdü. Bizanslılar gece kuleyi yaktılar, doldurulan hendekleri boşalttılar. 25 Mayıs 1453: Fatih Sultan Mehmed Han, İmparator‘a İsfendiyar Beyoğlu İsmail Bey‘i elçi göndererek son kez teslim olma teklifinde bulundu. Bu teklife göre imparator bütün malları ve hazinesiyle istediği yere gidebilecek, halktan isteyenler de mallarını alıp gidebilecekler, kalanlar mal ve mülklerini koruyabileceklerdi. Bu teklif de reddedildi. 26 Mayıs 1453: Kuşatmanın kaldırılması, aksi durumda Macaristan‘da Bizans lehine harekete geçmek zorunda kalacağı, ayrıca Batı devletlerinin gönderdiği büyük bir donanmanın yaklaşmakta olduğu gibi söylentilerin artması üzerine Fatih Sultan Mehmed Savaş Meclisini topladı. Bu toplantıda, baştan beri kuşatmaya karşı olan Çandarlı Halil Paşa ve taraftarları kuşatmanın kaldırılmasını savundular. Padişah ile birlikte lalası Zağanos Paşa, Hocası Akşemseddin, Molla Gürani ve Molla Hüsrev gibi zatlar buna şiddetle karşı çıktı. Saldırıya devam etme kararı alındı. 27 Mayıs 1453: Ertesi gün yapılacak genel saldırı orduya duyuruldu. 28 Mayıs 1453: Ordu zamanını ertesi gün yapılacak saldırıya hazırlanmak ve dinlenmekle geçirildi. Tam bir sessizlik hakimdi. Fatih safları dolaşarak askeri yüreklendirdi. Bizanslılar ise bir dini ayin düzenlendi, Bizans imparatoru herkesi Ayasofya‘da toplayarak savunmaya davet etti. Bu tören Bizansın son töreni oldu. 29 Mayıs 1453: Birlikler hücum için savaş düzenine girdiler. Fatih Sultan Mehmed sabaha karşı savaş emrini verdi. Konstantinopolis cephesinde askerler savaş düzenini alırken halk kiliselere doluştu. Osmanlı ordusu karadan ve denizden tekbirlerle ve davul sesleri ile son büyük saldırıya geçtiler. İlk saldırıyı hafif piyade kuvvetleri yaptı, ardından Anadolu askerleri saldırıya geçti. Surdaki gedikten içeriye giren 300 kadar Anadolu askeri şehit olunca, ardından Yeniçeriler saldırıya geçti. Yanlarına kadar gelen Fatih Sultan Mehmed‘in yüreklendirmesiyle gögüs göğüse çarpışmalar başladı. Surlara ilk Türk Bayrağını diken Ulubatlı Hasan bu arada şehit oldu. Her yandan kente giren Türkler, Bizans savunmasını tümüyle kırdı. Beyaz bir at üzerinde ve muhteşem bir alayla Topkapı‘dan şehre giren Fatih Sultan Mehmed, doğruca Ayasofya‘ya gitti. Mabedi temizletti, duvarlardaki tasvirleri kapattı ve ilk Cuma namazını orada gazileriyle birlikte kıldı. Daha sonra Ayasofya‘ nın kıyamete kadar cami kalmasını yazılı vasiyyet ve vakf eyledi. Kuşatma hazırlıkları Sultan II. Mehmed‘e "Fatih" ünvanı verilmesine sebep olan İstanbul‘un fethi, dünya için yeni bir dönemin başlamasına sebep olmuştur. "Dünyada tek bir din, tek bir devlet, tek bir padişah ve İstanbul da cihanın payi tahtı olmalıdır. " diyen Sultan II. Mehmed‘in o güne kadar görülmemiş savaş taktiklerini uyguladığı kuşatmanın hazırlıkları zamanın başkenti Edirne‘de başlamıştır. İstanbul‘un aşılamaz denilen surlarını yerlebir etmeye yarayacak büyük toplar "Şahi" döktürülmüştür. Topların yanısıra Bizans‘a denizden gelebilecek yardımları engelleyebilmek amacıyla büyük bir donanma oluşturulmuş, Yıldırım Bayezid tarafından inşa ettirilen Anadolu Hisarı‘nın karşısına Rumeli Hisarı (Boğazkesen Hisarı) yaptırılmıştır. Kuşatma için hazırlanan asker sayısı ise 20.000‘i yeniçeri olmak üzere toplam 100.000 kişidir. Bütün bunların yanısıra Balkanlar‘dan gelebilecek herhangi bir Hıristiyan yardımı için de bazı bölgelere ordular gönderilmiştir. Böyle yardım toplamaya kalkışabileceklere de gözdağı vermiştir. Yapılan hazırlıkların farkında olan Bizans İmparatoru Konstantin, Avrupa devletlerine yardım çağrısında bulunmuştur. Hıristiyanlar‘ın Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi olarak bölündükleri 1054‘ten o güne kadar birbirlerine hasım olmaları sebebiyle bu yardımlar gelmemiştir. Bazı İtalyan şehir devletleri askerlerini Bizans‘a yardıma göndermişlerdir. Gelen yardımlarla birlikte Bizans ordusu, 2.000‘i paralı olmak üzere 9.000 askerden oluşuyordu. Şehri savunan duvarlar, 22,5 km.yi bulan uzunluklarıyla dönemin en güçlü surları olarak biliniyordu. Ayrıca Bizans İmparatoru, surların önüne geniş hendekler açtırmış, Haliç‘in güvenliğini sağlamak amacıyla da girişine zincir çektirmişti. Rumlar‘ın malına canına ve namusuna dokunulmadı Fatih Sultan Mehmed han, çağına askerlik dersi verirken, insanlık dersini de unutmamıştı. Osmanlı taarruzuna elli gün boyunca dayanan ve yüzlerce Müslüman‘ın kanının akmasına sebep olan Bizanslılara, fetihten hemen sonra herkesin emniyette olduğunu açıklamıştı. Özellikle o çağda ele geçirilen bir şehrin eski yönetimiyle ilgili hiçbir eseri ayakta bırakılmazdı. Fatih‘in askerleri ise yıkılan kiliselere varana kadar herşeyin yeniden imarı için çalışmışlar, hatta Rumları 6 akçe karşılığında çalıştırarak, onların da ekmek parası kazanmalarını sağlamışlardı. Bütün bunların bir açıklaması vardı: Muzaffer komutan ve askerleri "Le tüftahanne‘l-Konstantiyye. Ve le ni‘me‘l-emiru emiruna ve le ni‘me‘l-ceyşu zaIike‘l-ceyş." müjdesinin sırrına nail olmuş komutan ve askerlerdi. Kimsenin malına, canına ve namusuna dokunulmadı. Fetih öncesi son konuşma Sultan Mehmed Han, son akşam bütün yöneticilerini toplayarak şu konuşmayı yaptı: "Bu şehir, eski Roma‘nın başkenti olup, güzellik, zenginlik ve şerefin doruğuna ulaşmış ve adeta dünyanın merkezi olmuş bir şehirdir. Orada siz de servet ve saadet bulacaksınız. Fakat en büyük menfaat, dünyanın en ünlü beldesini zapt etmek, fethetmek olacaktır. Böyle bir zaferden daha ulvî bir şeref ve saadet var mıdır? Bu beldenin görünüşteki azametine, kudretine aldanarak zapt edilmesinin güç olduğunu sanmayınız. Sizin hücumunuza mukavemet edemeyecektir. Şu dolmuş hendeklere, şu delik deşik olmuş surlara bakın. Tunç topların açtığı şu üç delikten, yalnız hafif piyadelerimiz değil, en ağır süvarilerimiz bile geçebilecektir. Şimdi önümüze serilen yol, bir koşu meydanı gibi dümdüzdür. Parlak bir savaş için birbirinizi teşvik ediniz. Hatırlayınız ki parlak bir savaş için üç ana şart vardır: İyi niyet, kötü hareketlerden çekinme ve tam itaat, yani sükûnetle ve disiplin içinde verilen emirlerin tamamen yerine getirilmesi. Şimdi, yüce bir azmin verdiği coşkunluk ile savaşa koşunuz ve malik olduğunuz liyakati gösteriniz. Bana gelince, sizin başınızda dövüşeceğime yemin ederim. Herkesin ne suretle hareket edeceğini bizzat takip edeceğim. Şimdi herkes kendi mevkiine dönsün. Yiyip içiniz ve birkaç saat istirahat ediniz. Emrinizdekiler de aynı şekilde hareket etsinler. Her tarafta mutlak bir sessizliğin sağlanmasını emrediniz. Sonra, tan vaktinde, kalkar kalkmaz taburlarınızı tam bir düzen içinde hazırlayınız. Hiç bir şey ile ve hiç kimsenin tesiriyle ağırbaşlılığınızı, temkininizi bozmayınız. Sakin ve rahat olunuz. Fakat savaş borusunun çalındığını işitince ve sancakların rüzgârla dalgalandığını görünce, silah elde, derhal ileriye atılınız!" "Dünyada tek bir din, tek bir devlet, tek bir padişah ve İstanbul da cihanın payi tahtı olmalıdır" Fatih Sultan Mehmed, İstanbul‘un feth edilmesiyle birlikte, Osmanlı Devleti‘ ni bir Cihan İmparatorluğu haline getirme ve İslamiyet‘ i bütün dünyaya yayma mücadelesine girişti. O; "Dünyada tek bir din, tek bir devlet, tek bir padişah ve İstanbul da cihanın payi tahtı olmalıdır. " diyordu. Nitekim bu gaye ile Fatih kısa zamanda Anadolu‘ da İsfendiyar, Trabzon, Karaman ve Akkoyunlu memleketlerini ilhak etti. Dulkadir Beyliği ile Kırım Hanlığını tabiiyeti altına aldı. Yunanistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan (Belgrad hariç), Eflak Boğdan ve sair ülkeleri fethetti. Bir çok krallık, imparatorluk, hanlık ve beylik ortadan kaldırıldı ve Osmanlı toprakları Tuna‘dan Fırat‘a kadar yayıldı. Anadolu‘ da milli birlik tesis edildi. Sultan Mehmed Han‘ın ömrü muazzam ideallerin gerçekleştirilmesi yolunda büyük gayretlerle geçmiştir. O, bizzat katıldığı 25 harbin yanında her türlü imar faaliyetlerinden ve ilmi gayretlerden de geri kalmamış, bu sahalarda da daima zirveyi yakalamıştır. Özellikle İstanbul‘un imarına önem veren Mehmed Han, saray, camiler, medreseler, imaretler, su kemerleri, çarşılar, vakıflar ile hamamlardan başka, şehrin çeşitli yerlerinde dört bin dükkan yaptırarak vakfetmiştir. Büyük camilerin yanındaki medreseler haricinde 24 medrese, 12 han, 40 çeşme ve Halkalı su tesisleri ile iki gemi tersanesi ve kışla, Fatih devri eserlerindendir. Fatih Sultan Mehmed Han, bunlara ilaveten Bursa‘da 37, Edirne‘de 28, diğer şehirlerde de 60 cami inşa ettirmiştir. "Karayı denize tahvil etti ve gemileri dalgalar yerine dağların tepelerinden geçirdi" Fetihle ilgili Bizanslı tarihçi Dukas(1400-1470) kitabında şu sözleri sarfediyor: "Böyle bir harikayı kim gördü ve kim duydu? Keyahsar [Keyhüsrev] denizde köprü inşa ederek, karada yürür gibi, bu köprü üstünden karşıya asker geçirdi. Bu yeni Makedonyalı İskender ve bana kalırsa neslinin en büyük padişahı olan II. Mehmed, karayı denize tahvil etti ve gemileri dalgalar yerine dağların tepelerinden geçirdi. Binaenaleyh bu adam, Keyahsar‘ı da geçti. Zira Keyahsar, Çanakkale Boğazı‘nı geçti ve Atinalılar‘a mağlub olarak muhakkar [hakarete uğramış] bir halde geri döndü. Mehmed ise, karayı denizde olduğu gibi geçti ve Bizanslıları mahvetti ve hakiki altın gibi parlayan İstanbul‘u, yani dünyayı tezyin eden şehirlerin kraliçesini fetheyledi." Kaynak: Milli Gazete

Quick Jump